PREMIERA

2005.02.22

CANAL+ PREMIUM

NIE BOJĘ SIĘ

I'm Not Scared

Włochy/Hiszpania/Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Makabryczna opowieść o dorastaniu. W sielskiej pozornie wiosce dziewięcioletni Michele znajduje więzionego w piwnicy opuszczonego domu rówieśnika.

Włochy, rok 1978. Najgorętsze lato stulecia. Dziewięcioletni Michele (Giuseppe Cristiano) i jego młodsza siostra Maria (Giulia Matturro) wraz z rodzicami mieszkają w małej sycylijskiej wiosce, gdzie życie płynie tak, jakby reszta świata nie istniała. Dzieci spędzają czas bawiąc się z rówieśnikami, jeżdżąc na rowerze i włócząc się po okolicy. Pewnego dnia Maria gubi okulary. Michele, w poszukiwaniu ich, natrafia na niezwykłe znalezisko. W opuszczonym domu odkrywa dziurę w ziemi, w której dostrzega wystającą spod burego koca brudną ludzką stopę. Przerażony ucieka, ale wkrótce wiedziony ciekawością wraca, aby poznać właściciela stopy. Okazuje się, że jest nim chłopiec w jego wieku, Filippo (Mattia Di Pierro), który twierdzi, że został porwany, skuty łańcuchem i uwięziony w jamie. Chłopcy zaprzyjaźniają się, Michele zaczyna przynosić Filippo jedzenie i próbuje znaleźć sposób, aby mu pomóc. Podejrzewa, że za porwaniem stoi miejscowy rzezimieszek Felice (Giorgio Careccia). Kiedy jednak mówi rodzicom o swoim odkryciu, ci karzą mu natychmiast zapomnieć o całej sprawie i nie wracać więcej w to miejsce. Okazuje się, że o małym więźniu porwanym dla okupu wie zadziwiająco wiele osób, w tym również rodzice Michela i Marii. Dzieci przekonują się, że nie mogą ufać nikomu.

GABRIELE'A SALVATORESA z pewnością nie można zaliczyć do twórców niszowych. Ma już w swoim dorobku Oscara za dramat "Śródziemnomorska sielanka" (1991) i nagrodę w Wenecji za komediodramat "Denti" (2000), a w 2004 roku zasiadał w jury festiwalu w Berlinie, gdzie rok wcześniej o Złotego Niedźwiedzia walczył właśnie thriller "Nie boję się". Salvatores, mimo że związany jest z kinem artystycznym, nie boi się sięgać po gatunki typowo komercyjne. "Nirvana" z 1997 roku z Christopherem Lambertem w roli głównej to kino science-fiction, opowiadające o bohaterze gry komputerowej, który w wyniku działania wirusa zyskuje świadomość.

"Nie boję się", luźno oparty na autentycznej historii porwania, to film z pogranicza thrillera i horroru, ale zawierający również dramat psychologiczny i opowieść o inicjacji w dorosłość. Makabryczną opowieść o więzionym chłopcu znawcy horrorów porównywali zresztą do filmów Philipa Ridleya ("Połyskliwa skóra", "Las namiętności"), podobnych pod względem krajobrazu, dziecięcej perspektywy i eksponowania surrealizmu w zwykłej pozornie codzienności. Dla Salvatoresa najważniejszym tematem całej jego twórczości jest pokazywanie różnych sposobów ucieczki od problemów współczesnego świata. We wszystkich jego filmach - również w "Nie boję się" - gra jego ulubiony aktor Diego Abatantuono, któremu często towarzyszą Claudio Bisio, Ugo Conti i Gigio Alberti. W "Nie boje się", oficjalnym włoskim kandydacie do Oscara, wystąpili natomiast znakomici aktorzy dziecięcy Giuseppe Cristiano i Mattia Di Pierro, którym towarzyszyła między innymi, obok znanego m.in. z "Śródziemnomorskiej sielanki" Abatantuono, Aitana Sánchez-Gijón, aktorka z takich filmów, jak "Mechanik", "Spacer w chmurach" czy "Pokojówka z Titanica".

WASZE OPINIE

djsosna

zgadzam sie z Agatą że ten film będzie sie długo pamiętać - naprawde ambitna produkcja i ukłony w strone GABRIELE'A SALVATORESA oraz...canal+ za to że coraz częściej serwuje nam sie ambitne kino zamiast amerykańskich "badziewiów" ;) Warto obejrzeć "Nie boję się", dobra jest również muzyka wiec ode mnie +5.

agata

Od bardzo dawna zaden obraz nie utkwił mi tak bardzo w pamięci. Dla mnie dobry film to taki, z którego obrazy przesladują mnie przez kolejnych kilka dni, pojawiając się nagle, w najmniej spodziewanej chwili. Arcydzieło ze wszystkimi najwazniejszymi walorami, dzięki którym sztuka filmowa stała się obsesją milionów ludzi. Poproszę o więcej GABRIELE'A SALVATORESA!

Cas

Dobry film. Warto zobaczyć.
NIE BOJĘ SIĘ
Włochy/Hiszpania/Wlk. Brytania, 2003
Makabryczna opowieść o dorastaniu. W sielskiej pozornie wiosce dziewięcioletni Michele znajduje więzionego w piwnicy opuszczonego domu rówieśnika.
dramat
NIE BOJĘ SIĘ
4,9 5 1 135