PREMIERA

2008.11.16

CANAL+ PREMIUM

NIEPOKÓJ

Disturbia

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nastoletni Kale Brecht (Shia LaBeouf) zostaje ciężko doświadczony przez los, gdy jego ojciec ginie w wypadku samochodowym. Tragedia odbiera chłopakowi radość z życia i przemienia w zamkniętego w sobie ponuraka.

Jego matka Julie (Carrie-Anne Moss) nie może przełamać obojętności syna, zwłaszcza że chcąc utrzymać dom, zmuszona jest pracować dniami i nocami. Kale tymczasem popada w kłopoty. Za napaść na nauczyciela zostaje skazany na trzy miesiące aresztu domowego. Zamknięty w czterech ścianach nastolatek usiłuje zabić nudę podglądając sąsiadów. Szczególnie intrygujący wydaje mu się niepozorny pan Turner (David Morse). W tym czasie okolica jest sterroryzowana z powodu morderstw popełnianych przez tajemniczego seryjnego zabójcę. Kale zaczyna nabierać podejrzeń, którymi dzieli się z dziewczyną z sąsiedniego domu, Ashley (Sarah Roemer). Prywatne śledztwo w krótkim czasie przestaje być niewinną rozrywką, a zamienia się w prawdziwą rozgrywkę o przetrwanie.

Mocną stroną "Niepokoju" jest jego doborowa obsada. W zapracowaną matkę Kale'a wcieliła się charyzmatyczna Carrie-Ann Moss, pamiętna Trinity z trylogii "Matrix". Przyjaciółkę chłopaka, Ashley zagrała młoda i utalentowana Sarah Roemer, a skomplikowana rola sąsiada skrywającego z mroczną tajemnicą przypadła wszechstronnemu Davidowi Morse'owi.

W filmie pierwsze skrzypce gra jednak 21-letni wówczas Shia LaBeouf. Producenci filmu wytypowali go do roli Kale'a, ponieważ uznali, że dysponuje na tyle silną osobowością, by wziąć na siebie ciężar historii bohatera. "Kiedy Kale traci ojca, zmienia się cały jego świat" - mówił o swojej postaci LaBeouf - "Chłopiec staje się mroczny i zamknięty w sobie. A ponieważ matka zmaga się z tym samym bólem, trudno jest do niej dotrzeć. Kale nie potrafi nad sobą zapanować i wkrótce kończy w areszcie domowym, który jest jak machanie kiełbasą przed nosem psa. W więzieniu jest się odciętym od całego świata, w areszcie domowym ten świat masz przed oczami". Mimo młodego wieku LaBoeuf nie był w momencie otrzymania angażu do "Niepokoju" nowicjuszem. Już jako dziecko występował jako komik, a w wieku 14 lat trafił na plan popularnego serialu "Świat nonsensów u Stevensów", realizowanego przez kanał telewizyjny Disney Channel. Kariera urodzonego w 1986 roku aktora nabrała jednak zawrotnego tempa po premierze "Niepokoju", a dobrą passę LaBoeuf podtrzymał występami w "Transfomers" i "Indianie Jones i Królestwie Kryształowej Czaszki". O klasie Shii świadczy fakt, że bardziej uznani aktorzy na planie "Niepokoju" pozostali w jego cieniu. Nie czuli jednak z tego powodu dyskomfortu. "Kiedy przeczytałam scenariusz, spodobało mi się to, że miałam wspierać działania innego bohatera, innego aktora" - przyznała Carrie-Ann Moss - "Zwróciłam uwagę na podróż, jaką odbywa Kale, chciałam to po prostu zobaczyć. Shia wykonał świetną robotę. Myślę, że wszyscy po trochu coś mu zawdzięczamy. Jest naprawdę wyjątkowy."

Reżyser filmu D.J. CARUSO ma na koncie kilka znakomicie przyjętych produkcji, takich jak choćby "Złodziej życia" czy "Podwójna gra", za sprawą których dorobił się opinii specjalisty od mrocznych dramatów sensacyjnych z kryminalną intrygą. W obu tych obrazach udało mu się zgromadzić prawdziwą plejadę gwiazd, a do stworzenia świetnych kreacji potrafił zmotywować takie osobowości, jak Al Pacino, Angelina Jolie czy Ethan Hawke. "Niepokój", film reklamowany chwytliwym sloganem "Każdy zabójca mieszka w czyimś sąsiedztwie", potwierdza wielką klasę reżysera. O filmowcu coraz częściej mówi się, że ma szansę stać się godnym następcą Alfreda Hitchcocka.

WASZE OPINIE

Renu

Film mimo sztampowego zarysu fabuły ma sugestywną atmosferę a odtwórca głównej roli znany z Transformers odwalił kawał dobrej roboty. Wszystko co najlepsze w tym filmie konczy się mniej więcej po trzeciej kwarcie i samo zakończenie sobie darowałem.
Tak czy inaczej jest to rozrywka godna polecenia.

Tomek Tomek

pedro - dawno ie słyszałem takiej bzdury. No ale każdy ma swój gust.

Polecem. Trzyma w napięciu. Zapowiadało się kino familijne lecz... zobaczcie
sami... :)

Oczywiście tych którzy chcieliby mieć coś w stylu masakry piłą mechaniczną - to
nie dla Was... Krwi tu w zasadzie nie ma... Jest tylko napięcie...

jacoutie

Scenariusz straszliwie wtorny, ale smakowity, sympatyczny i wyrazisty glowny bohater pozwala jakos przez to przejsc.
NIEPOKÓJ
reżyseria:
USA, 2007
Nastoletni Kale Brecht (Shia LaBeouf) zostaje ciężko doświadczony przez los, gdy jego ojciec ginie w wypadku samochodowym. Tragedia odbiera chłopakowi radość z życia i przemienia w zamkniętego w sobie ponuraka.
thriller
NIEPOKÓJ
4,6 5 1 92