PREMIERA

2009.10.16

CANAL+ PREMIUM

NIEZNAJOMI

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kristen McKay (Liv Tyler) i James Hoyt (Scott Speedman) opuszczają weselne przyjęcie przyjaciół i jadą do letniego domu jego rodziców. James przygotował na ten wieczór szampana, świece i płatki róż, zamierza bowiem oświadczyć się ukochanej.

Kristen odrzuca jednak propozycję i sytuacja staje się niezręczna. Nad ranem rozlega się pukanie do drzwi. Nieznajoma kobieta pyta o jakąś Tamarę. Dla Kristen i Jamesa to oczywista pomyłka, jednak są w błędzie. Do domu włamuje się troje zamaskowanych intruzów, którzy nie kryją morderczych zamiarów. W obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa problemy osobiste młodych kochanków schodzą na dalszy plan. Skłócona para jednoczy się i podejmuje walkę o przeżycie. Cały czas zadają sobie pytanie, czy zostali wybrani z powodu grzechów przeszłości, czy trójka zamaskowanych zwyrodnialców chce ich skrzywdzić bez powodu.

Scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwej historii, jaka wydarzyła się w 2005 roku w letnim domku państwa Hoyt. Brutalnych wydarzeń tamtej nocy nie zdołano wyjaśnić do tej pory. "Nieznajomi" są scenopisarskim i reżyserskim debiutem BRYANA BERTINO, który pokazuje w nich proces, jakiemu poddawany jest człowiek w sytuacji skrajnego zagrożenia. Historia rozgrywa się w ciągu kilku godzin i stanowi studium lęku przed złem w czystej postaci. "Bez przerwy mamy do czynienia z brutalnymi aktami przemocy, których nie daje się w żaden sposób wytłumaczyć. Po prostu zdarzają się, a my musimy poradzić sobie z ich następstwami" - wyjaśnia Bertino. Jego scenariuszem zainteresowali się producenci z Vertigo Entertainment. Roy Lee i Doug Davidson uznali, że wyróżnia się on na tle innych horrorów realnością. "Często widzowie oglądający film są zdystansowani do tego, co dzieje się na ekranie, bo im nigdy się to nie przydarzy. W "Nieznajomych" odbieramy im ten dystans" - mówi reżyser. Projekt zrealizowano wspólnie z firmą Mandate Pictures, z którą Vertigo stworzyło udany tandem podczas produkcji obu części "The Grudge - Klątwa". Tytułowych nieznajomych jest troje. Są brutalni i bezwzględni. Chłodno kalkulują, doskonale planują i przewidują rozwój wypadków. Nie okazują satysfakcji i do końca pozostają anonimowi, cały czas kryją bowiem twarze za maskami, których wygląd miał duże znaczenie dla dramaturgii filmu. "Maski uniemożliwiają spojrzenie intruzom w oczy, co czyni bohaterów jeszcze bardziej bezbronnymi" - wyjaśniał Bertino. Na początku Kristen i James próbują poznać motywy działania napastników, jednak szybko wpadają w panikę. Niepewność ich paraliżuje. Nie kontrolują emocji, porzucają racjonalne myślenie i poddają się reakcjom instynktownym. Stają się przewidywalni, a przez to łatwiej ich pokonać. To, co spotyka filmową parę, nie jest karą, konsekwencją popełnionych win, ani nawet skutkiem niechęci napastników. Dręczenie ofiar odbywa się na zasadzie loterii, jest pozbawione sensu i logiki. Bertino straszy też klaustrofobicznym klimatem i tłem dźwiękowym pełnym ostrych odgłosów. W 1972 roku podobnym w klimacie filmem "Ostatni dom po lewej" zadebiutował Wes Craven. "Nieznajomi" przypominają także kontrowersyjny film "Funny Games" (1997), w którym austriacki reżyser Michael Haneke przedstawił okrutny spektakl i sprowokował do dyskusji na temat granic w pokazywaniu przemocy.

Autorem zdjęć do "Nieznajomych" jest Peter Sova ("Donnie Brasco", "Grzeszna propozycja", "Apartament"). Rolę słodkiej i niewinnej z pozoru Dollface (Laleczka) powierzono modelce Gemmie Ward ("Pink Pyjamas", "Czarny balonik"). Mężczyznę zagrał Kip Weeks ("Droga sławy"), a w postać Pin-up Girl wcieliła się Laura Margolis ("Another Flush" ). Ofiarami są Liv Tyler jako Kristen McKay i Scott Speedman jako James Hoyt. Liv Tyler ("Armageddon", "Kto zabił ciotkę Cookie?"), której udział w trylogii Petera Jacksona "Władca pierścieni" przyniósł międzynarodową sławę, nie jest kojarzona z horrorami. "Ujrzałam w scenariuszu dramat, historię miłosną i horror, a wszystkie w niekonwencjonalnym ujęciu" - tłumaczyła aktorka udział w "Nieznajomych". Partnerował jest Scott Speedman ("Moje życie beze mnie", "XXX2 - Następny poziom"), który zyskał popularność rolą w "Underworld" i "Underworld 2 - Ewolucja".

WASZE OPINIE

arti

Film bardzo fajny. Lubię filmy z napięciem budowanym stopniowo i zwilokrotnianym przez muzykę. Kapitalna ścieżka dżwiękowa tego filmu tak właśnie czyniła. Liv zagrała całkiem fajnie choć spodziewałem się po niej jeszcze lepszego oddania emocji jakie targają główną bohaterką. Nieznajomi do końca przedstawieni są w ciekawy sposób i to jedno wypowiadane pod koniec zdanie jest moim zdaniem bardzo fajnym zabiegiem reżysera.

Ogólnie film niezły i nie żałuję spędzonego czasu przed tv

szymon_212

Sto razy lepszy, od "Odwetu".

szymon_212

Moim zdaniem film był fajny, ale moja ocena dla tego filmu to 4. Jeżeli porównać do horrou "Odwet", to "Nieznajomi byli sto razy lepsi, jednak dam lepszą ocenę niż 4. Dam 8.
NIEZNAJOMI
reżyseria:
USA, 2008
Kristen McKay (Liv Tyler) i James Hoyt (Scott Speedman) opuszczają weselne przyjęcie przyjaciół i jadą do letniego domu jego rodziców. James przygotował na ten wieczór szampana, świece i płatki róż, zamierza bowiem oświadczyć się ukochanej.
thriller
NIEZNAJOMI
3,7 5 1 46