2013 Universal Studios. ALL RIGHTS RESERVED

PREMIERA

2014.06.07

CANAL+ PREMIUM

Niepamięć

Oblivion

USA, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: science fiction

czas trwania: 155 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Superprodukcja science fiction Josepha Kosinskiego ("Tron: Dzidzictwo") z Tomem Cruisem, Morganem Freemanem, Olga Kurylenko i Nikolajem Coster-Waldau.

2077 rok. Ziemia została zniszczona na skutek trwającej dekady wojny z obcymi. Jest napromieniowana i służy jedynie do wydobywania surowców. Jack Harper (Tom Cruise) wraz z Victorią Olsen (Andrea Riseborough) stanowią załogę bazy, znajdującej się nad powierzchnią opustoszałej planety. On zajmuje się serwisowaniem dronów, ona koordynuje jego działania i odpowiada za łączność z dowództwem reprezentowanym przez Sally (Melissa Leo). Misja Viki i Jacka za dwa tygodnie dobiega końca. Potem mają dołączyć do ocalałych, którzy przebywają w kolonii na księżycu Saturna - Tytanie. Oboje mają wyczyszczoną pamięć, jednak Jack miewa, zwłaszcza we śnie, przebłyski wspomnień z innej, przedwojennej rzeczywistości. Pewnego dnia podczas rutynowej kontroli Jack zauważa statek kosmiczny, który rozbija się na Ziemi. Wbrew rozkazom z bazy, leci na miejsce katastrofy, gdzie znajduje kobietę. Pojawienie się Julii Rusakovej (Olga Kurylenko) zbiega się w czasie z nawiązaniem przez Jacka kontaktu z ukrywającymi się na Ziemi ludźmi. Wszystko to sprawia, że Jack zaczyna wątpić we wszystko, w co do tej pory wierzył.

JOSEPH KOSINSKI, były twórca reklam, zadebiutował jako reżyser superprodukcją "Tron: Dziedzictwo". W "Niepamięci" wraz z autorem zdjęć, laureatem Oscara za "Życie Pi" Claudio Mirandą, stworzył zachwycający wizualnie świat, w którym ze zniszczoną Ziemią kontrastuje zawieszona w chmurach, sterylna baza pary głównych bohaterów. Wcielili się w nich Andrea Riseborough i Tom Cruise, jedna z największych żyjących gwiazd kina. Pomimo trzech nominacji do Oscara, Cruise nigdy nie dostał statuetki. Ma jednak na koncie trzy Złote Globy, a więc nagrody przyznawane przez dziennikarzy, oraz rekord w postaci 8 miliardów dolarów zarobionych na filmach z jego udziałem. Aż 19 z tych produkcji miały światowy przychód przekraczający 200 milionów dolarów, przy czym największym sukcesem okazało się "Mission Impossible - Ghost Protocol", który przyniósł ponad 700 milionów. W "Niepamięci" Cruisowi partneruje Morgan Freeman, zdobywca Oscara za rolę drugoplanową w filmie "Za wszelką cenę", który zajmuje 10. miejsce na liście aktorów przynoszących największe zyski - bilety na filmy z udziałem Freemana kosztowały ponad 3 miliardy dolarów. W obsadzie "Niepamięci" znalazła się także Olga Kurylenko w roli tajemniczej kobiety, która przemierzyła przestrzeń i czas w poszukiwaniu prawdziwej miłości oraz Melissa Leo i Nikolaj Coster-Waldau, znany przede wszystkim jak Jaimie Lannister z serialu "Gra o tron".
Niepamięć
reżyseria:
USA, 2013
Superprodukcja science fiction Josepha Kosinskiego ("Tron: Dzidzictwo") z Tomem Cruisem, Morganem Freemanem, Olga Kurylenko i Nikolajem Coster-Waldau.
science fiction
Niepamięć
4,0 5 1 91