PREMIERA

2008.09.07

CANAL+ PREMIUM

NIANIA W NOWYM JORKU

The Nanny Diaries

USA, 2007

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Annie Braddock (Scarlett Johansson), świeżo upieczona absolwentka antropologii jednej z nowojorskich uczelni nie ma pomysłu, co robić po studiach. Podczas spaceru w parku przypadkowo poznaje Panią X (Laura Linney) i jej kilkuletniego synka Grayera (Nicholas Art).

Pani X proponuje Annie pracę w charakterze opiekunki do dziecka. Dziewczyna podejmuje to z pozoru proste zadanie, które szybko okazuje się ciężką szkołą życia. Państwo X są bardzo bogaci, a przy tym wiecznie zajęci. Nie mają czasu dla małego Grayera, który jak każde dziecko potrzebuje dużo miłości i ciepła. Pan X jest pracoholikiem, który oczekuje od synka jedynie tego, żeby poszedł kiedyś w jego ślady. Jego żona spędza czas głównie na wizytach u kosmetyczki, fryzjera oraz licznych spotkaniach z zamożnymi przyjaciółkami, które podobnie jak ona nie najlepiej czują się w roli matki. Annie stara się wynagrodzić chłopcu zaniedbania ze strony rodziców, co sprawia, że dziecko coraz bardziej się do niej przywiązuje. Sprawy komplikują się, gdy na horyzoncie pojawia się zabójczo przystojny młodzieniec, nie bez powodu określany przez Annie mianem Harvardzkiego Ciacha (Chris Evans).

"Niania w Nowym Jorku" została zrealizowana na podstawie książki pod tym samym tytułem, która od momentu ukazania się w 2002 roku bije rekordy popularności na całym świecie. Autorki powieści, Nicola Kraus i Emma McLaughlin, same pracowały jako opiekunki do dzieci w domach zamożnych nowojorskich rodzin. Obserwacje wówczas poczynione zaowocowały przezabawną, ale jakże prawdziwą opowieścią, pełną celnych, często wręcz ironicznych uwag skierowanych pod adresem wiecznie zajętych sobą rodziców. W Stanach Zjednoczonych powieść znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów prestiżowego rankingu "New York Timesa", a magazyn "Newsweek" uznał ją za "fenomenalną". W Polsce "Niania w Nowym Jorku" rozeszła się w nakładzie 70 tysięcy egzemplarzy i zyskała ogromne rzesze fanek, które polubiły sympatyczną nianię nie mniej niż Bridget Jones czy Andreę, główną bohaterkę książki "Diabeł ubiera się u Prady". Nic dziwnego zatem, że świat z niecierpliwością oczekiwał ekranizacji powieści.

Talent reżyserskiej pary SHARI SPRINGER BERMAN i ROBERTA PULCINIEGO został dostrzeżony w 2004 roku, kiedy otrzymali nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu "Amerykański splendor". Scarlett Johansson, której przypadła tytułowa rola nie zawiodła. Aktorka rozpoczęła karierę już w wieku 10 lat, a świat usłyszał o niej 4 lata później, kiedy wystąpiła u boku Roberta Redforda w przejmującym "Zaklinaczu koni". Przełomowy dla Johansson okazał się udział w filmie Sofii Coppoli "Między słowami", w którym gra młodą mężatkę, towarzyszącą ukochanemu w służbowej podróży do Tokio. Film został doceniony i wyróżniony na wielu festiwalach (zdobył m.in. Oscara za scenariusz), a Johansson bezapelacyjnie wstąpiła do panteonu największych gwiazd Hollywood. Pomimo młodego wieku ma już na koncie m.in. BAFTĘ za najlepszą rolę w "Dziewczynie z perłą" oraz 3 nominacje do Złotego Globu, a Woody Allen, u którego zagrała w "Scoop - Gorącym temacie" oraz "Wszystko gra", uważa ją za swoją muzę. Johansson nie waha się podejmować różnorodnych zadań. Można ją zobaczyć w teledysku Justina Timberlake'a "What Goes Around Comes Around", a ostatnio postanowiła sprawdzić się w roli wokalistki. Jej solowa płyta, która ukazała się w maju 2008 roku, nosi tytuł "Anywhere I Lay My Head" i zawiera covery utworów Toma Waitsa.

W "Niani w Nowym Jorku" warto zwrócić uwagę na rolę Laury Linney, która za kreację oziębłej, egoistycznej pani X zebrała bardzo pozytywne recenzje na całym świecie. Aktorka, znana m.in. jako żona głównego bohatera w "Truman Show", zdobyła już 3 nominacje do Oscara, m.in. za "The Savages" i "Kinseya". Gratką dla fanów muzyki R&B i soul jest udział w filmie o nowojorskiej niani wokalistki Alicii Keys, która wcieliła się w nim w rolę przyjaciółki Annie, Lyneete.

WASZE OPINIE

Widaw

Gdyby ten film byl opisany jako obyczajowy, bylby naprawde niezly! Nie jest to jednak komedia.

tomek6996

Film może i przeciętny, ale Scarlett wygląda w nim bosko.

Kubol1910

Film Poprostu nie udany..
Zgadzam się z kilkoma użytkownikami :
Dezerter - bardzo fajnie to napisałeś "Polecam tym, którzy mają kłopoty z zasypianiem" zgodzę się z tym zdaniem ponieważ ten film także mnie znudził..
Bartolomeusz - Po raz kolejny się z tobą zgadzam iż też uważam że zwiastun był lepszy niż cały zrealizowany film.
Oto moja ocena na ten film..
NIANIA W NOWYM JORKU
USA, 2007
Annie Braddock (Scarlett Johansson), świeżo upieczona absolwentka antropologii jednej z nowojorskich uczelni nie ma pomysłu, co robić po studiach. Podczas spaceru w parku przypadkowo poznaje Panią X (Laura Linney) i jej kilkuletniego synka Grayera (Nicholas Art).
komedia romantyczna
NIANIA W NOWYM JORKU
3,5 5 1 36