PREMIERA

2007.03.06

CANAL+ PREMIUM

NIE MÓW NIKOMU

La bestia nel cuore

Włochy/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sabina (Giovanna Mezzogiorno) jest aktorką specjalizującą się w dubbingu. Mieszka w Rzymie i prowadzi unormowane życie, z którego jest zadowolona.

Kocha swojego partnera, przystojnego aktora scenicznego, Franca (Alessio Boni) i przyjaźni się z Emilią (Stefania Rocca), niewidomą koleżanką z dzieciństwa, która wobec niej żywi coś więcej niż siostrzane uczucia. Sabina ma też bliską relację ze swoją szefową, Marią (Angela Finocchiaro), którą mąż porzucił dla szkolnej koleżanki ich córki. Pewnego dnia Sabina na potrzeby telewizji dubbinguje scenę gwałtu. Od tego czasu zaczyna cierpieć na senne koszmary. Nie opowiada o nich ani Franco, ani przyjaciołom. Zamiast tego zamyka się w sobie i próbuje sama uporać z problemem. Podejrzewa, że złe sny mają jakiś związek z jej przeszłością i postanawia w końcu się z nią rozliczyć. Wyjeżdża więc do Stanów Zjednoczonych, żeby spotkać się z bratem, Danielem (Luigi Lo Cascio), który jest wykładowcą na Uniwersytecie w Virginii. Z jego pomocą Sabina pragnie odkryć sekrety ich dzieciństwa, które zatruwają jej podświadomość. Tymczasem w Rzymie Franco próbuje oprzeć się zalotom pewnej statystki, a między Marią i Emilią rodzi się nieśmiała przyjaźń.

"Nie mów nikomu" to film włoskiej reżyserki CRISTINY COMENCINI, córki Luigiego Comenciniego, twórcy takich filmów, jak nagrodzony w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem "Chleb, miłość i zazdrość" (1953) czy "Marcelino, chleb i wino" (1991). Siostra Cristiny, Francesca, dla reżyserii porzuciła studia filozoficzne, a jej film "Mi piace lavorare - Mobbing" (2004) otrzymał na festiwalu w Berlinie nagrodę jury ekumenicznego. Cristina zajmuje się reżyserią od 1989 roku, kiedy to zadebiutowała filmem "Zoo" z 14-letnią wówczas Asią Argento i Danielem Olbrychskim. Na pierwszy znaczący sukces czekała długo, bo aż 13 lat, kiedy to w 2002 roku jej film "Il piu bel giorno della mia vita" zdobył Grand Prix na Créteil International Women's Film Festival, Grand Prix des Amériques na festiwalu w Montrealu i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Jednak to właśnie trzykrotnie nagrodzony w Wenecji film "Nie mów nikomu" krytycy uważają za najdojrzalszy obraz Comencini. Główną rolę zagrała w nim popularna włoska aktorka Giovanna Mezzogiorno, pamiętna jako Giovanna z "Okien" (2003) Ferzana Ozpetka. Partnerowali jej m.in. Luigi Lo Cascio, znany z "Witaj, nocy" Marca Bellocchio oraz Stefania Rocca, która ostatnio zagrała w kontrowersyjnej religijnej "Marii" Abla Ferrary i Angela Finocchiaro. Rocca za rolę w "Nie mów nikomu" otrzymała w Wenecji nagrodę Wella Prize.

WASZE OPINIE

Jakub24

Film naprawdę wart oglądnięcia, choć do książki Cobena sporo mu brakuje to jednak film ten swój klimat ma, dlatego warto poświęcić nieco ponad 2 godziny aby obejrzeć ten film. Polecam.
NIE MÓW NIKOMU
reżyseria:
Włochy/Wlk. Brytania, 2005
Sabina (Giovanna Mezzogiorno) jest aktorką specjalizującą się w dubbingu. Mieszka w Rzymie i prowadzi unormowane życie, z którego jest zadowolona.
dramat
NIE MÓW NIKOMU
4,9 5 1 7