PREMIERA

2003.04.04

CANAL+ PREMIUM

NAPOLEON BONAPARTE

Napoleon

USA/Francja/Włochy/Kanada, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Serial powstał w oparciu o bestselerowe dzieło francuskiego historyka Maxa Gallo (w swoim czasie był on także rzecznikiem prezydenta F. Mitterranda) i obejmuje 25 lat z życia genialnego Korsykanina.

Zesłany w 1816 roku przez Anglików na wyspę Świętej Heleny Napoleon Bonaparte (Christian Clavier) wśród wrogiego otoczenia rozpamiętuje dni wielkości i chwały. Jedyną osobą, której jest w stanie zaufać i pragnie opowiedzieć dzieje swego niezwykłego życia jest czternastoletnia Betzy. Wraz z nią rozpoczynamy niezwykłą podróż. Napoleon Bonaparte na arenę historii wkroczył w roku 1795, gdy uśmierzał bunty rojalistów. Potem zachęcany przez diabolicznego ministra spraw zagranicznych Talleyranda wyrusza do Włoch, gdzie pasmo zwycięstw zjednuje mu miłość żołnierzy i wdzięczność Republiki. Kolejne etapy to Egipt, zamach stanu i stanowisko Pierwszego Konsula i wreszcie w roku 1804 koronacja na Cesarza Francuzów. To czas wielkich bitew, sojuszy, reformy państwa i nieustannego (Isabelle Rossellini) nie jest w stanie dać mu syna, a polityka rządzi się swoimi prawami. Napoleon musi poślubić córkę cesarza Austrii, Marię Luizę. Cierpi i namiętnie romansuje. Film Yves Simoneau nie unika tych skrzętnie skrywanych przez apologetów Cesarza epizodów. W końcu był tylko człowiekiem.

Na koniec warto kilka słów poświecić aktorom, dzięki którym powstał ten niezwykły film. W roli tytułowej Christian Clavier. Pamiętamy go wszyscy jako pociesznego Asterixa. Tutaj wznosi się na wyżyny aktorskiego kunsztu. Obok niego Gerard Depardieu (jest także producentem filmu) jako demoniczny minister policji Fouche. Wspomniana już Isabelle Rossellini oraz czołówka aktorów niemieckich. W roli pani Walewskiej Alexandra Maria Lara. Poza tym ponad 20 tysięcy statystów, niezwykle realistyczne sceny bitewne, z których wiele nakręcono w oryginalnych plenerach i ogromna dbałość o historyczny szczegół. Warto wiedzieć, że dzięki zaangażowaniu tak olbrzymich środków twórcy filmu mieli dostęp do miejsc, których obiektyw kamery jeszcze nie oglądał. Jednym z nich była sypialnia królowej Marii Antoniny w Wersalu.

Każdego wieczora, gdy emitowano "Napoleona" przed telewizorami zasiadało ponad 35% Francuzów. Ten czteroodcinkowy epos o jednym z nielicznych ludzi, którzy zmienili dzieje świata, nie ma sobie równych w historii telewizyjnych produkcji. Serial powstał za 40 milionów euro, a suma ta nie powinno nikogo szokować. Dość powiedzieć, że sama biżuteria i suknia Isabelle Rossellini, grającej rolę pierwszej żony Napoleona, Józefiny, kosztowała 80 tysięcy euro.

WASZE OPINIE

Fleur

Cudowny serial opowiadający o fascynujących czasach !! Z wielką chęcią oglądnęłabym go po raz kolejny !! Z niecierpliwością czekam na powtórkę !!

jlannes

Można sie przyczepic co do wartosci merytorycznej serialu, ale jest on poswiecony CESARZOWI !! Dlatego jest wspanialy !! Byloby baaaaaaaaaaaaardzo milo zobaczyc go jeszcze raz.
NAPOLEON BONAPARTE
reżyseria:
USA/Francja/Włochy/Kanada, 2002
Serial powstał w oparciu o bestselerowe dzieło francuskiego historyka Maxa Gallo (w swoim czasie był on także rzecznikiem prezydenta F. Mitterranda) i obejmuje 25 lat z życia genialnego Korsykanina.
dramat historyczny
NAPOLEON BONAPARTE
4,0 5 1 27