PREMIERA

2008.05.08

CANAL+ PREMIUM

Niagara

USA, 1953

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: czarny kryminał

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Do modnego kurortu położonego obok wodospadu Niagara przybywają na spóźniony miesiąc miodowy Ray i Polly Cutlerowie (Max Showalter i Jean Peters). Ich pokój jest zajęty przez inną parę.

George i Rose Loomis (Joseph Cotten i Marilyn Monroe) są skonsternowani tą pomyłką. Rose prosi jednak, by nie zmuszać ich do zamiany. Jej mąż jest rekonwalescentem po ciężkich przejściach wojennych. Na pierwszy rzut oka widać, że ich małżeństwo jest dalekie od doskonałości. Różni ich przede wszystkim temperament - ona swawolna i zmysłowa, on chłodny i zdystansowany. Podczas pierwszego spaceru Ray i Polly ku swemu zaskoczeniu zauważają Rose całującą się namiętnie z młodym mężczyzną.

Echa II wojny światowej długo pobrzmiewały w hollywoodzkich produkcjach przełomu lat 40. i 50. "Niagara" HENRY'EGO HATHAWAYA wpisuje się w ten nurt, ale - co nietypowe - koncentruje się na wpływie, jaki wojna wywarła na kobiety. Nierzadko zdarzało się, że wracający z frontu żołnierze nie poznawali swoich żon. Okazywało się, że po ich kilkuletniej nieobecności małżeństwa rozpadały się bezpowrotnie. Kobiety uczyły się samodzielności, poznawały innych mężczyzn i często nie chciały już wracać do przeszłości.

"Niagara" otworzyła Marilyn Monroe drogę do sławy. W roku premiery filmu ona i Jane Russell, z którą wystąpiła w komedii "Mężczyźni wolą blondynki", odcisnęły ślady dłoni i stóp w mokrym cemencie dziedzińca Chinese Theatre przy Hollywood Boulevard. Marilyn miała potem powiedzieć: "Kiedy byłam młodsza, chodziłam do Chinese Theatre Graumana i próbowałam włożyć stopę w odciski w betonowych płytach. Myślałam: moja jest za duża, chyba nic z tego. Gdy w końcu zostawiłam tam mój odcisk, miałam śmieszne uczucie. Wiedziałam, co to dla mnie znaczy. Wiedziałam, że wszystko jest możliwe, prawie wszystko".

WASZE OPINIE

Amanda

Prosze rozwazyc inne pory emisji filmow z Marilyn Monroe. Malo kto jest w stanie ogladac film o takiej porze.
Niagara
reżyseria:
USA, 1953
Do modnego kurortu położonego obok wodospadu Niagara przybywają na spóźniony miesiąc miodowy Ray i Polly Cutlerowie (Max Showalter i Jean Peters). Ich pokój jest zajęty przez inną parę.
czarny kryminał
Niagara
4,2 5 1 20