PREMIERA

2011.04.08

CANAL+ PREMIUM

Niedokończony film

A Film Unfinished

Niemcy/Izrael, 2010

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W 1954 roku wschodnioniemieccy archiwiści odnaleźli taśmę filmową podpisaną "Getto". Nagrania, które zawierała - sceny z życia Getta Warszawskiego - przez długi czas uchodziły za autentyczne. Musiało minąć ponad 40 lat zanim wyszła na jaw prawda o wielkiej mistyfikacji nazistowskich propagandzistów.

W maju 1942 roku Getto Warszawskie było już piekłem na Ziemi. Na 8 kilometrach kwadratowych naziści stłoczyli blisko pół miliona Żydów. Panował niewyobrażalny ścisk, szalał tyfus, śmiertelne żniwo zbierał głód. Liczba zmarłych wynosiła już prawie 100 tysięcy. Właśnie wtedy, w potworną codzienność getta wkroczyła niemiecka ekipa filmowa. Jej celem było nakręcenie filmu o życiu wewnątrz zamkniętej enklawy, a raczej wykreowanie jego obrazu na użytek propagandy. Nie wiadomo, dlaczego realizację filmu rozpoczęto na dwa miesiące przed wszczęciem likwidacji getta, ani dlaczego przedsięwzięcia zaniechano na etapie montażu. Faktem jest, że niedokończony dokument powędrował na półkę, gdzie doczekał zakończenia wojny. Jego robocza wersja, oglądana po latach, wstrząsała zestawieniem kontrastujących obrazów bogactwa i skrajnej nędzy. Oto zamożni Żydzi ucztują przy suto zastawionym stole, podczas gdy ich pobratymcy powoli umierają z głodu. Wytwornie ubrani klienci sklepu mięsnego mijają żebrzące dzieci w łachmanach. Beztroscy przechodnie niewzruszeni mijają leżące na chodniku trupy.

Dopiero przed 11 laty przypadkowo odnaleziono więcej zdjęć nakręconych przez Niemców w getcie wiosną 1942 roku. Niezbicie dowodzą one, iż domniemany dokument był w istocie zręczną manipulacją, a większość zawartych w nim scen została przez filmowców starannie zaaranżowana. "Getto" miało ukazać światu sfingowaną rzeczywistość, przekonywać, że Żydom w Trzeciej Rzeszy nie dzieje się krzywda ze strony nazistów, a cierpienie części z nich wynika z braku solidaryzmu całej społeczności.

Nagrodzony na festiwalu Sundance i kanadyjskim Hot Docs, dokument "Niedokończony film" ujawnia nieznane wcześniej fakty na temat produkcji "Getto". Reżyserce YAEL HERSONSKI dało się dotrzeć do archiwalnych niemieckich nagrań, jak również świadectw historycznych - dziennika Adama Czerniakowa, przewodniczącego rady żydowskiej getta, raportów komisarza Heinza Auerswalda oraz wywiadu z Willym Wistem, operatorem nieukończonej propagandówki. Hersonski dotarła również do pięciu pozostałych przy życiu byłych mieszkańców Getta Warszawskiego, których skonfrontowała z produkcją nazistów. W rezultacie powstał film, który nie tylko ujawnia grozę zorganizowanej represji, ale i mechanizmy skutecznej manipulacji, która sprawiła, że propagandowa inscenizacja przez dekady traktowana była jak historyczna prawda.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

WASZE OPINIE

Gaz

[quote Blue-Grey napisał 09.04.2011 13:44]
Podróż w czasie. Magiczny wynalazek celuloidowej taśmy na to pozwala.
Patrząc z perspektywy XXI wieku na twarze ludzi głodzonych na śmierć i
stłoczonych w warunkach, których próżno szukać nawet w świecie
zwierząt, miałem wrażenie, że oto cofnąłem się o całe lata świetlne i
trafiłem na jakąś odległą, absurdalną, piekielną planetę. A przecież od
tamtej sfilmowanej rzeczywistości minęło dopiero prawie siedemdziesiąt
lat i gdybym teraz mieszkał w Warszawie, zapewne bezwiednie bym
spacerował po ulicach, na których za czasów getta setki wychudzonych na
zapałkę i bosych dzieci marzyło o kromce chleba.
Urodziłem się ćwierć wieku po wydarzeniach ukazanych w tym filmie i z
tamtą rzeczywistością nie łączy mnie żadna moralna odpowiedzialność. A
jednak wewnętrznie czuję - jestem o tym przekonany - że zamordowani
bohaterowie tego filmu wymagają także ode mnie i właśnie ode mnie, żeby
ich nigdy nie zapomnieć. Bez pamiętania o nich dalsza normalna i ludzka
wędrówka w przyszłość jest już niemożliwa.
[/quote]

Dlaczego na murach w Jerozolimie żydzi piszą zagazować Arabów?
Jak widać nauka nie idzie w las.

gonia1708

Bardzo dobry dokument-polecam na prawdę warto .To jeden z tych dokumentów , który nas długo pozostaje w pamięci ...

Blue-Grey

Podróż w czasie. Magiczny wynalazek celuloidowej taśmy na to pozwala. Patrząc z perspektywy XXI wieku na twarze ludzi głodzonych na śmierć i stłoczonych w warunkach, których próżno szukać nawet w świecie zwierząt, miałem wrażenie, że oto cofnąłem się o całe lata świetlne i trafiłem na jakąś odległą, absurdalną, piekielną planetę. A przecież od tamtej sfilmowanej rzeczywistości minęło dopiero prawie siedemdziesiąt lat i gdybym teraz mieszkał w Warszawie, zapewne bezwiednie bym spacerował po ulicach, na których za czasów getta setki wychudzonych na zapałkę i bosych dzieci marzyło o kromce chleba.
Urodziłem się ćwierć wieku po wydarzeniach ukazanych w tym filmie i z tamtą rzeczywistością nie łączy mnie żadna moralna odpowiedzialność. A jednak wewnętrznie czuję - jestem o tym przekonany - że zamordowani bohaterowie tego filmu wymagają także ode mnie i właśnie ode mnie, żeby ich nigdy nie zapomnieć. Bez pamiętania o nich dalsza normalna i ludzka wędrówka w przyszłość jest już niemożliwa.
Niedokończony film
reżyseria:
Niemcy/Izrael, 2010
W 1954 roku wschodnioniemieccy archiwiści odnaleźli taśmę filmową podpisaną "Getto". Nagrania, które zawierała - sceny z życia Getta Warszawskiego - przez długi czas uchodziły za autentyczne. Musiało minąć ponad 40 lat zanim wyszła na jaw prawda o wielkiej mistyfikacji nazistowskich propagandzistów.
dokument socjologiczny
Niedokończony film
4,7 5 1 47