Fox

PREMIERA

2007.02.09

CANAL+ PREMIUM

Niebiańska plaża

The Beach

Wlk. Brytania/USA, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody Amerykanin Richard (Leonardo DiCaprio) szuka w życiu odmiany, przygody i nowych doznań. Wyjeżdża na wakacje do Tajlandii, gdzie w obskurnym hoteliku w Bangkoku poznaje parę młodych Francuzów: Francoise (Virginie Ledoyen) oraz Etienne'a (Guillaume Canet), którzy przyjechali tu, by wypocząć od zgiełku cywilizacji.

Spotyka też na wpół obłąkanego Szkota - Daffy'ego (Robert Carlyle), który opowiada mu o plaży położonej na tajemniczej wyspie, twierdząc, że to raj na Ziemi. Zanim zostaje znaleziony martwy, podarowuje Richardowi mapę z lokalizacją wyspy. Zaciekawiony Richard postanawia, że odnajdzie to miejsce za wszelką cenę. Na wyprawę namawia parę Francuzów. Na miejscu trafiają do komuny młodych ludzi. Ich guru jest kobieta o imieniu Sal (Tilda Swinton). Nowi przybysze stają się pełnoprawnymi członkami grupy i rozpoczynają nowe życie. Richard jest przekonany, że w końcu znalazł to, czego szukał. Nie chce wracać do cywilizacji, tym bardziej, że skrycie kocha się we Francoise. Raj okazuje się jednak iluzją, za którą przyjdzie im drogo zapłacić.

"Niebiańska plaża" to adaptacja powieści Aleksa Garlanda pod tym samym tytułem. Książka tak podobała się DANNY'EMU BOYLE'OWI, że polecił ją swojemu producentowi i razem postanowili znaleźć pieniądze na jej adaptację. "Od samego początku miałem wizję tego filmu jako dzieła trudnego. Mimo, że zmieniłem brutalny finał powieści, tak by uczynić z obrazu głos w dyskusji o wartościach i moralności, postać Richarda pozostała bardzo wyrazista i jaskrawa - jest naiwny, samolubny i ulegający złudzeniom" - mówił o filmie reżyser. Boyle jest znany z tego, że jego filmy stanowią dla odbiorców wyzwanie zarówno emocjonalne, jak i intelektualne. Jest twórcą między innymi kultowego "Trainspotting" (nominacja do BAFTY i Independent Spirit Award), "Płytkiego grobu" (BAFTA dla najlepszego brytyjskiego filmu), "28 dni później" (nominacja do Saturn Award oraz British Independent Film Award dla najlepszego reżysera), obsypanego nagrodami, w tym 8 Oscarami, "Slumdoga. Milionera z ulicy" czy nominowanych do 6 Oscarów 2011 "127 godzin".

Obsadzając w "Niebiańskiej plaży" Leonarda DiCaprio Boyle zdawał sobie sprawę, że będzie pracował z wielkim gwiazdorem, ale ich współpraca na planie układała się doskonale. Reżyser bardzo chwalił aktora i podkreślał, jak bardzo ceni jego talent. DiCaprio mając 19 lat zagrał u boku Johnny'ego Deppa w "Co gryzie Gilberta Grape'a?" i został okrzyknięty objawieniem amerykańskiego kina. Jest jednym z ulubionych aktorów Martina Scorsese - zagrał w jego "Gangach Nowego Jorku"; "Aviatorze", "Infiltracji" i "Wyspie tajemnic". Znany jest także m.in. z "Celebrity" Woody'ego Allena i "Całkowitego zaćmienia" Agnieszki Holland. Ma na koncie 3 nominacje do Oscara ("Co gryzie Gilberta Grape'a?", "Aviator", "Krwawy diament"), aż 7 nominacji do Złotego Globu (w tym wygraną za "Aviatora"), a także Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za rolę w "Romeo i Julii" Baza Luhrmana, która uczyniła z niego bożyszcze nastolatek na całym świecie. Tilda Swinton, odtwarzająca w "Niebiańskiej plaży" postać przywódczyni komuny, to nieprzeciętna aktorka i nietuzinkowa osobowość. Zasłynęła kreacjami w "Caravaggio" Dereka Jarmana i "Orlandzie" Sally Potter, by potem pojawić się m.in. w "Adaptacji" Spike'a Jonze'a i "Broken Flowers" Jima Jarmuscha. Ostatnio było o niej głośno za sprawą nagrodzonej Oscarem roli w dramacie Tony'ego Gilroya "Michael Clayton", komediodramatu braci Coen "Tajne przez poufne", nastrojowego, nominowanego do Oscara za kostiumy "Jestem miłością" czy wreszcie serii "Opowieści z Narnii".

WASZE OPINIE

VBRcGwrKEznU

Superior thkining demonstrated above. Thanks!

Hydraulik

Dla mnie ten film to totalna klapa,mogł z tego filmu wyjsc naprawde dobry dramat przygodowy,a wyszlo jak wyszlo dretwe aktorstwo dialogi,i rezyseria.Jednak dostrzeglem coś co mi sie bardzo podobalow tym filmie -muzyka rewelka.Zna ktoś moze tytul i wykonawce piosenki,gdy w filmie wpadaja farmerzy Trawki kiedy reszta urzadza sobie libacje,piosenke slychac przez sukundy,ulamki sekund.Moze ktoś wie?Bylbym bardzo wdzieczny.Pozdrawiam.

ITI

Ja na nim zasnąłem, więc nie wiem czy taki opokowy on jest. Ale początek był ciekawy, muszę zobaczyć drugą cześć. :]
Niebiańska plaża
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2000
Młody Amerykanin Richard (Leonardo DiCaprio) szuka w życiu odmiany, przygody i nowych doznań. Wyjeżdża na wakacje do Tajlandii, gdzie w obskurnym hoteliku w Bangkoku poznaje parę młodych Francuzów: Francoise (Virginie Ledoyen) oraz Etienne'a (Guillaume Canet), którzy przyjechali tu, by wypocząć od zgiełku cywilizacji.
film przygodowy
Niebiańska plaża
4,5 5 1 46