PREMIERA

2009.07.07

CANAL+ PREMIUM

Nie ma zmiłuj

Polska, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Waldemar Krzystek, twórca nagrodzonej Złotymi Lwami "Małej Moskwy", bez upiększeń pokazuje rodzący się, polski kapitalizm początków XXI. wieku. W roli rozpoczynającego karierę przedstawiciela handlowego występuje Rafał Maćkowiak.

Piotr (Rafał Maćkowiak) ma dwadzieścia cztery lata i dopóki nie zwolniono go ze szkoły, był nauczycielem. Nagle został bez pracy, z wynajętym mieszkaniem i zdezelowanym rowerem. Z trudnej sytuacji ratuje go Irek (Michał Lesień), kolega ze studiów, prężny i "zorientowany na cel" biznesmen z branży winiarskiej. Irek wprowadza Piotra w arkana pracy handlowca, przedstawiając mu żelazne zasady Vin-netu jak: "Firmy nie interesuje twoje życie prywatne. Ono jest wręcz zakazane". Chłopak wchodzi w niebezpieczny świat rodzącego się kapitalizmu. Świat, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, by złapać klienta i sprzedać towar. Świat, w którym "nie ma zmiłuj". W pracy Piotr poznaje Monikę (Anna Piróg), również przedstawiciela Vin-netu. Między dwojgiem młodych iskrzy. Czy w warunkach nieustannej rywalizacji uda się stworzyć związek?

Koniec PRL przyniósł ogromne zmiany we wszystkich obszarach życia. Dla jednych początek III RP był tragedią - tracili wszystko, co dotąd było znajome. Dla innych stał się szansą na błyskawiczną karierę. Kino, czułe lustro przemian społecznych, od połowy lat 90. zaczęło analizować nową sytuację gospodarczą i dostrzegać nowo powstałe zjawisko. "Wyścig szczurów" był, bowiem całkowitym rewersem hasła obowiązującego w poprzedniej epoce "czy się stoi czy się leży...". Na fali tego zainteresowania powstały "Dzieci i ryby" Bromskiego, "Młode wilki" Żamojdy, "Billboard" Łukasza Zadrzyńskiego, także z rolą Rafała Maćkowiaka, czy właśnie "Nie ma zmiłuj" Krzystka.

Dekadę po premierze wspomnianych filmów, temat gwałtownych przemian gospodarczych z nową mocą powrócił do na ekrany. Stało się tak za sprawą kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2007 r. i istotnie podkopał zaufanie do instytucji finansowych. Kino ponownie zareagowało błyskawicznie, proponując mocno zróżnicowane, między innymi pod względem formy, filmowe komentarze. Wśród najciekawszych propozycji są dokumenty, jak "Kapitalizm, moja miłość" w reżyserii Michaela Moore'a, czy świetna, nominowana do Oscara "Chciwość" J.C. Chandora.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

pawelkolumna

super film dla obecnych PH
Nie ma zmiłuj
reżyseria:
Polska, 2000
Waldemar Krzystek, twórca nagrodzonej Złotymi Lwami "Małej Moskwy", bez upiększeń pokazuje rodzący się, polski kapitalizm początków XXI. wieku. W roli rozpoczynającego karierę przedstawiciela handlowego występuje Rafał Maćkowiak.
film obyczajowy
Nie ma zmiłuj
3,6 5 1 84