dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

Need for Speed

USA/Filipiny/Irlandia/Wlk. Brytania, 2014

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

Ocena filmu

0.00

Opis

Filmowa adaptacja jednej z najbardziej kasowych gier wszech czasów. W rolach głównych znany z serialu "Breaking Bad" Aaron Paul, a także Dominic Cooper.

Tobey Marshall (Aaron Paul), mechanik samochodowy, jest miłośnikiem ulicznych wyścigów. Próbując uratować rodzinny biznes od bankructwa, przystaje na propozycję bogatego znajomego Dino Brewstera (Dominic Cooper). Tobey i Dino znali się od lat, a Brewster spotyka się nawet z byłą dziewczyną Marshalla, Anitą (Dakota Johnson). Jednak to Tobey był zawsze lepszym kierowcą, co w Dino budzi gniew i zazdrość. Brewster wykorzystuje więc przewagę i wrabia rywala w przestępstwo. Dwa lata później Tobey wychodzi z więzienia, pałając żądzą zemsty. Wie, że istnieje tylko jeden sposób na doprowadzenie Dino do upadku - pokonanie go w legendarnym wyścigu samochodowym De Leon, organizowanym przez byłego zawodowego kierowcę Monarcha (Michael Keaton). Aby w nim wystartować, Tobey wyrusza w ryzykowną podróż przez całą Amerykę, ściągając na siebie policyjne syreny oraz nasłanych przez Dino łowców nagród. Towarzyszy mu rezolutna brokerka samochodowa Julia Maddon (Imogen Poots).

"Need for Speed" to film oparty na serii gier o wyścigach samochodowych o tym samym tytule. Pierwsza wyszła na rynek w 1994 roku i stała się jedną z najbardziej kasowych i popularnych w historii. Przetłumaczono ją na 22 języki, trafiła do dystrybucji w 60 krajach, sprzedano ponad 150 milionów kopii, a zarobki sięgnęły 4 miliardów dolarów. Adaptacja gry na ekran kinowy jest powrotem do amerykańskiej kultury samochodowej lat 60. i 70. XX wieku. Korzystając z bogactwa symboli i mitów amerykańskiego kina drogi, które przez kolejne dekady działały na wyobraźnię widzów, film zabiera ich w jedyną w swoim rodzaju podróż przez amerykański kontynent. Wprawdzie przygoda bohaterów rozpoczyna się wraz z chęcią dokonania zemsty, ale w ostatecznym rozrachunku będzie się wiązać z poszukiwaniem odkupienia.

Robiąc film o amerykańskiej fascynacji kulturą samochodową, twórcy potrzebowali kogoś, kto dorówna dokonaniom Steve'a McQueena, który był symbolem luzu i czaru oraz samodzielnie wykonywał wszystkie popisy kaskaderskie. Zdecydowali się na Aarona Paula (serial "Breaking Bad"), a na jego antagonistę wybrali Dominica Coopera. W rolę Julii Maddon, Brytyjki posiadającej ogromną wiedzę na temat samochodów, wcieliła się Imogen Poots, a do roli Monarchy udało im się namówić Michaela Keatona.

W tym filmie casting nie polegał tylko na obsadzaniu aktorów. Filmowcy musieli również dokonać właściwego wyboru samochodów. Tobey i Julia pokonują kraj Mustangiem, najsłynniejszym modelem z 1964 roku, symbolizującym wolność, romantyzm oraz samą Amerykę. Ford Motors zadeklarował się zaprojektować na potrzeby filmu specjalną wersję Mustanga, opartą o model 2013 Shelby GT500. Pracował nad nią legendarny amerykański kierowca wyścigowy i projektant Carroll Shelby, który stworzył dla Forda pierwszy model Mustanga. Niestety, zmarł w 2012 roku i nie doczekał końca prac. W filmie pojawiają się również inne ikoniczne amerykańskie maszyny: Ford Gran Torino, rocznik 1969, Chevy Camaro, rocznik 1968 oraz Pontiac GTO, rocznik 1966. Podczas finału wyścigu De Leon ważnym elementem są europejskie supersamochody, takie jak pamiętany z serii gier Koenigsegg Agera R, Lamborghini Sesto Elemento, Spano GTA, Bugatti Veyron, McLaren P-1, a także Saleen S-7. Każdy z tych samochodów miał jeździć w różnych potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach oraz wymagał mocowań na kamery, jednakże w związku z horrendalnymi cenami poszczególnych modeli (co najmniej milion dolarów za sztukę) ekipa musiała zamówić repliki. By móc sfilmować maszyny w akcji ekipa filmowa używała na planie Mercedesa Benz z siedmiometrowym teleskopowym wysięgnikiem, szybkie i zwinne Porsche Cayenne oraz wzmocnionego silnikiem Saleen Mustanga.
Need for Speed
reżyseria:
USA/Filipiny/Irlandia/Wlk. Brytania, 2014
Filmowa adaptacja jednej z najbardziej kasowych gier wszech czasów. W rolach głównych znany z serialu "Breaking Bad" Aaron Paul, a także Dominic Cooper.
film akcji
Need for Speed
4,0 5 1 124