PREMIERA

2009.06.19

CANAL+ PREMIUM

NIEUCHWYTNY

Untraceable

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wdowa Jennifer Marsh (Diane Lane) samotnie wychowuje córkę Annie Haskins (Perla Haney-Jardine) i z wielkim trudem próbuje utrzymać delikatną równowagę między życiem prywatnym, a pracą w wydziale ds. przestępczości internetowej w Portland. Wraz z partnerem, agentem Griffinem Dowdem (Colin Hanks) codziennie przeczesują sieć w poszukiwaniu oszustw i innych kryminalnych czynów.

Pewnego dnia otrzymują informację o stronie internetowej killwithme.com (www.zabijzemna.com). Zaczynają ją monitorować, aby sprawdzić autentyczność. Okazuje się, że autor więzi małego kotka w pułapce na szczury, zachęcając internautów, aby oglądali powolną śmierć zwierzęcia na żywo. Obiecuje, że zabije go tym szybciej, im więcej osób zaloguje się na stronie. Namierzenie internetowego dręczyciela napotyka na duże trudności. Intensywne poszukiwania ujawniają misterną sieć serwerów i hostów, które czynią tę stronę praktycznie niewykrywalną. Są jednak pewne przesłanki, które wskazują na Portland. Niebawem strona znów się uaktywnia. Zamęczonego kotka zastępuje na ekranie człowiek. I tym razem śmierć uwięzionego mężczyzny jest uzależniona od ilości wejść na stronę. Jennifer Marsh oraz prowadzący policyjne dochodzenie detektyw Eric Box (Billy Burke) i jego partner Tom Moy (Daniel Liu) nie potrafią powstrzymać fali ciekawskich, którzy odwiedzają killwithme.com. Bezsilnie obserwują, jak licznik rośnie. Wkrótce zarówno Marsh i jej córka, jak i agent Griffin Dowd zostają włączeni w grę cyberzabójcy.

Internet jest niezwykle pożytecznym narzędziem, źródłem informacji i rozrywki, medium dającym absolutną wolność, ale jego anonimowość może prowadzić do nadużyć. Scenariusz autorstwa Roberta Fyvolenta i Marka Brinknera podejmuje ten temat, zadając szereg trudnych pytań, m.in. o to, czy ty obejrzałbyś zbrodnię popełnianą on-line, mając pewność, że nikt się o tym nie dowie. Realizując "Nieuchwytnego" reżyser GREGORY HOBLIT ("Lęk pierwotny", "Wojna Harta", "Słaby punkt", seriale "Posterunek przy Hill Street" i "Nowojorscy gliniarze") przedstawił sugestywny obraz współczesnej cywilizacji. Na co dzień korzystamy z dobrodziejstw supernowoczesnej techniki, nie zdając sobie sprawy z czyhających na nas zagrożeń. Wszystko jest dostępne, wszystko można zmienić, wykorzystać, ale - co najważniejsze - można ingerować w czyjąś prywatność nigdy nie spotykając się twarzą w twarz.

Tworząc fabułę cyberthrillera, twórców najbardziej interesowało to, jak można stworzyć niewykrywalną stronę internetową, której nie można zamknąć. Hoblit konsultował się w tej sprawie z policyjnymi ekspertami. Agentka specjalna Jane Brilheart, która przepracowała w FBI 20 lat, nawiązała bliską współpracę z odtwórczynią głównej roli. Starała się pomóc aktorce zrozumieć specyfikę tej pracy. Dzięki temu Diane Lane ("Niewierna", "Gniew oceanu", "Morderstwo w Białym Domu", "Pod słońcem Toskanii") jako Jennifer Marsh jest bardzo wiarygodna. Do pracy przy filmie zaangażowano także policyjnego eksperta od technologii. Phil Blanchard był odpowiedzialny za urealistycznienie przedsięwzięć technicznych. Ciekawostką jest włączenie do obsady prawdziwego sierżanta policji z Portland. Daniel Liu gra Toma Moya, partnera detektywa Erica Boxa.

WASZE OPINIE

Pio

Pomysł na film rewelacyjny tylko:
film za bardzo skupia się na pokazaniu makabrycznych scen znęcania się na ofiarach szalonego informatyka, a za mało w nim wątków psychologicznych. 7.5/10 Polecam.

KamilMtr

Może i sam pomysł jest ciekawy, ale realizacja fatalna. Nawet dziecko jest w stanie się domyśleć jak film się skończy. Motyw mordercy i sposób w jaki główna bohaterka znalazła wykombinowała kim jest czarny charakter zwaliły mnie z nóg.Nie wiem skąd tak wysoka średnia ocena. Jak dla mnie słabe 2.

zn46

Temat filmu jest ciekawy, troszkę za szybko dowiedzieliśmy się kto jest sprawcą tych obrzydliwych tortur. Realizacyjnie jak to w US idealnie, jakościowo też dobrze.
Nie rozumiem wpisu Gajowego: "film dla zboczeńców" myślisz , że dla nich go kręcili? chyba raczej przeciw nim.
NIEUCHWYTNY
reżyseria:
USA, 2008
Wdowa Jennifer Marsh (Diane Lane) samotnie wychowuje córkę Annie Haskins (Perla Haney-Jardine) i z wielkim trudem próbuje utrzymać delikatną równowagę między życiem prywatnym, a pracą w wydziale ds. przestępczości internetowej w Portland. Wraz z partnerem, agentem Griffinem Dowdem (Colin Hanks) codziennie przeczesują sieć w poszukiwaniu oszustw i innych kryminalnych czynów.
thriller
NIEUCHWYTNY
4,3 5 1 23