• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2014.03.08

CANAL+ PREMIUM

Nędznicy

Les Miserables

Wlk. Brytania, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: musical

Ocena filmu

0.00

Opis

Adaptacja musicalu na podstawie powieści Victora Hugo z 1862 roku. Film doceniony m.in. trzema Oscarami: dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Anne Hathaway), za charakteryzację i dźwięk oraz pięcioma innymi nominacjami, w tym za rolę Hugh Jackmana.

Po 19 latach ciężkich robót Jean Valjean (Hugh Jackman) zostaje warunkowo zwolniony. Za sprawą biskupa Myriela (Colm Wilkinson) były skazaniec postawia zacząć życie od nowa. Dzięki srebru od duchownego, pod zmienionym nazwiskiem, staje się właścicielem szwalni i merem w małym francuskim miasteczku. Trafia tam również inspektor Javert (Russell Crowe), który nie wierzy w resocjalizację więźniów, a Valjeana ściga za złamanie zasad zwolnienia warunkowego. Kiedy umiera Fantyna (Anne Hathaway), jedna z pracownic szwalni, Valjean czuje się odpowiedzialny za jej los. Obiecuje zająć się nieślubną córką kobiety - Cosette. Zmuszony do ucieczki przed Javertem, ukrywa się przez lata wraz z dziewczynką w paryskim klasztorze. Tam zastaje ich w 1832 roku powstanie republikanów.

"Nędznicy" Toma Hoopera (Oscar za "Jak zostać królem") są adaptacją musicalu, zrealizowanego na podstawie powieści Victora Hugo z 1862 roku. Scenariusz napisał William Nicholson. Muzykę skomponował Claude-Michel Schönberg a za produkcję odpowiadają Tim Bevan, Eric Fellner oraz Debra Hayward. Zanim widowisko trafiło na wielki ekran, pobiło rekordy na deskach teatrów na całym świecie: najdłużej wystawiany musical wszech czasów (nieprzerwanie od 1985 roku) obejrzało ponad 60 milionów ludzi w 42 krajach i 21 wersjach językowych. Hooper nie chciał jednak nakręcić wiernej ekranizacji przedstawienia, a zbliżyć się w miarę możliwości do oryginału, czyli do powieści. Do filmu dodano zatem wątki, sceny i postacie, których nie ma w musicalu scenicznym.

Wszystkie aktorskie partie wokalne były nagrywane bezpośrednio na planie filmowym, a podkład muzyczny był przekazywany aktorom przez mikrosłuchawki. Dało to wykonawcom swobodę interpretacji. Muzykę w wykonaniu 70-osobowej orkiestry podłożono potem, w procesie postprodukcji. Odwrotnie niż przy nagrywaniu typowego soundtracku, w tej ekranizacji orkiestra musiała się dostosowywać do tempa wybranego wcześniej przez wokalistów.

Filmowa adaptacja "Nędzników" Hoopera odniosła nie tylko sukces komercyjny - przy budżecie 61 milionów dolarów zarobiła blisko 442). Film został doceniony m.in. trzema Oscarami: dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Anne Hathaway), za charakteryzację i dźwięk oraz pięcioma innymi nominacjami, w tym za rolę Hugh Jackmana. Oboje aktorzy włożyli ogromny wysiłek w celu uwiarygodnienia swoich postaci. Hathaway naprawdę obcięła przed kamerą własne włosy, a do sceny agonii straciła w krótkim czasie 11 kilogramów. Podobnie Jackman do początkowych scen, w których jest galernikiem stracił kilkanaście kilogramów, pracując jednocześnie nad muskulaturą, po czym musiał powrócić do poprzedniej wagi. W filmie role epizodyczne zagrała dwójka wykonawców z londyńskiej premiery musicalu "Les Miserables" z 1985 roku: Colm Wilkinson wystąpił jako biskup Digne (w 1985 Jean Valjean), a Frances Ruffelle jako prostytutka (w 1985 Éponine).

CZYTAJ WIĘCEJ O CYKLU FILMÓW OSCAROWYCH W CANAL+

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Anne Hathaway, film Nędznicy
Najlepsza charakteryzacja i fryzury, Nędznicy
Najlepszy dźwięk, Andy Nelson, Mark Paterson, Simon Hayes, Nędznicy
Najlepsza komedia lub musical, Nędznicy
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Hugh Jackman, film Nędznicy
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Anne Hathaway, film Nędznicy

WASZE OPINIE

pedro

Lubię musicale, ale w przypadku "Nędzników" nie dałem rady tego zobaczyć. Może to i dobry film, ale ja zrezygnowałem z oglądania go po 30 min. Szkoda czasu.
Nędznicy
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2012
Adaptacja musicalu na podstawie powieści Victora Hugo z 1862 roku. Film doceniony m.in. trzema Oscarami: dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Anne Hathaway), za charakteryzację i dźwięk oraz pięcioma innymi nominacjami, w tym za rolę Hugh Jackmana.
musical
Nędznicy
4,4 5 1 57