PREMIERA

2011.06.04

CANAL+ PREMIUM

Niania i wielkie bum

Nanny McPhee and the Big Bang

USA/Wielka Brytania/Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: familijny/komedia

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wielka Brytania, lata 40. XX wieku. Isabel Green (Maggie Gyllenhaal) dzieli czas między obowiązki na rodzinnym gospodarstwie, pracę w sklepie oraz wychowywanie trójki dzieci: Normana (Asa Butterfield), Megsie (Lil Woods) i Vincenta (Oscar Steer).

Jej mąż jest na froncie. Tymczasem na farmę przybywa kuzynostwo z Londynu, wychowane w wyższych sferach rodzeństwo Celii i Cyrila. Kiedy pociechy Isabel zaczynają toczyć otwartą wojnę z zarozumiałymi przybyszami, u drzwi domu Greenów pojawia się dziwna kobieta, Niania McPhee (Emma Thompson). Ekscentryczna guwernantka wkrótce zaprowadza własne porządki. Wykorzystując czary, wnosi do trudnego życia rodziny Isabel nieco magii.

"Niania i wielkie bum" jest kontynuacją kinowego przeboju "Niania" z roku 2005. Oba filmy opowiadające o perypetiach osobliwej Niani McPhee zostały luźno oparte na twórczości brytyjskiej pisarki Christianny Brand, a dokładnie rzecz biorąc jej trylogii książek dziecięcych, poświęconych postaci Niani Matyldy. Adaptacja tekstu literackiego na scenariusz była po raz kolejny zasługą dwukrotnej zdobywczyni Oscara Emmy Thompson, która ponownie wcieliła się w główną bohaterkę. Dla tego podwójnego wyzwania znakomita aktorka była gotowa nawet poświęcić planowany występ w "Harrym Potterze i Insygniach Śmierci, części II", jednak zdołała na tyle sprawnie uwinąć się z obowiązkami, że można podziwiać ją w obu produkcjach.

Reżyserią "Niani i wielkiego bum" zajęła się także kobieta, SUSANNA WHITE, ceniona za swoją pracę przy serialach telewizyjnych "Samotnia", "Jane Eyre" i "Generation Kill: Czas wojny" (za pierwszy otrzymała nagrodę BAFTA, dwa kolejne przyniosły jej nominacje do Emmy). Wraz z nią na plan zdjęciowy wkroczyło stałe grono jej współpracowników, m.in. scenograf Simon Elliott (laureat BAFTA) i operator Mike Eley. Skomponowaniem muzyki do filmu zajął się sześciokrotnie nominowany do Oscara James Newton Howard, a za projekt kostiumów odpowiedzialna była doświadczona kostiumolożka Jacqueline Durran. Tak dobrana ekipa fachowców wydawała się gwarancją udanego przeniesienia zabawnego i magicznego scenariusza na wielki ekran. Zwłaszcza, że zdjęcia realizowano w malowniczych plenerach angielskiego hrabstwa Surrey. Nadal wiele jednak zależało od właściwej obsady. Poza Emmą Thompson, nico trudną do rozpoznania z powodu osobliwej charakteryzacji, w "Niani i wielkim bum" można zobaczyć tak znanych aktorów, jak Maggie Gyllenhaal ("Sekretarka", "Mroczny rycerz", "Szalone serce"), Rhys Ifans ("Notting Hill", "Kroniki portowe"), Ewan McGregor, Maggie Smith czy Ralph Fiennes. Wielkim gwiazdom towarzyszą młodzi aktorzy, m.in. znany z filmów "Chłopiec w pasiastej piżamie" i "Wilkołak" Asa Butterfield.

Od momentu premiery w marcu 2010 roku "Niania i wielkie bum" przyniosła blisko sto milionów dolarów zysku. Familijna komedia zyskała uznanie zarówno wśród kinomanów, jak i krytyków, czego dowodem są niemal wyłącznie pozytywne recenzje. "Ta komiczna fantazja wprawi w zachwyt dzieci i rodziców" - przekonywała Pam Grady z "Boxoffice Magazine", podczas gdy Stephanie Merry z "Washington Post" pisała: "Czasem potrzeba cudu, aby nakręcić film mogący spodobać się dorosłym i najmłodszym. Na szczęście Niania McPhee ma w zanadrzu sporo magicznych sztuczek". Osobną porcję pochwał zebrała oczywiście Emma Thompson. "Jej wyobraźnia wydaje się nie znać granic" - stwierdzał z podziwem recenzent "Time Out New York" Keith Uhlich. Sukces dwóch produkcji o Niani McPhee zachęcił twórców do realizacji trzeciej części cyklu, o czym nieśmiało wspomniała Thompson w telewizyjnym talk show Jonathana Rossa. Zanim jednak do tego dojdzie, warto obejrzeć ten niezwykły film, samemu doświadczyć magii nietuzinkowej wychowawczyni dzieci i zobaczyć wielkie bum. Warto, niezależnie od wieku.

WASZE OPINIE

BeruZadra

Kino familijne w każdym calu, ale kino z klasą i ze smakiem; wszystko ma tu swój czas i swoje miejsce. Film jest moim zdaniem urzekający. Subtelny i delikatny a jednocześnie tak mocny i zdecydowany jak uderzenie kija Nani McPhee. Coś pięknego. Wydaje mi się jednak, że w porównaniu do części pierwszej "Niania i wielkie bum" jest bardziej komediowa i hmm... rozrywkowa? Owszem, było też kilka "momentów" które zgrzytnęły mi nieprzyjemnie w zębach, lecz w żaden sposób nie umniejszają one uroku "Niani..." jako całości.

Bartolomeusz

Typowy film familijny, i choć od pewnego czasu mam do nich awersję, po
ochłapie jakim był " Mój przyjaciel lis", to "Niania, wielkie bum" było niejakim katharsis. Sympatyczni bohaterowie, niezła akcja i wisienka na
torcie, czyli cała plejada brytyjskiego kwiatu aktorstwa- Maggie Smith,
Ralph Fienes czy Emma Thompson utwierdziły mnie tylko w przekonaniu, że
takie typu filmy muszą powstawać. Bez wulgarnego humoru i pustego
przesłania. Brytyjczycy górą !

tufta

Film dla całej rodziny.Jednak w porównaniu do pierwszej części ta nieco była głupkowata.Tańczące synchronicznie prosiaki czy rozbrajanie bomy przez dzieci nie bawi a wprowadza w konsternacje.Całość jednak wypada sympatycznie i co najważniejsze ma szczęśliwe zakończenie.Myślałem ,że film zakończy się wielkim tutułowym BUM ale i tak było dobrze.Film bez szczęśliwego zakończenia jest jak tort bez wisienki-musi taki być.
Niania i wielkie bum
reżyseria:
USA/Wielka Brytania/Francja, 2010
Wielka Brytania, lata 40. XX wieku. Isabel Green (Maggie Gyllenhaal) dzieli czas między obowiązki na rodzinnym gospodarstwie, pracę w sklepie oraz wychowywanie trójki dzieci: Normana (Asa Butterfield), Megsie (Lil Woods) i Vincenta (Oscar Steer).
familijny/komedia
Niania i wielkie bum
3,7 5 1 23