PREMIERA

2009.03.03

CANAL+ PREMIUM

NIEZAWODNY SYSTEM

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 78 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Przeszło 80-letnia zubożała arystokratka pani Maria (Alina Janowska) mieszka samotnie w kawalerce, utrzymując się ze skromnej emerytury. Ta pozornie niczym niewyróżniająca się sympatyczna staruszka ma ukrytą słabostkę. Od lat regularnie grywa w ruletkę, stawiając wciąż na te same liczby i kolory.

Od czasu, gdy przez tę namiętność do hazardu straciła pamiątkę po ukochanym w postaci brylantowego naszyjnika, nigdy nie ryzykuje postawienia większej kwoty. Kiedy więc pobliski antykwariat wystawia utraconą przed laty drogocenną biżuterię, hrabina stawia sobie za punkt honoru jej odzyskanie. Nie mogąc sobie pozwolić na wykupienie naszyjnika, postanawia zdobyć pieniądze w kasynie. W tym celu obmyśla niezawodny system, który ma zagwarantować jej zdobycie środków. Sukcesy wiekowej damy zaczynają interesować młodego hazardzistę Juliana (Szymon Bobrowski), który postanawia zdobyć jej zaufanie i rozpracować system.

"Niezawodny system" to pozycja nietypowa we współczesnym polskim kinie. Debiut fabularny IZABELI SZYLKO nie epatuje bowiem ulubioną przez rodzimych filmowców polską beznadzieją, a jest skromną, pogodną historią starszej kobiety, która chce naprawić błędy młodości. Film jest inspirowany opowiadaniem Aleksandra Puszkina "Dama Pikowa", a jego powstanie było możliwe dzięki zakwalifikowaniu pomysłu Szylko do Laboratorium Scenariuszowego, projektu koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Tam pod okiem fachowców udoskonalono scenariusz autorki, znanej dotychczas jedynie z filmów dokumentalnych realizowanych dla Telewizji Polskiej. Tekst jako pierwszy w projekcie doczekał się realizacji.

Obsada, co rzadko spotykane w przypadku debiutu, jest imponująca. Poszukując aktorki do roli pani Marii Szylko od początku miała swój typ. "Gdy zastanawiałam się, kto mógłby zagrać główną rolę, od razu przyszła mi na myśl Alina Janowska. Bardzo mi zależało, żeby rolę tę zagrała aktorka, która w rzeczywistości ma tyle lat, co moja bohaterka i dobrze by było, żeby to była prawdziwa gwiazda. Na szczęście pani Alinie spodobała się postać hrabiny hazardzistki." - wspomina reżyserka i scenarzystka. Przed weteranką polskich scen stanęło nie lada wyzwanie, bowiem 17 spośród 20 dni zdjęciowych wymagało jej stałej obecności na planie. Efekt jej pracy porównywano do kreacji innej wielkiej damy polskiego kina, Danuty Szaflarskiej z "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej. W roli cichego wielbiciela hrabiny, jej sąsiada Leona, pojawia się Wojciech Siemion, który w kinie zapisał się m.in. występem w "Zezowatym szczęściu" Andrzeja Munka, "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" Stanisława Barei czy w "Przedwiośniu" Filipa Bajona. Podobnie jak w przypadku Janowskiej w podtrzymaniu popularności aktora nieoceniony okazał się udział w serialu "Złotopolscy".

WASZE OPINIE

villemo

Ciepły i ładny wizualnie - do polecenia, do obejrzenia.

Jamal

Co zrobic, zeby nie przegrac swojego zycia ? Janowska ma na to niezawodny system i tak oto wplatujac sie poprzez hazard w trudna sytuacje, ma zamiar tym hazardem sie uratować. Ciekawa historia kobiety opetanej nalogiem hazardu juz od czasow mlodosci. Sam film natomiast z gatunku "do obejrzenia", poprawny ale bez wielkiej rewelacji. W zasadzie wielkich oczekiwan nie mialem, obejrzalem z uwagi na to ze to film polski i po obejrzeniu bylem tym obrazem usatysfakcjonowany.

piterek_rek

Piękny film. Wspaniała postać pani Aliny Janowskiej, świetny klimat filmu oraz obsada. Naprawdę nie spodziewałem się tak fantastycznego scenariusza i wykonania. Film do końca trzyma w napięciu. Moim zdaniem pozycja obowiązkowa.
NIEZAWODNY SYSTEM
reżyseria:
Polska, 2008
Przeszło 80-letnia zubożała arystokratka pani Maria (Alina Janowska) mieszka samotnie w kawalerce, utrzymując się ze skromnej emerytury. Ta pozornie niczym niewyróżniająca się sympatyczna staruszka ma ukrytą słabostkę. Od lat regularnie grywa w ruletkę, stawiając wciąż na te same liczby i kolory.
film obyczajowy
NIEZAWODNY SYSTEM
3,7 5 1 20