PREMIERA

2009.03.31

CANAL+ PREMIUM

NIEDŹWIADEK

Medvídek

Czechy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzej prażanie - Jirka (Jirí Machácek), Roman (Roman Luknár) i Ivan (Ivan Trojan) - są przyjaciółmi od czasów szkoły średniej. Dziś pierwszy z nich ma własną galerię sztuki współczesnej oraz wspaniałą małżonkę Vandę (Tatiana Vilhelmová), drugi został ginekologiem i ożenił się z Anną (Anna Geislerová), która wypieka imponujące torty w kształcie niedźwiadków, a trzeci para się dyplomacją, żyjąc u boku sympatycznej Johanki (Nataąa Burger).

Będąc 35-letnimi mężami i ojcami, nadal hołdują zasadzie męskiej solidarności. Zawsze trzymają się razem i regularnie spotykają, by porozmawiać o aktualnych sprawach i powspominać młodzieńcze lata. Ich relacje wydają się być bez zarzutu, a życie prywatne układać nad wyraz dobrze. Okazuje się jednak, że każdy z kolegów skrywa jakąś tajemnicę, która zasadniczo wpływa na kierunek jego działania. Do tego dochodzą codzienne kłopoty, małżeńskie nieporozumienia oraz to, że kłamstwo miewa krótkie nogi. W tych okolicznościach przyjaźń Romana, Jirki i Ivana zyskuje zupełnie inne oblicze, a ich małżeństwa mogą nie mieć szans na przetrwanie.

"Niedźwiadek to bardzo osobista historia, która może wydać się zabawna dla tych, których opowieść nie dotknie emocjonalnie, ale ci, którzy będą nią dotknięci, od razu utożsamią się z naszymi bohaterami" - mówił o filmie JAN HREBEJK, reżyser m.in. "Piękności w opałach". Osobisty charakter obrazu podkreśla jego niecodzienny sposób realizacji. Do filmu zaangażowane bowiem zostały dzieci twórców, a za wnętrza posłużyły prywatne mieszkania i własny bar reżysera. Wymowne jest też zachowanie przez trzech odtwórców głównych ról męskich prawdziwych imion.

W mozaikowej, wielowarstwowej historii scenarzysta Petr Jarchovský skierował uwagę na trzech mężczyzn i pięć kobiet wplątanych w niełatwe wzajemne relacje. Dzięki tej konstrukcji w filmie mogły wystąpić niemal wszystkie największe gwiazdy współczesnego czeskiego kina. Przyjaciół zagrali: Ivan Trojan ("Bracia Karamazow", "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie"), Jirí Machácek ("Samotni", "Piękność w opałach", "Butelki zwrotne") i Roman Luknár ("Piękność w opałach", "Bracia Karamazow"), których aktorska renoma już dawno wykroczyła poza granice Republiki Czeskiej. Równie dobrze prezentuje się żeńska część obsady z bijącą wszelkie rekordy popularności Anną Geislerovą, dysponującą rzadko spotykaną mieszanką urody i talentu. Towarzyszy jej Tatiana Vilhelmová, zdobywczyni m.in. czeskich Złotych Lwów za rolę w "Szczęściu", oraz Natasa Burger, znana z wcześniejszego filmu Hrebejka "Na złamanie karku".

Porównywany do "Samotnych" Davida Ondrícka, "Niedźwiadek" to kolejny obraz zza naszej południowej granicy, przyglądający się z ciepłem i ironią pokoleniu dzisiejszych 30-latków, którzy nie potrafią dojrzeć do swojego wieku. Przy całym komizmie filmu stawiane w "Niedźwiadku" pytania brzmią poważnie, na co wskazał recenzent Gazety Wyborczej Paweł T. Felis: "Wszystkie te perypetie rodem z telenowel służą przecież temu, by postawić parę trafnych pytań o małżeństwo i przyjaźń. O to, czy możliwy jest ideał, a jeśli nie, to co z tym fantem zrobić. O to, czy lepiej żyć w kłamstwie, czy raczej walić prawdę między oczy, czy tolerowanie kłamstw w imię miłości (a może dobrego wizerunku?) to bohaterstwo, czy raczej tchórzostwo. Naprawdę świetne kino".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Czesi w przeciwieństwie do naszych twórców bez problemu potrafią dostrzec rzeczy codzienne, bez wpadania w sztampę. "Niedźwiadek" jest tego najlepszym przykładem. Historia męskiej przyjaźni, która pomimo fasady doskonałości skrywa nieodkryte dotąd tajemnice. Opowiedziana przy tym w lekki, przystępny sposób. Bez banałów i lukru, który jest nagminną wadą polskich produkcji. Świetne są dialogi, które są podstawą udanego filmu. Podsumowując , był to kolejny przykład na to, że jeśli chodzi o tworzenie udanych, bezpretensjonalnych obrazów, jesteśmy daleko w tyle. Warto obejrzeć.

KamilMtr

Ja tak właściwie to filmu nie oglądałem, ale jedna z recenzji jest jakby żywcem wyjęta z filmweba. Przydałoby się "..."

Jamal

Jak najwięcej czeskich filmow. Czesi pokazuja, ze mozna w lekki sposob, z humorem w tle opowiadac o rzeczach trudnych (o klopotach malzenskich, o niedorosnieciu do odpowiedzialnosci, o rodzicielstwie itd). Film oglada sie rewelacyjnie, to jedna z najlepszych premier miesiaca. Polecam.
NIEDŹWIADEK
reżyseria:
Czechy, 2007
Trzej prażanie - Jirka (Jirí Machácek), Roman (Roman Luknár) i Ivan (Ivan Trojan) - są przyjaciółmi od czasów szkoły średniej. Dziś pierwszy z nich ma własną galerię sztuki współczesnej oraz wspaniałą małżonkę Vandę (Tatiana Vilhelmová), drugi został ginekologiem i ożenił się z Anną (Anna Geislerová), która wypieka imponujące torty w kształcie niedźwiadków, a trzeci para się dyplomacją, żyjąc u boku sympatycznej Johanki (Nataąa Burger).
komediodramat
NIEDŹWIADEK
4,5 5 1 20