PREMIERA

2002.11.28

CANAL+ PREMIUM

NARKOMANI

Panic in Needle Park

USA, 1971

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Film Jerry'ego Schatzberga to do bólu realistyczny obraz z życia nowojorskich narkomanów, historia miłosna, ciekawy przykład ambitnego kina New Hollywood lat 70., ale przede wszystkim druga rola w karierze młodego Ala Pacino.

Helen (Kitty Win) jest prowincjuszką w Nowym Jorku. To dziewczyna z Indiany, która przyjechała szukać szczęścia w wielkim mieście. Bobby (Al Pacino) to cwaniak z ulicy, naciągacz i drobny diler narkotyków, uzależniony od heroiny. Ci dwoje spotykają się w momencie wyjątkowo trudnym dla Helen. Bobby wydaje się jedyną osobą w całym Nowym Jorku, którą obchodzi los dziewczyny. To początek burzliwej miłości bohaterów. Helen za przykładem ukochanego zaczyna brać heroinę. Wraz z Bobby'm i innymi uzależnionymi kręci się zwykle w okolicach rogu 72 ulicy i Broadway'u, w miejscu zwanym "Needle Park", które jest znanym na Manhattanie targiem narkotyków. Zakochana para wpada coraz głębiej w nałóg, ich miłość zdaje się rozpadać na kawałki, a oni sami zmierzać prosto na dno.

"Narkomani" chwilami przypominają dokument. Film nie ma ścieżki muzycznej, kamera pracującego w Hollywood polskiego operatora, Adama Holendra, prowadzona jest często z ręki, obraz jest chropawy i żywy. Toczące się na ulicy codzienne życie nowojorskich narkomanów pokazane jest bez retuszy, ale i bez dydaktycznego moralizowania. To kapitalne kino, świetnie wpisujące się w nurt New Hollywood - nowego, autorskiego, realistycznego kina, które rozkwitło w Ameryce pod koniec lat 60. i święciło triumfy w następnej dekadzie. New Hollywood czerpało wiele z europejskiej Nowej Fali i cinema verite, było dzieckiem kulturalnej rewolucji epoki Dzieci Kwiatów. Stworzyło pole do działania dla młodych, ambitnych reżyserów, którzy nie chcieli opowiadać bajek z Fabryki Snów. Naturalizm filmu JERRY'EGO SCHATZBERGA był w latach 70. szokujący i do dziś robi mocne wrażenie - pomimo tego, że w warstwie fabularnej "Narkomani" to przede wszystkim opowieść miłosna.

Nowe kino wymagało nowego aktorstwa, dawne hollywoodzkie gwiazdy nie wypadłyby w nim wiarygodnie. Grająca główną rolę w "Narkomanach" Kitty Win zdobyła Złotą Palmę w Cannes, ale nie zrobiła później wielkiej kariery. Zupełnie inaczej potoczyły się losy partnerującego jej Ala Pacino. Występ u Schatzberga był dopiero drugą filmową rolą odnoszącego wcześniej sukcesy w teatrze młodego aktora. Przyszłość miała jednak należeć do Pacino. Ten charyzmatyczny artysta stał się najpierw ikoną New Hollywood, a później supergwiazdą amerykańskiego kina. Jego droga na szczyt wiodła właśnie przez film "Narkomani". Rok później F.F. Coppola przekonywał producentów, aby rolę Michaela Corleone w "Ojcu Chrzestnym" powierzyć nieznanemu wówczas Pacino. Jako ostatecznego argumentu Coppola użył projekcji "Narkomanów", aby pokazać potencjał drzemiący w młodym aktorze.
NARKOMANI
reżyseria:
USA, 1971
Film Jerry'ego Schatzberga to do bólu realistyczny obraz z życia nowojorskich narkomanów, historia miłosna, ciekawy przykład ambitnego kina New Hollywood lat 70., ale przede wszystkim druga rola w karierze młodego Ala Pacino.
dramat
NARKOMANI
4,3 5 1 19