PREMIERA

2010.08.24

CANAL+ PREMIUM

Niewidoczni

DeUsynlige

Norwegia/Szwecja/Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwudziestokilkuletni Jan Thomas (Pal Sverre Valheim Hagen) od ośmiu lat przebywa w więzieniu. Jego kara pozbawienia wolności za spowodowanie śmierci czteroletniego chłopca dobiega końca.

Wyjście na wolność Jana Thomasa nie cieszy współwięźniów. Na pożegnanie podtapiają go i łamią mu palce, co dla uzdolnionego muzycznie chłopaka jest prawdziwym okrucieństwem. Były więzień znajduje pracę w rodzinnej miejscowości. Zatrudnia się jako organista w kościele, w którym funkcję pastora pełni młoda kobieta. Anna (Ellen Dorrit Petersen) samotnie wychowuje kilkuletniego syna, który bardzo przypomina chłopca zabitego przez Jana Thomasa. Bojąc się odrzucenia, mężczyzna zataja przed Anną swoją przeszłość i udaje mu się z nią stworzyć udany związek. Pewnego dnia w kościele pojawia się przypadkowo matka zabitego chłopca. Agnes (Trine Dyrholm ) jest nauczycielką, która wraz z mężem Jonem (Trond Espen Seim) wychowuje dwie zaadoptowane dziewczynki. Kobieta rozpoznaje mordercę syna, ale nie mówi o tym nikomu. Postanawia przyjrzeć się jego życiu. Pewnego dnia, kiedy Jan Thomas ma odebrać z przedszkola synka Anny, chłopiec znika.

"Niewidoczni" to trzecia i ostatnia po "Schpaaa" i "Hawaje, Oslo" (norweski kandydat do Oscara 2004) część trylogii ERIKA POPPE. Film dotyka kilku kluczowych spraw. Opowiada o matce, która traci dziecko, mężczyźnie, który staje się mordercą, a także o zaakceptowaniu przeszł ości i wybaczaniu. Główny bohater po odbyciu kary pobawienia wolności trafia do Kościoła i staje twarzą w twarz z Bogiem. Konfrontuje się z wiarą i przeszłością i udaje mu się zbudować nowe życie. Jednak choć odpokutował już swoją winę w więzieniu, znów dopada go kara.

Film norweskiego reżysera jest intrygujący, odważny i poruszający. Erik Poppe prowadzi opowieść od mrocznej więziennej historii przez liryczny i subtelny melodramat, aż po psychologiczny thriller. Ten moralitet o przebaczeniu, odkupieniu grzechów, kojącej mocy spowiedzi, odwadze wyznania win i oczyszczeniu. Wszystko to zostało ujęte w wyrafinowaną, efektowną formę, łączącą dwie odrębne historie z licznymi retrospekcjami. Po zdemaskowaniu Jana Thomasa opowieść zostaje doprowadzona do dramatycznego momentu, po czym następuje raptowny zwrot i wcześniejsze wydarzenia zostają przedstawione z punktu widzenia Agnes. Zdaniem reżysera ogromną rolę w tworzeniu filmu odegrali aktorzy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza bardzo dobry debiut aktorski Pala Sverre Valheima Hagena. Na pierwszym planie partneruje mu Trine Dyrholm ("Festen", "W twoich rękach") w roli Agnes. Jej męża gra Trond Espen Seim ("Księga Diny", "Hawaje, Oslo", "The Frost"), którego widzowie CANAL+ znają z norweskiego cyklu kryminałów "Instynkt wilka". Jednym z ważnych środków wyrazu, po które sięga Erik Poppe jest muzyka. Kompozycje Johana Johana Söderqvista ("Bracia", "Wyjście", "Tuż po weselu") w sugestywny sposób podkreślają nastrój opowieści, a wśród organowych kantat można również usłyszeć nową aranżację utworu "Bridge Over Trouble Water" Simona i Garfunkela. W 2008 roku na Norweskim Festiwalu Filmowym "DeUsynlige" otrzymało nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Norweskiej Krytyki Filmowej. W tym samym roku na Hamptons IFF film zdobył Nagrodę Publiczności oraz Golden Starfish.

WASZE OPINIE

Zby

Wielka prośba do C+ o powtórzenie filmu w najbliższym czasie.

MartynA

Film rewelacyjny.
Niesamowita historia.
Ani na chwilę nie spuściłam oczu z ekranu.
Godny poświęcenia tych 2 godzin.
Oczywiście polecam. !

Jamal

Film ten znalem z racji tego ze dystrybuowalo go Vivarto, znane ze sprowadzania dobrych filmow. Nie zawiodlem sie, film poruszal bardzo trudne i wazne tematy, pokazne w ciekawy sposob, z taka skandynawska atmosfera. Bardzo ciekawa premiera.
Niewidoczni
reżyseria:
Norwegia/Szwecja/Niemcy, 2008
Dwudziestokilkuletni Jan Thomas (Pal Sverre Valheim Hagen) od ośmiu lat przebywa w więzieniu. Jego kara pozbawienia wolności za spowodowanie śmierci czteroletniego chłopca dobiega końca.
dramat
Niewidoczni
4,8 5 1 14