PREMIERA

2012.08.07

CANAL+ PREMIUM

Niebo nad Saharą

Le dernier vol/The Last Flight

Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/przygodowy

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1933. Maszyna Billa Lancastera ulega wypadkowi nad Saharą. Wobec braku dowodów na śmierć pilota na jego poszukiwania wyrusza ukochana, Marie Vallières de Beaumont (Marion Cotillard). Jej samolot także zawodzi i jest zmuszona do lądowania w sercu pustyni.

O wsparcie w odnalezieniu Billa bezskutecznie prosi zwierzchników oddziałów wojsk francuskich stacjonujących w Algierii, zmagających się akurat z buntem tubylców. Piękna pilotka może liczyć jedynie na porucznika Antoine'a Chauveta (Guillaume Canet), skłóconego z dowództwem oficera, który wątpi w sens i etyczny wymiar działań armii. Marie za wszelką cenę chce wyruszyć w głąb Sahary. Zdając sobie sprawę z ogromnego niebezpieczeństwa, jakie na nią czyha i widząc desperację kobiety, Chauvet decyduje się jej towarzyszyć.

Film powstał na kanwie powieści Sylvaina Estibala, opisującej historię pilota, którego samolot rozbił się nad Saharą, gdy próbował uzyskać rekordowy czas przelotu na trasie Londyn - Kapsztad oraz próbującej go odnaleźć narzeczonej Chubbie Miller. Reżyser i współscenarzysta KARIM DRIDI zdecydowanie bardziej zainteresował się losami żądnej przygód pilotki i to przede wszystkim jej poświęcił "Niebo nad Saharą". Poprzez pryzmat jej działań i doświadczeń chciał zadać egzystencjalne pytanie o różnicę między pragnieniem miłości a samym uczuciem. - Moim zamiarem - mówi Dridi - było stworzenie filmu historycznego i romantycznego, ale bez typowych dla tego gatunku scen. (...) Chciałem zrobić film o dwójce ludzi, którzy idą, bliscy wyczerpania, w poszukiwaniu Lancastera i powoli poddają się, by w końcu zaakceptować swoją nieuniknioną miłość. Twórcy zdecydowali się na bardzo powściągliwe ukazanie uczucia rodzącego się między porucznikiem Chauvetem a Marie. Wyzwanie, jakie niósł ze sobą taki sposób poprowadzenia akcji, było tym większe, że w głównych rolach wystąpili francuscy aktorzy będący prywatnie parą - Marion Cotillard ("Niczego nie żałuję - Edith Piaf", "Nine - Dziewięć", "Incepcja") oraz reżyser, scenarzysta i aktor Guillaume Canet ("Niebiańska plaża", "Vidocq", "Nie mów nikomu").

WASZE OPINIE

tufta

21.00 Miałem duży zapał do ogladania.
21.15 Zamkneło mi się lewe oko
21.30 Zamkneło mi się prawe oko
21.45 Otworzyłem oczy i pomyślałem ,że dotrwam do końca.
22.00 Nie dotrwałem.Oczy mi odmówiły posłuszeństwa.Spałem

zalogowany

Tak ładnie się zapowiadało, a tu taki zawód! Swoją drogą to szczególne osiągnięcie - pokazać tak ciekawą historię w tak nieciekawy sposób. Ani przygody, ani napięcia, ani starcia charakterów. Egzotyczny plener - zmarnowany. Uroda Marion Cotillard - też. Realizacja jak z lat 30. (proszę zwłaszcza zwrócić uwagę na ujęcia aktorki niby to pilotującej samolot - tragedia!). Dopiero w końcowym napisie jest dramatyzm, którego zabrakło w filmie. Potencjał więc był ogromny. Nie polecam nikomu, kto lubi i ceni kino francuskie.

gonia1708

Film ogladałam nie po raz pierwszy ,pozostaję przy swoim stanowisku - ładne zdjęcia krajobrazu ale film niestety nudny :( Moja ocena 4/10 pkt
Niebo nad Saharą
reżyseria:
Francja, 2009
Rok 1933. Maszyna Billa Lancastera ulega wypadkowi nad Saharą. Wobec braku dowodów na śmierć pilota na jego poszukiwania wyrusza ukochana, Marie Vallières de Beaumont (Marion Cotillard). Jej samolot także zawodzi i jest zmuszona do lądowania w sercu pustyni.
dramat/przygodowy
Niebo nad Saharą
5,0 5 1 1