Paramount Pictures

PREMIERA

2006.06.13

CANAL+ PREMIUM

NAPOLEON WYBUCHOWIEC

Napoleon Dynamite

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Preston w stanie Idaho to typowe prowincjonalne miasteczko. Jednym z najbardziej nietuzinkowych obywateli tej społeczności jest Napoleon Wybuchowiec (Jon Heder). Już sam wygląd 16-latka świadczy o jego ekscentrycznej naturze: fryzura afro, ciasny garnitur i - niezależnie od pogody - duże zimowe kozaczki.

Chłopiec mieszka z babcią (Sandy Martin), wujem Rico (Jon Gries) i starszym bratem Kipem (Aaron Ruell), który całe dnie spędza buszując w internecie. Ulubionym zajęciem Napoleona jest rysowanie fantastycznych potworów, choć często mu w tym przeszkadzają pozostali mieszkańcy domu. Najlepszymi przyjaciółmi chłopaka są, podobnie jak on odstający od małomiasteczkowej społeczności, Pedro Sanchez (Efren Ramirez) i nieśmiała Deb (Tina Majorino) zafascynowana fotografią. Pewnego dnia Napoleon wpada na pomysł, by uczynić Pedro przewodniczącym szkolnej Rady Uczniowskiej. Aby osiągnąć ten cel, trzeba przeprowadzić prawdziwą kampanię wyborczą. Będzie to tym trudniejsze, że Napoleon raczej stroni od rówieśników i to ze wzajemnością. W końcu trójka przyjaciół dochodzi do wniosku, że od tytułów i zaszczytów ważniejsze jest pozostanie sobą.

"Napoleon Wybuchowiec" to jeden z największych i zarazem najbardziej nieoczekiwanych hitów w Stanach Zjednoczonych. Nieoczekiwanych, bo niezależna produkcja kosztowała zaledwie 400 tysięcy dolarów, za stół montażowy posłużył młodym filmowcom zwykły komputer, a cała realizacja trwała niespełna miesiąc. Sukces przerósł ich oczekiwania, bo tylko przez kilka pierwszych miesięcy wyświetlania film zwrócił się z nawiązką i zarobił przeszło 44 miliony dolarów. Reżyserem niezwykłego przedsięwzięcia jest JARED HESS, który w 2003 roku zadebiutował za kamerą krótkiej fabuły "Peluca". Wcześniej wystąpił w drugoplanowych rolach w filmach "Grupa samotnych serc" oraz "Duma i uprzedzenie". W postać tytułowego bohatera wcielił się Jon Heder. Młody aktor pracował już z reżyserem przy jego debiutanckim filmie. Poza tym wystąpił w produkcjach takich, jak. "Funky Town", "Jak w niebie" i "Straszny dom". Heder nie tylko zagrał główną rolę w "Napoleonie Wybuchowcu" - jego autorstwa są niemal wszystkie rysunki i breloczki wykorzystane w filmie. Odtwarzający rolę Pedro Efren Ramirez ma w dorobku filmy takie, jak "Czarodziej Kazaam", "Rave" oraz seriale "Potyczki Amy", "Bez pardonu" i "Boston Public". W filmie pojawia się też Tina Majorino, pamiętana z takich produkcji, jak "Kiedy mężczyzna kocha kobietę", "Corrina, Corrina", "Wodny świat", "Zanim kobietom wyrosły skrzydła" i "Alicja w krainie czarów". Wśród licznych wyróżnień dla "Napoleona Wybuchowca" znalazły się m.in. MTV Movie Award (film roku i rola Jona Hedera), Golden Trailer za najlepszą komedię, Nagroda "Największe odkrycie Jury" na U.S. Comedy Arts Festival oraz nominacje do Independent Spirit Award (debiut roku, rola Jona Griesa i produkcja).

WASZE OPINIE

ITI

Śmieszny jest, ale za drugim razem jak i nie kolejnym. Fajny obrazek.

poczochranczyk

pierwszy raz oglądałem go z dziewczyną i srednio mi sie podobał, za drugim razem kiedy siedzielismy z kolegami przy soczku z ziemniaków wydał sie mistrzem. jest kilka takich scen, ze głowe urywa.... polecam.

helkern

Film choć prosty, można powiedzieć, że jest psychologiczny. W sumie to niewiadomo o czym to jest. Film oceniam na 2 ale polecam obejrzeć.
NAPOLEON WYBUCHOWIEC
reżyseria:
USA, 2004
Preston w stanie Idaho to typowe prowincjonalne miasteczko. Jednym z najbardziej nietuzinkowych obywateli tej społeczności jest Napoleon Wybuchowiec (Jon Heder). Już sam wygląd 16-latka świadczy o jego ekscentrycznej naturze: fryzura afro, ciasny garnitur i - niezależnie od pogody - duże zimowe kozaczki.
komediodramat
NAPOLEON WYBUCHOWIEC
4,1 5 1 57