DreamWorks

PREMIERA

2007.03.09

CANAL+ PREMIUM

NAWIEDZONY

The Haunting

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W XVIII wieku pewien przemysłowiec, Hugh Crain (Charles Gunning), zbudował dom na uboczu, w którym miał zamieszkać z żoną i doczekać się gromadki dzieci. Te jednak nigdy się nie pojawiły, a w Hill House zdarzyło się więcej złego, niż dobrego.

Przez następne lata mroczne domostwo obrosło legendami, które prawie 130 lat później chce zweryfikować naukowiec, doktor David Marrow (Liam Neeson). Pod pretekstem leczenia bezsenności zwabia do tajemniczego domu grupkę ochotników: Theo (Catherine Zeta-Jones), Nell (Lily Taylor) i Luke'a (Owen Wilson). Choć dom wydaje się od dawna opuszczony, Nell - najwrażliwsza z uczestników eksperymentu - wyczuwa w nim dziwną energię, która w tajemniczy sposób ją pociąga. Wkrótce, gdy nadchodzi noc, dom ożywa, a jego nowi mieszkańcy zostają zmuszeni do poznania strasznej tajemnicy Hill House.

"Nawiedzony", remake horroru Roberta Wise'a z 1963 roku, to film holenderskiego reżysera JANA DE BONTA, który ma już na swoim koncie takie box-office'owe hity, jak "Speed: Niebezpieczna prędkość" (1994), "Twister" (1996), "Speed 2: Wyścig z czasem" (1997) czy "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia" (2003). De Bont, zanim zajął się reżyserią, przez prawie 30 lat pracował jako operator. Jest autorem zdjęć m.in. do "Nagiego instynktu" (1992), "Polowania na Czerwony Październik" (1990) czy "Kim jest ta dziewczyna?" (1987) z Madonną w roli głównej. Horror "Nawiedzony" powstał na podstawie powieści Shirley Jackson, zmarłej w latach 60. amerykańskiej pisarki, która w swoich powieściach z dreszczykiem dawała upust zainteresowaniom okultyzmem i czarną magią. Choć jej powieści zalicza się do nurtu literatury popularnej, odznaczają się one sporą dawką psychologii i naukowej wiedzy. Powieść Jackson na scenariusz przerobił David Self, który był również autorem szkicu scenariusza do "Tożsamości Bourne'a". Rolę dociekliwego naukowca, który rozpętuje całe piekło w "Nawiedzonym" zagrał Liam Neeson, laureat nagrody aktorskiej w Wenecji za film "Michael Collins" i nominowany do Oscara, BAFTY i Złotego Globu za rolę w "Liście Schindlera". Towarzyszyła mu m.in. Catherina Zeta-Jones, laureatka Oscara i BAFTY za "Chicago", która ponoć w scenach ucieczek zostawiała Neesona daleko w tyle. Z tego powodu aktor nazwał ją zresztą "walijską gazelą". Oprócz nich w filmie wystąpili jeszcze Lily Taylor ("Dom nadziei", "Factotum" i serial "Sześć stóp pod ziemią") i Owen Wilson ("Polowanie na druhny", "W 80 dni dookoła świata" i "Ja, Ty i On").

WASZE OPINIE

Tomii

Widziałem ten film kilka lat temu i ... zawiodłem się :-(

ozzi

już ten film oglądałem był dobry ale bardziej podobała mi się wersja z lat 60 ale wracając do tego filmu ten film przedewszystkim uratowała dobra gra aktorska ale i tak go obejrze ponownie bo lubie filmy o tematyce grozy/horror
NAWIEDZONY
reżyseria:
USA, 1999
W XVIII wieku pewien przemysłowiec, Hugh Crain (Charles Gunning), zbudował dom na uboczu, w którym miał zamieszkać z żoną i doczekać się gromadki dzieci. Te jednak nigdy się nie pojawiły, a w Hill House zdarzyło się więcej złego, niż dobrego.
horror
NAWIEDZONY
3,0 5 1 30