PREMIERA

2012.01.14

CANAL+ PREMIUM

Niepowstrzymany

UNSTOPPABLE

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller / akcja

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Frank Barnes (Denzel Washington) jest od 28 lat maszynistą. Wraz z Willem Colsonem (Chris Pine), który trafił właśnie do pracy na kolei po zaledwie czteromiesięcznym przeszkoleniu, ma przetransportować z fabryki cynku 20 wagonów.

Tymczasem na stacji rozrządowej w Fuller Yard dwaj kolejarze otrzymują polecenie przestawienia na inny tor pociągu towarowego AWVR 777. Podczas przetaczania składu jeden z nich robi kilka fatalnych błędów i 39 wagonów bez hamulców wraz z lokomotywą z 23 tysiącami litrów paliwa i bez maszynisty rusza przed siebie. Jest tam też osiem cystern ze stopionym fenolem, bardzo trującą i łatwopalną substancją. Jeżeli 777 wykolei się, nastąpi potężna katastrofa ekologiczna. Co najgorsze, na kursie kolizyjnym jest pociąg 1206 prowadzony przez Barnesa i Colsona. Dyspozytorka z Fuller Yard Connie Hooper (Rosario Dawson) proponuje wykolejenie pociągu widmo w niezaludnionym terenie, ale Michael Galvin (Kevin Dunn) z zarządu głównego AWVR w Pittsburghu podejmuje inną decyzję.

TONY SCOTT wyreżyserował i wyprodukował wiele znanych filmów akcji, łącząc spektakularne efekty techniczne z trzymającą w napięciu fabułą. Ma na koncie takie filmowe hity, jak "Karmazynowy przypływ", "Wróg publiczny", "Zawód: Szpieg", "Człowiek w ogniu", "Deja Vu" czy "Metro strachu". Scott wie, co interesuje publiczność. Od dwóch dekad znakomicie wyczuwa koniunkturę. Opowiadał o zimnej wojnie, przedstawiał spiskowe teorie o władzy uwikłanej w niejasne interesy, zajmował się konfliktami geopolitycznymi, meksykańską mafią i terroryzmem. W "Niepowstrzymanym" głównym źródłem zagrożenia jest ekologiczna bomba na kółkach - rozpędzony pociąg z niebezpiecznymi chemikaliami. Film jest oparty na autentycznym wydarzeniu z 2001 roku, a scenariusz napisał Mark Bomback ("Godsend", "Szklana pułapka 4.0", "Uwiedziony", "Góra czarownic"). Twórcy postawili na realizm: tylko w niewielkim stopniu bazują na efektach komputerowych, korzystając głównie z kaskaderów. Kręcenie pociągu jadącego z zawrotną prędkością było ogromnym wyzwaniem logistycznym. Na uznanie zasługują zdjęcia autorstwa Bena Seresina ("Terminator 3: Bunt maszyn", "Porządna kobieta", "Transformers: Zemsta upadłych"), które zostały wirtuozersko zmontowane przez Chrisa Lebenzona i Roberta Duffy'ego. Tony Scott zadbał tymczasem o wiarygodnych bohaterów. Zależało mu zwłaszcza na pokazaniu zmian, jakie w nich zachodzą, dlatego ponownie zaprosił do współpracy laureata dwóch Oscarów Denzela Washingtona ("Plan doskonały", "American Gangster", "Metro strachu", "Księga ocalenia"). Gwiazdorowi partneruje Chris Pine ("As w rękawie", "Całe szczęście", "Zabójczy wirus"), aktor młodego pokolenia, któremu największą popularność przyniosła rola w "Star Trek", oraz Rosario Dawson ("Aleksander", "Eagle Eye", "Sin City - Miasto grzechu"). Oprócz aktorów gwiazdą filmu jest pociąg 777, który "zagrało" osiem lokomotyw i sześćdziesiąt wagonów.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

gosc79

Słabiutki film

Pio

Film nie dopracowany i przez to miejscami nudny. Szkoda mi najbardziej Denzela który
zagrał w tym czymś. Mimo wszystko wieczór przed TV z piwkiem i niepowstrzymanym
zleciał dość przyjemnie.

BeruZadra

Jakoś nie mogę utrafić by obejrzeć film od początku ale to, co udało mi się zobaczyć prezentuje się nader zachęcająco. No dobrze - zachęcająco w ramach pewnej filmowej umowności.
Film wciąga i dobrze się ogląda. Jeśli założyć, że nie będziemy się rozwodzić nad logiką zdarzeń (bo rozpędzony pociąg czy nie mniej rozpędzony pickup to tylko wierzchołek góry lodowej) ale przyjmie się część rozrywkową - "Niepowstrzymany" wypada naprawdę zachęcająco.
Niepowstrzymany
reżyseria:
USA, 2010
Frank Barnes (Denzel Washington) jest od 28 lat maszynistą. Wraz z Willem Colsonem (Chris Pine), który trafił właśnie do pracy na kolei po zaledwie czteromiesięcznym przeszkoleniu, ma przetransportować z fabryki cynku 20 wagonów.
thriller / akcja
Niepowstrzymany
4,2 5 1 114