PREMIERA

2011.07.10

CANAL+ PREMIUM

Niedościgli Jonesowie

The Joneses

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kate (Demi Moore) i Steve (David Duchovny) Jonesowie wprowadzają się do eleganckiej dzielnicy na przedmieściach. Sprawiają wrażenie kochającej się, idealnej pary, świetnie radzącej sobie tak w życiu towarzyskim, jak i zawodowym. Wraz z nimi w pięknym domu zamieszkują ich nastoletnie dzieci - Mick (Ben Hollingsworth) i Jenn (Amber Heard).

Młodzi robią furorę w nowej szkole, imponując wyglądem, modnymi ciuchami i najnowszymi gadżetami. Podobną falę podziwu wzbudzają wśród sąsiadów i nowych znajomych ich rodzice. Ona - ubrana w zachwycające, markowe stroje, seksowna bizneswoman, on - odnoszący sukcesy w swojej branży, przystojny, energiczny, szpanujący nowinkami ze świata techniki. Snobistyczne otoczenie darzy Jonesów podziwem, zazdrości im szyku i udanych relacji rodzinnych. Nie wiedzą jednak, że ich nowi sąsiedzi to specjalna jednostka zajmująca się ukrytym marketingiem. Jonesowie to w rzeczywistości chodzące reklamy konkretnych marek i trendów.

Zakamuflowany czy też ukryty marketing to odpowiedź na to, że ludzie próbują się bronić przed wszędobylską reklamą. W czasie spotów w przerwie ulubionego programu telewizyjnego można skakać po innych kanałach. Jeśli nie ma się ochoty oglądać wyskakujących na każdej stronie www banerów reklamowych, można zainstalować specjalny program blokujący tzw. pop-upy. Okazuje się, że pozostają jednak niewykorzystane przestrzenie reklamowe: na ulicy, w firmie, w szkole czy na przyjęciu można bezwiednie stać się obiektem chwytów reklamowych. Marketingowcom pomagają najprostsze mechanizmy społecznych zachowań. Ciężko się oprzeć, kiedy idol, ulubiony aktor czy po prostu kolega z pracy z satysfakcją nosi bądź używa dany produkt. Zjawisko to zainteresowało DERRICKA BORTE'A na tyle, że przy współpracy z Randym T. Dinzlerem stworzył na ten temat scenariusz filmu. Został również jego producentem i reżyserem, debiutując w ten sposób za kamerą. Podczas realizacji filmu posłużono się rzeczywistymi produktami wiodących marek, by w ten sposób przydać obrazowi wiarygodności i siły rażenia. Inspiracją do filmu były także reality show, w których grupa obcych sobie osób jest zmuszona zamieszkać pod jednym dachem i współpracować, aby osiągnąć jakiś cel. "Jednostka" Jonesów znajduje się w tej samej sytuacji, przy czym do ich zadań należy dodatkowo udawanie relacji rodzinnych także poza domem. W członków tytułowej rodziny wcieliły się hollywoodzkie gwiazdy. Uwodzicielską i zawsze elegancką Kate zagrała Demi Moore. Kiedy aktorka pierwszy raz zetknęła się ze scenariuszem odniosła wrażenie, że jej postać ma wiele wspólnego z nią samą. "Ludzie i firmy wysyłają do nas rożne rzeczy, mając nadzieję, że ktoś sfotografuje nas lub choć zobaczy podczas ich używania czy noszenia. To jest właśnie zakamuflowany marketing" - skarży się w jednym z wywiadów. Jej "zawodowego" męża zagrał David Duchovny - gwiazda "Z archiwum X", a dziś przede wszystkim serialu "Californication". Młodych Jonesów zagrali: Amber Heard ("Wszyscy kochają Mandy Lane", "Boski chillout", "Po prostu walcz!") oraz początkujący aktor Ben Hollingsworth, którego najważniejszą rolą przed "Niedościgłymi Jonesami" był występ w "Na ostrzu: Goniąc marzenia".

WASZE OPINIE

ktokolwiek

Niektórzy to nie znają słowa spoiler z tego co widzę...

Film dobry, wart zobaczenia. Traktuje o samym życiu niestety, które widzimy za
oknem/płotem...

zalogowany

Zaskakująco ciekawy film, mimo że nie do końca oryginalny. Podobny temat był m.in. w "Truman Show" i w "Żonach za Stepford" (w tych prawdziwych, pierwszych, z 1977, a nie w tym gie, które już po raz drugi serwuje nam obecnie C+). Szkoda, że efekt trochę psuje hollywoodzkie zakończenie.

BeruZadra

Film warty obejrzenia głównie za swój wymiar etyczny i moralny. Może nieco oględnie ale obraz dotyka ważnej kwestii jaką w obecnych czasach jest konsumpcyjny styl życia, który co raz częściej określa nie tylko własną samoświadomość lecz również przynależność do grupy. To także ciekawy przyczynek do rozważań o tym jak daleko może posunąć się agresywny marketing w wypromowaniu produktu. Jak dla mnie jedna z ciekawszych pozycji miesiąca, choć uważam, że temat można było wykorzystać jakoś bardziej - nie mniej "Niedościgli Jonesonowie" to naprawdę porządny film wart polecenia.
Niedościgli Jonesowie
reżyseria:
USA, 2009
Kate (Demi Moore) i Steve (David Duchovny) Jonesowie wprowadzają się do eleganckiej dzielnicy na przedmieściach. Sprawiają wrażenie kochającej się, idealnej pary, świetnie radzącej sobie tak w życiu towarzyskim, jak i zawodowym. Wraz z nimi w pięknym domu zamieszkują ich nastoletnie dzieci - Mick (Ben Hollingsworth) i Jenn (Amber Heard).
komediodramat
Niedościgli Jonesowie
4,1 5 1 20