PREMIERA

2005.11.23

CANAL+ PREMIUM

NIEBEZPIECZNE MIASTO

Picture Claire

Kanada/USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Psychologiczna gra tożsamości z Juliette Lewis w roli głównej.

Kiedy apartament Claire Beaucage (Juliette Lewis) zostaje kompletnie spalony, kobieta postanawia opuścić rodzinny Montreal i zacząć nowe życie w Toronto, gdzie mieszka Billy (Kelly Harms), fotografik, z którym miała kiedyś krótki romans. Po przyjeździe do największego miasta Kanady Claire spotyka jednak cała seria niemiłych niespodzianek. Najgorszą wydaje się fakt, że Billy, wobec którego kobieta miała pewne plany, związany jest ze złośliwą Angielką Cynthią (Camilla Rutherford). Wiele nieporozumień powoduje też to, że francuskojęzyczna Claire niezbyt dobrze porozumiewa się po angielsku, który w Toronto jest językiem urzędowym. Z tego też powodu, kiedy zostaje wzięta za Lily Warden (Gina Gershon), zawodową przemytniczkę oskarżaną również o morderstwo, nie bardzo wie, jak się bronić. W ten sposób nowe życie Claire w Toronto zamienia się w koszmar, w którym kobieta miotać się będzie między ścigającą ją policją, płatnym mordercą Laramiem (Callum Keith Rennie) i wreszcie między wyrachowaną Lily i jej wspólnikiem - odrażającym Eddiem (Mickey Rourke).

BRUCE MCDONALD, twórca "Niebezpiecznego miasta", znany jest przede wszystkim jako reżyser nagrodzonego w San Sebastian postrzelonego filmu drogi "Highway 61", o przypadkowej parze, która przewozi autostradą wypchanego narkotykami nieboszczyka i pokazywanego w konkursie głównym w Karlowych Warach filmu "Dance Me Outside", o dwójce przyjaciół, którzy chcą porzucić rodzinny indiański rezerwat w Ontario i w "wielkim świecie" zrobić karierę jako mechanicy. W każdym z tych filmów - tak, jak w "Niebezpiecznym mieście" - kluczową dla akcji rolę pełni zresztą... trup. McDonald, reżyser coraz wyżej ceniony w Kanadzie, znany jest z zamiłowania do głośnej punkrockowej muzyki (soundtracki do jego obrazów wypełnia muzyka "The Ramones"), makabrycznych wątków przemycanych w filmach, a także z niewyparzonego języka. Do historii towarzyskich skandali i skandalików przeszła jego wypowiedź na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 1989 roku, gdzie McDonald odbierał nagrodę za najlepszy kanadyjski film, którą jury przyznało jego niezależnemu dramatowi "Roadkill". W ramach podziękowań powiedział, że nagrodę wysokości 25 tysięcy dolarów przeznaczy na... gigantyczną porcję haszyszu.

Główną rolę w "Niebezpiecznym mieście" zagrała Juliette Lewis, siedem lat wcześniej nagrodzona w Wenecji za rolę w "Urodzonych mordercach". Na planie towarzyszyła jej - jako morderczyni Lily - Gina Gershon, znana m.in. z "Lulu na moście" i "Showgirls", a w apatycznego Ediego wcielił się Mickey Rourke. Autorem zdjęć jest natomiast urodzony w Polsce operator Miroslaw Baszak, który z McDonaldem współpracował już wcześniej, m.in. przy "Roadkill" i "Highway 61".

WASZE OPINIE

Jolcia24ja

Juliette Lewis-paskuda.Gina Gershon-ratuje film.Takze uroda;)

Primo

Całkiem nieżle zrealizowany film średniej klasy, w którym główna bohaterka twierdzi, że 'jest z księżyca'?!Typowe kino kanadyjskie. Plus Juliette Lewis.
Ocena: 5/10
NIEBEZPIECZNE MIASTO
reżyseria:
Kanada/USA, 2001
Psychologiczna gra tożsamości z Juliette Lewis w roli głównej.
thriller
NIEBEZPIECZNE MIASTO
3,1 5 1 38