PREMIERA

2009.04.24

CANAL+ PREMIUM

NIEWIDZIALNY

The Invisible

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nastoletni Nick Powell (Justin Chatwin) może z nadzieją patrzeć w przyszłość, jest bowiem bardzo zdolnym i ambitnym uczniem. Pewnej nocy zostaje zaatakowany przez młodocianą przestępczynię Annie (Margarita Levieva) i jej kompanów.

Brutalnie pobity i pozostawiony przez napastników na pewną śmierć, nie umiera. Staje się natomiast duchem, który widzi żywych, ale sam pozostaje dla nich niewidzialny. W stanie zawieszenia między światami obserwuje jak jego matka (Marcia Gay Harden) i miejscowa policja bezskutecznie go poszukują. Nick decyduje się podjąć osobliwe śledztwo, które wiedzie go kolejno ku kilku różnym osobom.

Historia opowiedziana w "Niewidzialnym" może wydawać się znajoma, zwłaszcza koneserom kina skandynawskiego. Obraz Davida S. Goyera jest bowiem amerykańskim remake'em kasowego szwedzkiego thrillera z 2002 roku o tym samym tytule. Producenci nowej wersji - Neal Edelstein i Mike Macari - z powodzeniem zaadaptowali wcześniej na amerykański rynek japoński horror "The Ring - Krąg". Oryginalny "Niewidzialny", wspólne dzieło reżyserów Joela Bergvalla i Simona Sandquista, zaintrygował ich wciągającą fabułą i zręcznym połączeniem elementów thrillera, kryminału i romansu. Reżyserię projektu powierzyli DAVIDOWI S. GOYEROWI. Urodzony w 1965 roku filmowiec wielokrotnie sprawdził się w roli scenarzysty, pracując m.in. przy filmach z cyklu "Blade", którego trzecią część "Blade: Mroczna Trójca" także wyreżyserował. Goyer uchodzi też za specjalistę od przenoszenia na ekran komiksów. Jest autorem scenariuszy do filmów takich, jak "Nick Fury", "Batman - Początek", "Ghost Rider" i "Batman - Rycerz Gotham". Kręcąc "Niewidzialnego" reżyser postanowił zmienić nieco ton opowiadania. "Rzecz zaczyna się jako thriller z elementami nadnaturalnymi" - wyjaśniał. "Szybko jednak stało się dla mnie jasne, że mamy tu do czynienia z historią miłosną i opowieścią o odkupieniu przez uczucie. Moim zdaniem ma szansę powstać film inteligentnie wykorzystujący hollywoodzkie konwencje, lecz poruszający w sposób subtelny wymienione tematy". Zdaniem reżysera niewidzialność głównego bohatera mogła posłużyć za idealną metaforę ciężkich doświadczeń okresu dorastania. "Jak wiadomo, jest to niezwykle trudny wiek, kiedy wydaje się nam, że inni ludzie nie dostrzegają ani nas, ani naszych potrzeb czy uczuć" - mówił reżyser. "Nick znajduje się w sytuacji, o której wielu z nas fantazjuje, nie tylko w młodym wieku - stał się podglądaczem doskonałym. Może słyszeć i widzieć wszystko, co czynią i mówią bliscy mu ludzie (...). Następuje tu zatem zerwanie masek i to najważniejszy, moim zdaniem, temat filmu. To, jak ludzie chcą, byśmy ich postrzegali, okazuje się zazwyczaj z różnych względów fałszem, albo prawdą bardzo niepełną".

Do tytułowej roli Nicka Powella zaangażowano pochodzącego z Kanady Justina Chatwina. Młody aktor ma na koncie występy m.in. w "Złodzieju życia" i "Wojnie światów". Ciekawą kreację matki głównego bohatera stworzyła w "Niewidzialnym" Marcia Gay Harden, laureatka Oscara za rolę w dramacie biograficznym "Pollock" oraz nominowana do Nagrody Akademii za występ w "Rzece tajemnic" Clinta Eastwooda.

WASZE OPINIE

humanoid

a kiedy będzise to jeszce leciec? mi sieee strasznie podobałoooo.

Guns

Bardzo dobry w wciągający film

Fajter1974

Film warty obejrzenia
NIEWIDZIALNY
reżyseria:
USA, 2007
Nastoletni Nick Powell (Justin Chatwin) może z nadzieją patrzeć w przyszłość, jest bowiem bardzo zdolnym i ambitnym uczniem. Pewnej nocy zostaje zaatakowany przez młodocianą przestępczynię Annie (Margarita Levieva) i jej kompanów.
thriller
NIEWIDZIALNY
4,4 5 1 45