PREMIERA

2004.09.03

CANAL+ PREMIUM

NIEBO

Heaven

Niemcy/Włochy/USA, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pierwsza część słynnego tryptyku Kieślowskiego i Piesiewicza, zrealizowana przez Toma Tykwera. Cate Blanchett i Giovanni Ribisi grają zakochanych uciekinierów, którzy w ludzkim piekle próbują ocalić kawałek własnego raju.

Współczesne Włochy. 29-letnia Brytyjka - Philippa (Cate Blanchett) jest nauczycielką języka angielskiego w Turynie. Po stracie męża nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji. Za śmierć ukochanego winni dealera narkotyków, który podając się za biznesmena rozprowadza narkotyki wśród szkolnej młodzieży.Kobieta postanawia go zabić, żeby raz na zawsze położyć kres jego działaniom i stojącym za nimi ludzkim tragediom. Ale precyzyjnie przygotowywany zamach się nie udaje - bomba zegarowa zamiast w biurze handlarza wybucha w windzie, którą jedzie sprzątaczka i ojciec z dwójką dzieci. W nocy Philippa zostaje zatrzymana przez policję. Grozi jej dożywocie. Kobieta dopiero w czasie przesłuchania dowiaduje się kto padł ofiarą jej zamachu i załamuje się. Nieoczekiwane oparcie znajduje w 21-letnim karabinierze Filippo (Giovanni Ribisi), który pełni rolę tłumacza. Chłopak do tego stopnia jest zafascynowany Phillipą, że rzuca pracę i pomaga uciec ukochanej z aresztu. Ścigani przez policję zakochani wspólnie przemierzają Włochy aż do tragicznego finału.

"Niebo" to ekranizacja ostatniego scenariusza napisanego wspólnie przez Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza. Krytyka podkreślała, że młody niemiecki twórca TOM TYKWER znakomicie wczuł się w klimat ich wcześniejszych utworów. Tykwer przejął pałeczkę po Krzysztofie Kieślowskim nieprzypadkowo: jest wielbicielem jego twórczości, a w kolejnych własnych filmach ("Biegnij Lola, biegnij", "Księżniczka i wojownik") udowadniał indywidualny, ale bliski zmarłemu reżyserowi styl. Współproducentami niemiecko-amerykańskiej produkcji zostali znakomici reżyserzy Sydney Pollack ("Pożegnanie z Afryką") i Anthony Minghella ("Angielski pacjent"). W parę głównych bohaterów wcielili się: nominowana do Oscara za tytułową rolę w "Elizabeth" Cate Blanchett ("Utalentowany pan Ripley", "Włamanie na śniadanie", "Zaginione", trzy części "Władcy pierścieni") i Giovanni Ribisi ("Szeregowiec Ryan", "Sekcja 8.", "Między słowami", "Wzgórze nadziei"). Oboje w 2001 roku spotkali się też na planie thrillera "Dotyk przeznaczenia". Rok później "Niebo" otwierało 52 MFF w Berlinie.

CIEKAWOSTKI:

"Niebo" to pierwszy film Toma Tykwera zrealizowany z udziałem gwiazd zagranicznych, Australijki Cate Blanchett i Amerykanina Giovanniego Ribisi.

Tykwer od samego początku w roli Philippy widział Cate Blanchett, natomiast odtwórca głównej roli męskiej - Giovanni Ribisi - sam zgłosił się do reżysera z prośbą o obsadzenie go w roli Filipa.

Zdjęcia do filmu powstawały we Włoszech, a jego bohaterowie porozumiewali się między sobą po włosku i angielsku.

Cate Blanchett od początku była zafascynowana scenariuszem filmu. Aktorka jest też wielką fanką twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

WASZE OPINIE

Kulka

Film zrobił na mnie duże wrazenie. Jako się okazało wątek sensacyjny jest tylko tłem do faktycznej historii.
Miłość miedzy dwojgiem ludzi pokazano zupełnie od innej strony, i to było w tym niesamowite.

Polecam Wszystkim

Anon

Niezły.

Tomek

super film
NIEBO
reżyseria:
Niemcy/Włochy/USA, 2002
Pierwsza część słynnego tryptyku Kieślowskiego i Piesiewicza, zrealizowana przez Toma Tykwera. Cate Blanchett i Giovanni Ribisi grają zakochanych uciekinierów, którzy w ludzkim piekle próbują ocalić kawałek własnego raju.
dramat
NIEBO
4,6 5 1 109