Aurora Films. ALL RIGHTS RESERVED.

Nauczycielka

Učitelka

Czechy, 2016

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film Jana Hřebejka, reżysera "Czeskiego błędu" oraz "Musimy sobie pomagać". Produkcja stawia mocne pytanie o granice oportunizmu.

Wczesne lata 80. w Czechosłowacji. Dyrektor szkoły podstawowej zwołuje nadzwyczajne zebranie rodziców. Oskarża jedną z nauczycielek o wykorzystywanie uczniów do manipulowania ich opiekunami. W ten sposób miała sobie zapewniać pomoc w pracach domowych, naprawę sprzętów, a nawet romans. Czy ktokolwiek z rodziców sprzeciwi się oskarżeniom dyrektora, a może zmowa milczenia pogrąży nauczycielkę?

WASZE OPINIE

pedro

Myślałem, że w tym miesiącu nie będzie czego oglądać, a jednak. Świetny film. Historia nauczycielki manipulatorki w latach 80-tych. Kobieta nie do ruszenia. Znamy takich, a potem uczą moralności i wygłaszają swoje "święte" poglądy w szkołach, mediach, na spotkaniach i publicznie mówią o dobroci i moralności. Ta postać pasuje do wielu zawodów, a kreacje ludzkich typów również. Są nieliczni, którzy się sprzeciwią, są tacy, którzy popierają, bo jest im dobrze albo się boją i tacy co wolą milczeć, ale kropla drąży skałę. Postać nauczycielki kogoś mi przypomina.

Nostradamus

jak ktoś jeszcze nie obejrzał to film o skandalu w klasie pewnej szkoły, której wychowawczyni prowadzi własną politykę wymuszania korzyści w zamian za stawianie dobrych stopni uczniom. Jest dowodem na to, że jak ktoś jest zatrudniony jako nauczyciel to łatwiej go zatrudnić, niż zwolnić, czyli jest tak, jak mi powiedziano kiedyś na praktykach pedagogicznych tłumacząc zalety posiadania karty nauczycielskiej. Z resztą mimo tego, że to film to zakończenie jest dość realistyczne. Nie ma tam akcji, efektów, ale w sumie cała prawda, więc polecam.

Nostradamus

Znany temat w tym filmie. Jest to oczywiście ujęcie dość przesadne, ale w filmach to norma. Nauczyciela nie da się ruszyć. Jak miałem praktyki to powiedziano mi, że gdy będę miał kartę nauczyciela to łatwiej będą mogli mnie zatrudnić, niż zwolnić. To tylko udowadnia, że poniekąd tak właśnie jest. Z resztą choć udało się wystraszyć tę tytułową jędzę wróciła po kilku latach. Jeśli ktoś jednak szukał w tym filmie o skandalu w szkole jakiejś akcji, to nie ten gatunek. Kto jednak pragnie na czymś zawiesić oko i nie szuka chłamu to polecam.
Nauczycielka
reżyseria:
Czechy, 2016
Film Jana Hřebejka, reżysera "Czeskiego błędu" oraz "Musimy sobie pomagać". Produkcja stawia mocne pytanie o granice oportunizmu.
dramat
Nauczycielka
3,9 5 1 43