PREMIERA

2008.06.07

CANAL+ PREMIUM

NIEUSTRASZONY

Huo Yuan Jia/Fearless

Chiny/Hongkong/USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Chiny, początek XX wieku. Yuanjia (Jet Li) jest członkiem rodziny Huo, której głową jest sławny mistrz sztuk walki (Collin Chou). Wbrew woli ojca młody Yuanjia chce zostać wojownikiem. Ponieważ ma zabronione przychodzić na lekcje, które prowadzi ojciec, podpatruje walki innych i próbuje jak najwięcej się z nich nauczyć.

Po śmierci ojca przejmuje prowadzenie szkoły wu-shu. Jego marzeniem jest zostać największym wojownikiem okręgu. Walczy więc z kolejnymi przeciwnikami i powoli zyskuje tytuł niepokonanego. Jedna z walk kończy się jednak tragedią. Yuanjia zabija rywala, którego syn z zemsty odbiera życie matce i ukochanej córce Yuanjia. Zrozpaczony wojownik ucieka do Tajlandii, gdzie poznaje na wpół niewidomą kobietę, która nie tylko ratuje mu życie, ale staje się również jego duchową przewodniczką. To ona pokazuje mu, że walka nie musi być eksplozją brutalności, ale prawdziwą sztuką i pięknym sportem. Wzbogacony o nową wiedzę Yuanjia wraca po kilku latach do Chin, aby ponownie otworzyć tam szkołę walki. Zastaje kraj pod silnym wpływem ludzi z Zachodu, którzy drwią z Chińczyków i ich wielowiekowej kultury.

"Nieustraszony" to oparta na faktach historia mistrza wschodnich sztuk walki, legendarnego Huo Yuanjia, który na początku XX wieku stał się najsłynniejszym wojownikiem Chin. Huo spotkała życiowa tragedia, ale zdołał podnieść się i wpisać na karty historii dzięki udziałowi w turnieju, w którym walczył o honor swojego kraju. W filmie Huo Yianjia umiera bezpotomnie - w rzeczywistości miał natomiast 7 wnucząt, a w roku wydania filmu żyło jego 11 prawnucząt.

RONNY YU, twórca "Nieustraszonego", to jeden z tych reżyserów, którzy w obawie przed ograniczeniem wolności po przyłączeniu Hongkongu do Chin, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Jego pierwszym filmem w całości zrealizowanym za zagraniczny budżet była "Narzeczona laleczki Chucky" (1998) według scenariusza Dona Manciniego. Do kolejnego projektu, sensacyjnej komedii "Formuła", udało mu się zaangażować jednego z najpopularniejszych amerykańskich aktorów Samuela L. Jacksona. Zrealizowany w 2006 roku film "Nieustraszony" nagrodzono Hong Kong Film Award za choreografię oraz Hong Kong Film Critics Society Award za rolę Jeta Li, jednego z najlepszych adeptów wschodnich sztuk walki i najpopularniejszych aktorów filmów kung fu. Mordercze treningi zaczął już jako 9-latek, by dwa lata później zdobyć pierwszy tytuł w narodowych mistrzostwach wu-shu. Karierę filmową zaczął od występu w słynnym obrazie "Klasztor Shaolin" (1979), który zapoczątkował modę na kino kung fu. Na planie "Nieustraszonego" towarzyszył mu m.in. Nathan Jones, australijski mistrz zawodów strongmen. Jones, który jest prawie dwa razy wyższy od przeciętnego Chińczyka, miał ponoć podczas realizacji problemy ze snem z powodu małych łóżek w chińskich hotelach. Musiał łączyć ze sobą 3 tapczany, aby móc spokojnie się na nich zmieścić. Do obsady dołączył również Anthony De Longis, hiszpański mistrz fechtunku. De Longis w geście uznania dla umiejętności Jeta Li po zakończeniu zdjęć podarował chińskiemu mistrzowi hiszpański miecz. Na planie znalazł się również Japończyk Shido Nakamura, który na potrzeby roli opanował podstawy mandaryńskiego. Nakamura podszedł do zadania ambitnie. Wynajął nauczyciela, a po pracy oglądał szanghajską telewizję, aby osłuchać się z językiem. Tydzień później ktoś z ekipy zauważył jednak, że aktor zamiast mandaryńskich ogląda programy w dialekcie kantońskim.

WASZE OPINIE

krokodyl2012

Dobry i ciekawy film. warto obejzec

piot

może być

Bartolomeusz

Super film, naprawdę warty obejrzenia. Muszę przyznać, że lubię takie produkcje.Ten szeleszczący język jest zabójczy :). Ale na poważnie, jeżeli choć w połowie ta historia jest prawdziwa, to muszę stwierdzić, że człowiek może osiągnąć wszystko.
NIEUSTRASZONY
reżyseria:
Chiny/Hongkong/USA, 2006
Chiny, początek XX wieku. Yuanjia (Jet Li) jest członkiem rodziny Huo, której głową jest sławny mistrz sztuk walki (Collin Chou). Wbrew woli ojca młody Yuanjia chce zostać wojownikiem. Ponieważ ma zabronione przychodzić na lekcje, które prowadzi ojciec, podpatruje walki innych i próbuje jak najwięcej się z nich nauczyć.
film akcji
NIEUSTRASZONY
4,2 5 1 29