PREMIERA

2008.10.07

CANAL+ PREMIUM

NIE PATRZ WSTECZ

No Looking Back

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Życie Klaudii (Lauren Holly) upływa w sennym nadmorskim miasteczku, gdzie od lat obraca się w wąskim kręgu tych samych znajomych. Czas mija jej na pracy kelnerki w podrzędnym lokalu, z której utrzymuje siebie i pomaga matce (Blythe Danner).

Dziewczyna jest zaręczona z Michaelem (Jon Bon Jovi), który prowadzi równie mało ciekawe życie mechanika samochodowego, jednak kocha ją i poważnie myśli o wspólnej przyszłości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się pierwsza miłość Klaudii, Charlie (Edward Burns). Trzy lata wcześniej porzucił ją wyruszając na podbój wielkiego świata. Teraz, nie odniósłszy sukcesu, powraca w rodzinne strony z zamiarem odzyskania serca dziewczyny. Jego pojawienie się zmusza Klaudię do refleksji nad dotychczasowym życiem i sprawia, że zaczynają dochodzić do głosu tłumione przez lata ambicje i marzenia.

Za kameralnym dramatem obyczajowym "Nie patrz wstecz" stoi EDWARD BURNS, jeden z nielicznych współczesnych przedstawicieli amerykańskiego kina autorskiego. Burns jest nie tylko producentem, reżyserem i scenarzystą swoich filmów, ale zwykle pojawia się także w nich na ekranie w jednej z głównych ról. Jego błyskotliwy debiut, niskobudżetowe "Piwne rozmowy braci McMullen" z 1995 roku, zapewniły mu uznanie w oczach krytyki i szereg wyróżnień, w tym główną nagrodę jury na Festiwalu Filmowym Sundance. O "Nie patrz wstecz" mówił: "Chciałem zrobić dramat o klasie pracującej, o ludziach, z którymi dorastałem i przyjrzeć się ich życiu, kiedy osiągają trzydziestkę i odsuwają na bok młodzieńcze marzenia. Gdy stare nadzieje i pragnienia ożywają na nowo, bohaterowie próbują jeszcze raz za nimi podążać. W końcu odkrywają jednak, że to już niemożliwe." Niewątpliwą gwiazdą obsady filmu jest muzyk rockowy Jon Bon Jovi, który od połowy lat 90. rozwija równolegle karierę aktorską. Można go było zobaczyć m.in. w "Księżycu i Valentino", thrillerze "Kłamstwo" i w 10 odcinkach "Ally McBeal". Wciąż jednak największym sukcesem Bon Joviego w branży filmowej pozostaje piosenka "Blaze of Glory" napisana do filmu "Młode strzelby II", za którą zdobył Złoty Glob i nominację do Oscara.

WASZE OPINIE

Sowarek

Film mi się podobał, aczkolwiek były możliwości na stworzenie Superfilmu. Gdyby ktoś inny zabrał się za scenariusz, to, kto wie?... Ale i tak jest świetny.

Renu

Spodziewałem się dużo więcej po twórcy dobrych "Piwnych rozmów...".
Film obejrzałem z umiarkowanym zainteresowaniem bo z jednej strony jest tu trochę przyzwoitych momentów, życiowych dialogów i jakiejś społecznej obserwacji ale całości zdecydowanie zabrakło wyrazistości, jakiś mocniejszych akcentów i wyczuwalnych emocji.
Scenariusz jest przeciętny, a aktorstwo nierówne. Irytowała mnie Pani Holly bo szczerzyła się momentami bez ładu i składu, jakby właśnie wyszła z jakiegoś zbędnego serialu.
Podsumowując, film obejrzeć można, tyle, że daleko mu do debiutu Pana Burnsa.

majsterek

Film bardzo mi si.ę podobał i to bynajmniej nie za sprawką Jona Bon Jovi .
NIE PATRZ WSTECZ
reżyseria:
USA, 1998
Życie Klaudii (Lauren Holly) upływa w sennym nadmorskim miasteczku, gdzie od lat obraca się w wąskim kręgu tych samych znajomych. Czas mija jej na pracy kelnerki w podrzędnym lokalu, z której utrzymuje siebie i pomaga matce (Blythe Danner).
film obyczajowy
NIE PATRZ WSTECZ
4,2 5 1 6