PREMIERA

2011.11.27

CANAL+ PREMIUM

Niewinne kłamstewka

LES PETITES MOUCHOIRS

Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 148 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W każde wakacje zamożny restaurator Max Cantara (François Cluzet) i jego żona Véronique (Valérie Bonneton) zapraszają przyjaciół do swego domu nad morzem.

Okazją do corocznych spotkań jest świętowanie nadejścia lata oraz urodziny jednego z członków paczki, Antoine'a (Laurent Lafitte). Niestety, tym razem jeden z przyjaciół nie może przybyć. Ludo (Jean Dujardin), wracając skuterem do domu po imprezie, zderza się z ciężarówką i w stanie krytycznym trafia do szpitala. Mimo to reszta znajomych postanawia jechać na doroczne spotkanie i próbować dobrze się bawić. Poczucie winy i napięta do granic możliwości atmosfera powodują, że skrywane dotąd myśli, pretensje, półprawdy, którymi przyjaciele karmili się przez lata, powoli wychodzą na światło dzienne.

"Niewinne kłamstewka" to trzeci długometrażowy obraz aktora, scenarzysty i reżysera, GUILLAUME'A CANETA, który zdobył popularność rolami w "Niebiańskiej plaży" z Leonardo DiCaprio, w "Vidocq" z Gérardem Depardieu czy "Po prostu razem" z Audrey Tautou. W 2002 roku zrobił swój pierwszy film pełnometrażowy "Mon idole", by po kilku latach nakręcić thriller "Nie mów nikomu" na podstawie bestsellerowej książki Harlana Cobena i zdobyć m.in. Cezara za reżyserię. "Niewinne kłamstewka" to kolejny sukces młodego Francuza. Nominowany do nagrody publiczności Europejskich Nagród Filmowych komediodramat przywodzi na myśl "Wielki chłód" z lat 80., autorstwa Lawrence'a Kasdana. Canet jako scenarzysta "Niewinnych kłamstewek" przedstawia złożone postacie, borykające się życiowymi rozczarowaniami i marzeniami. Uważnie bada relacje międzyludzkie, wplatając w nie dużą dawkę czarnego humoru. Sam film uważa za najbardziej intymny spośród dotychczas nakręconych. Scenariusz pisał przez 5 miesięcy. Do każdej postaci włączył jakąś część siebie, a pomysł na pozostawienie jednego z przyjaciół przykutego do łóżka zaczerpnął z własnego doświadczenia. Praca na planie okazała się jednak bardziej problematyczna, niż pisanie scenariusza. "Pragnąłem, żeby aktorzy czuli to samo, co czułem ja, pisząc poszczególne sceny. Obsesyjnie prosiłem, by co do przecinka odtwarzali to, co napisałem. Nigdy jeszcze nie robiłem filmu z tak wielką pasją" - wspomina Canet.

Do wcielenia się w grupę przyjaciół zaproszono najpopularniejszych dziś francuskich aktorów. Ekscentryczną palaczkę marihuany, Marie, zagrała partnerka reżysera, laureatka Oscara, Złotego Globu, Cezara oraz nagrody BAFTA za występ w "Niczego nie żałuję - Edith Piaf", Marion Cotillard. W rolę gospodarza, Maksa, wcielił się François Cluzet ("Nie mów nikomu", "Francuski pocałunek"). Zadurzonego w nim, mimo że żonatego, Vincenta zagrał były partner Juliette Binoche, Benoît Magimel ("Pianistka", "Purpurowe Rzeki II: Aniołowie Apokalipsy"), a w Ludo wcielił się zdobywca tegorocznej nagrody aktorskiej w Cannes za rolę w "The Artist" Jean Dujardin. Jeden z brytyjskich recenzentów pisał o filmie: "Szalenie czarujący, zabawny i wzruszający, ze szczerym poczuciem wspólnoty oraz ze świetną ścieżką dźwiękową sugerującą, że Canet może pochwalić się płytoteką podobną do kolekcji Lawrence'a Kasdana".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Jamal

Kapitalny film. Gdyby nie dwa fragmenty dramatyczne, to moznaby powiedzieć o tym filmie, ze to doskonaly przyklad luznego filmu na sobotni wieczor. Mnostwo dobrego humoru z dodatkiem dramatycznych sytuacji i jak napisał Blue-Grey trochę banalnych rozmyslań. Jak widać i nieznany dla nas film może byc swietna pozycją w miesiacu (mialem nawet nie oglądać ale pózniej pomyslalem, ze co szkodzi sprobować). Dostrzegłem tylko jedna wadę: długość. Osobiscie nie lubie dlugich filmow a ten film jak zauwazył już też Blue-Grey jest zbyt rozwleczony. Mimo to jak najbardziej polecam.

gonia1708

Świetna gra aktorów ,równie dobra muzyka i humor .Film mi się podobał bardzo - POLECAM :)

gonia1708

Blue-Grey dziekuje za recenzje ,jutro rezerwuje sobie popołudnie z Kłamstewkami :)
Niewinne kłamstewka
reżyseria:
Francja, 2010
W każde wakacje zamożny restaurator Max Cantara (François Cluzet) i jego żona Véronique (Valérie Bonneton) zapraszają przyjaciół do swego domu nad morzem.
komediodramat
Niewinne kłamstewka
4,2 5 1 40