PREMIERA

2005.07.10

CANAL+ PREMIUM

NIEPOKONANY SEABISCUIT

Seabiscuit

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 135 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ameryka czasów Wielkiego Kryzysu lat 30. Trzech pozornie przegranych mężczyzn łączy jedna idea, która całkowicie odmienia życie każdego z nich.

Producent samochodów Charles Howard (Jeff Bridges) traci w tragicznych okolicznościach syna i rozstaje się z żoną. Rodzice (Annie Corley i Michael O'Neill) Reda Pollarda (Tobey Maguire) bankrutują i oddają go na wychowanie obcym ludziom. Red jest ślepy na jedno oko. Chłopak szybko zdradza talent jeździecki, ale jego kariera w wyścigach przebiega ze zmiennym szczęściem. Tom Smith (Chris Cooper) jest starzejącym się kowbojem cierpiącym na artretyzm. Pewnego dnia drogi tych trzech mężczyzn krzyżują się. Howard, który postanawia zająć się hodowlą koni, kupuje niesfornego Seabiscuita. Namawia go do tego jego nowy pracownik Smith, mimo że koń ma już na koncie 17 przegranych gonitw, małą posturę i sławę nieokiełznanego zwierzęcia. Kowboj pamięta jednak, że dziadek Seabiscuita - Man-o-war - był słynnym championem. Dostrzega też w Seabiscuicie dumę, upór i gotowość do walki. Dżokejem, który go dosiada jest Red. Treningi szybko przynoszą zdumiewające rezultaty. Ale przed decydującą rywalizacją o Santa Anita Handicap Red łamie nogę. W ostatniej chwili zastępuje go kolega dżokej i Seabiscuit odnosi swoje pierwsze spektakularne zwycięstwo. Po kilku miesiącach, wbrew zaleceniom lekarzy, Red postanawia sam dosiąść Seabiscuita.

Scenariusz "Niepokonanego Seabiscuita" jest adaptacją bestsellerowej powieści Laury Hillenbrand, która z kolei opisała autentyczną historię legendarnego konia. W latach 30. XX wieku prasa i radio poświęcały wiele miejsca jego niecodziennym losom czyniąc z Seabiscuita niemal bohatera. W czasach Wielkiego Kryzysu sport odgrywał bowiem niebagatelną rolę w życiu przeciętnych Amerykanów, a wyścigi konne - obok futbolu i boksu - były najpopularniejszą dyscypliną. Dowodem na to jest fakt, że w 1938 roku więcej miejsca w mediach poświęcono Seabiscuitowi niż prezydentowi Rooseveltowi. Niezwykłym koniem szybko zainteresowało się też kino. W 1949 roku powstał "The Story of Seabiscuit" Davida Butlera z Shirley Temple oraz "Miasteczko Pleasantville" GARY'EGO ROSSA. Ten ostatni wiernie oddaje zarówno koloryt epoki, jak i przygody autentycznych bohaterów.

W "Niepokonanym Seabiscuitcie" w postać dżokeja Reda Pollarda wcielił się jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, 30-letni Tobey Maguire. Dużą popularność przyniosły mu filmy "Burza lodowa", "Przejażdżka z diabłem", "Wbrew regułom", "Cudowni chłopcy" oraz dwie części "Spidermana", w których zagrał tytułową postać. Rola Reda była dla aktora dużym wyzwaniem. Oprócz ścisłej diety przeszedł wyczerpujący trening pod okiem znanego dżokeja Chrisa McCarrona. Maguire obejrzał też wiele dokumentalnych filmów z epoki i poznał specyfikę pracy dżokejów. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się również: trzykrotnie nominowany do Oscara Jeff Bridges ("Ostatni seans filmowy", "Fisher King", "Bez lęku", "Big Lebowski"), laureat Oscara za "Adaptację" Chris Cooper ("Czas zabijania", "Zaklinacz koni", "American Beauty", "Tożsamość Bourne'a") oraz nominowany do Oscara za "Fargo" William H. Macy ("Magnolia", "Cooler", "Spartan", "Komórka"). Wysiłek realizatorów zaowocował nie tylko wielkim sukcesem komercyjnym (w samej Ameryce film zarobił przeszło 150 milionów dolarów), ale również siedmioma nominacjami do Oscara (film roku, scenariusz, zdjęcia, scenografia, kostiumy, montaż, dźwięk).

WASZE OPINIE

Orton

Fajny film, mądra historia, aczkolwiek ukazująca już po raz wtóry amerykański sen. Oprzócz tego że film w Stanach był trochę przeceniony to należą się brawa za wyśmienicie sfilmowane sceny gonitw.

jendrek

Praca operatora warta zachodu , pozostałe wrażenia niekoniecznie.

BigBen

Co prawda oglądałem ten film na komputerze próbując zobaczyć cokolwiek naprawde przypadł mi do gustu :D Pokazuje nam wiele wartości morlanych :D Co by tu dużo pisać - Warto Obejrzeć !
NIEPOKONANY SEABISCUIT
reżyseria:
USA, 2003
Ameryka czasów Wielkiego Kryzysu lat 30. Trzech pozornie przegranych mężczyzn łączy jedna idea, która całkowicie odmienia życie każdego z nich.
dramat obyczajowy
NIEPOKONANY SEABISCUIT
4,1 5 1 49