dystrybucja Gutek Film. ALL RIGHTS RESERVED.

PREMIERA

2013.04.13

CANAL+ PREMIUM

2013.06.14

CANAL+1

Nietykalni

Intouchables

Francja, 2011

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

Opis

Driss (Omar Sy), imigrant z Senegalu, jest drobnym złodziejaszkiem wychowanym na paryskich przedmieściach. Właśnie wyszedł z więzienia i stara się o prawo do zasiłku. Aby je uzyskać, musi odwiedzić kilku potencjalnych pracodawców, którzy potwierdzą, że starał się o pracę.

W ten sposób trafia do sparaliżowanego Philippe'a (François Cluzet), który wymaga stałej opieki i poszukuje nowego pielęgniarza. Swoją bezpośredniością Driss wzbudza zainteresowanie milionera, który ma dość udawanego współczucia okazywanego mu przez wykwalifikowanych opiekunów. Zgorzkniały mężczyzna proponuje nienawykłemu do pracy Drissowi zatrudnienie na okres próbny. Wyrzucony z mieszkania przez macochę Driss przyjmuje propozycję i wprowadza się do pełnego antyków, luksusowego pokoju służbowego. Jako pielęgniarz i asystent Philippe'a radzi sobie nadspodziewanie dobrze i przy okazji wprowadza do rezydencji trochę życia i humoru. Z czasem między niewykształconym chłopakiem z blokowiska i bogaczem arystokratycznego pochodzenia rodzi się przyjaźń.

"Nietykalni" to błyskotliwa komedia przeciwieństw pełna rozbrajająco zabawnych dialogów i sytuacji. Historia przyjaźni dwóch mężczyzn, wykluczonych, każdy w inny sposób, ze społeczeństwa, w samej Francji ściągnęła do kin ponad 20 milionów widzów, stając się socjologicznym fenomenem na miarę "Amelii" i "Jeszcze dalej niż Północ". Według sondażu przeprowadzonego przez dziennik "Libération", 52% Francuzów uznało "Nietykalnych" za najważniejsze wydarzenie kulturalne roku. Film OLIVIERA NAKACHE'A i ERICA TOLEDANO mógłby uchodzić za współczesną bajkę, gdyby nie fakt, że powstał na kanwie autentycznej historii. W 1993 roku Philippe Pozzo di Borgo uległ wypadkowi na paralotni, wskutek którego został na resztę życia przykuty do wózka inwalidzkiego. Rok później spotkał Abdela Yasmina Sellou, młodego algierskiego imigranta, wychowanka paryskiej ulicy. Zatrudnienie Abdela, który, mimo braku wykształcenia, zaimponował mu inteligencją i humorem, przywróciło di Borgo radość życia. Przyjaźń mężczyzn przetrwała 20 lat do dziś. Pozzo, który poświęcił swojej relacji z Abdelem książkę, brał czynny udział w powstawaniu filmu. Od początku nalegał, by nosił tytuł "Nietykalni". "Było wiele pomysłów, ale namawiałem właśnie na ten. Ja stałem się nietykalny po wypadku. Żyłem za murami domu w Paryżu, w mojej złotej klatce, jak mawiał Abdel, chroniony przez moją fortunę. Ludzie boją się mnie dotknąć. Wypadłem z obiegu, jestem wykluczony" - tłumaczył Pozzo.

Swój komizm "Nietykalni" zawdzięczają Omarowi Sy, który jest prawdziwym odkryciem dla kina. Francuski komik, nie licząc roli w "Bazylu. Człowieku z kulą w głowie", znany był dotąd głównie z produkcji telewizyjnych. Za porywającą kreację Drissa otrzymał Cezara, pokonując Jeana Dujardina, zdobywcę Oscara za występ w "Artyście". "Bez dwóch zdań jesteśmy tu świadkami narodzin gwiazdy - być może nie tylko na francuską skalę" - podsumował jego brawurową grę Paweł Mossakowski z "Gazety Wyborczej", który porównał występ Sy do objawienia, jakim przed laty było pojawienie się Eddiego Murphy'ego w "48 godzinach". Recenzenci rozpisywali się o niewymuszonej chemii, jaka wytwarza się na ekranie między Sy a równie znakomitym w roli Philippe'a Françoisem Cluzetem ("Nie mów nikomu", "Niewinne kłamstewka").

Uniwersalny przekaz komedii, będącej pochwałą życia mimo przeciwieństw losu, trafił do widzów także poza Francją. Zapowiadany jest hollywoodzki remake filmu, do którego prawa nabył słynny producent Harvey Weinstein. Pytany o to, co jego zdaniem przesądziło o sukcesie filmu, Philippe Pozzo di Borgo odpowiada: - "Przeżywamy dziś w Europie głęboki kryzys. Ludzie są zestresowani, zaniepokojeni. I nagle pokazuje się im się dwóch gości, którzy są bardzo poszkodowani i którzy wspierają się nawzajem. W efekcie dają sobie radę. Przesłanie "Nietykalnych" brzmi: "Samemu w życiu jest trudno, a razem łatwiej borykać się z losem". Proste, prawda?".

WASZE OPINIE

Grażyna

Ten film nie wymaga żadnego komentarza,bo jest FENOMENALNY. szkoda,że tak mało dobrych filmów, bo dziś przeważa - gwałt morderstwa i koszmary

lars

Mądry,inteligenty film. Jak najbardziej zasłużył na wyróżnienie.

Pio

Czekałem czekałem, aż wczoraj zasiadłem do tv i obejrzałem... i film zrobił na
mnie duże wrazenie, bardzo pozytywny, śmieszny, miły i przyjemny. Będę
wspominał go bardzo miło. Polecam.
Nietykalni
Francja, 2011
Driss (Omar Sy), imigrant z Senegalu, jest drobnym złodziejaszkiem wychowanym na paryskich przedmieściach. Właśnie wyszedł z więzienia i stara się o prawo do zasiłku. Aby je uzyskać, musi odwiedzić kilku potencjalnych pracodawców, którzy potwierdzą, że starał się o pracę.
komedia
Nietykalni