PREMIERA

2011.11.20

CANAL+ PREMIUM

Nie oglądaj się

Ne te retourne pas (Don't Look Back)

Francja/Włochy 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Thriller w reżyserii Mariny de Van - cenionej autorki scenariuszy do filmów Francoisa Ozona, w tym "Ośmiu kobiet". W "Nie oglądaj się" -porównywanym z "Otwórz oczy" Alejandro Amenabara - w rolach głównych występują dwie ikony współczesnego kina europejskiego: Sophie Marceau i Monica Bellucci.

Dziennikarka Jeanne (Sophie Marceau), przykładna żona i matka dwójki dzieci, ma ambicje literackie. Po serii książek z gatunku non fiction, kończy powieść autobiograficzną. Jeanne mając osiem lat przeżyła wypadek, na skutek którego zapadła na amnezję. Nie pamiętając dzieciństwa, stara się w książce je odtworzyć. Niespodziewanie rzeczywistość wokół niej zaczyna się zmieniać. Najpierw, niemal niezauważalnej przemianie, ulegają drobne detale, jak zmiana ustawienia stołu w kuchni. Później dostrzega zmianę koloru oka i z przerażeniem zauważa, że transformacji ulega też jej twarz i ciało. Zaniepokojona szuka wsparcia wśród bliskich. Mąż Teo (Andrea Di Stefano) i jej matka Nadia (Brigitte Catillon) nie potwierdzają tych zmian. Rodzina jest przekonana, że jej obsesja bierze się ze stresu, przepracowania i pisarskiej fantazji. Jeanne niemal wierzy, że mają rację. Pewnego dnia jednak wśród szpargałów swojej matki odkrywa intrygujące zdjęcie. Fotografia naprowadza ją na ślad pewnej Włoszki (Monica Bellucci). Od tej chwili nic już nie jest oczywiste. Odmieniona Jeanne powoli odkrywa tajemniczą przeszłość oraz sekret swojej tożsamości.

"Nie oglądaj się" jest drugim pełnometrażowym filmem MARINY DE VAN ("Pod moją skórą"), przyjaciółki i współpracownicy Francoisa Ozona. Marina de Van jest współautorką trzech scenariuszy filmów Ozona: dramatu kryminalnego "Zbrodniczy kochankowie" (1999), dramatu obyczajowego "Pod piaskiem" (2000) oraz komediowego przeboju "Osiem kobiet" (2002), za który otrzymała nominację do Cezara. Zagrała też w dwóch jego filmach: "Spójrz na morze" (1997) i "Sitcom" (1998). "Nie oglądaj się" to thriller psychologiczny z ambicjami, porównywany przez francuskich krytyków do "Otwórz oczy" Alejandro Amenabara i najlepszych filmów Davida Lyncha. Film opowiada o dziecięcych traumach, których nie dopuszczamy do świadomości, o kryzysie tożsamości, o zagubieniu, o szukaniu sensu życia. Swoim klimatem i tematyką przypomina też klasyczne już studium obłędu - "Wstręt" Romana Polańskiego. Punktem wyjścia w "Nie oglądaj się" jest strach, że to, co znajome - włącznie z tobą samym - może stać się czymś innym, odmiennym, obcym. Autorkę filmu interesują przede wszystkim etapy tej przemiany. Koncentruje się na bohaterce, która doświadcza udręki w relacji z samą sobą i wizualnie ucieleśnia ten stan, kiedy ktoś czuje, że dzieje się z nim coś nieokreślonego. Zdaniem de Van nawet nie mając tak osobliwej przeszłości jak Jeanne, każdy może znaleźć w sobie jakieś odniesienie do pomieszania tożsamości.

Postać Jeanne i jej alter ego grają dwie ikony współczesnego kina europejskiego - Sophie Marceau ("Wierność", "Zostaję!", "Siła odwagi") i Monica Bellucci ("Apartament", "Malena", "Łzy słońca"). Marceau pokazuje kolejne etapy lękliwej reakcji na metamorfozy, Bellucci zajmuje się szukaniem wyjaśnienia tej zagadki. Jako aktorki obie reprezentują różne temperamenty, ale właśnie to wyróżnia dwa stadia postaci w filmie. Ważne role w "Nie oglądaj się" grają też Brigitte Catillon ("Serce jak lód", "Gusta i guściki", "Nie mów nikomu") i Andrea Di Stefano ("Upiór w operze", "Zanim zapadnie noc", "Nine - Dziewięć").

WASZE OPINIE

Blue-Grey

W szczegółach obraz to dobry i oparty na ciekawym pomyśle, aczkolwiek ogólnie filmów tematycznie podobnych powstało kilka - jeszcze lepszych i mniej rozwlekłych...

Jak prawie każdy film o problemach bezdomnych dusz - również i ten niezwykle wysoko winduje poprzeczkę aktorskiej profesji. Czy Sophie Marceau i Monica Bellucci - jeszcze bardziej jak szlachetne wino dojrzałe i nadal piękne - zdały ów mistrzowski egzamin? Przekonajcie się sami

Myślę, że przy interpretacji filmu może być pomocna piękna żydowska legenda o dybuku, czyli o bezdomnej duszy, która nie chce opuścić Ziemi. Dybuk ma ponoć zwyczaj opanowywać ciało jeszcze żyjącej osoby - zarówno tej duchowo osłabionej z powodu grzeszności, jak i tej, którą ongiś łączyła z dybukiem niespełniona miłość albo wyjątkowa, tragicznie przerwana przyjaźń. Kierując się taką interpretacją, oglądamy film na przemian to oczyma realnie żyjącej bohaterki, to znowu oczyma jej przyjaciółki-dybuka...

alan421

nie porywa, ale można zobaczyć potwierdzam opinię- 7/10

the dark

Nawet całkiem niezły film. Film warto obejrzeć choćby dla nadal seksownej Bellucci, która mimo swojego wieku nadal wygląda oszałamiająco. ;) Film intrygujący z lekko rozczarowująca koncówką. Moja ocena 7/10.
Nie oglądaj się
reżyseria:
Francja/Włochy 2009
Thriller w reżyserii Mariny de Van - cenionej autorki scenariuszy do filmów Francoisa Ozona, w tym "Ośmiu kobiet". W "Nie oglądaj się" -porównywanym z "Otwórz oczy" Alejandro Amenabara - w rolach głównych występują dwie ikony współczesnego kina europejskiego: Sophie Marceau i Monica Bellucci.
thriller
Nie oglądaj się
3,6 5 1 17