PREMIERA

2010.05.03

CANAL+ PREMIUM

Nieznani

Unknown

2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller USA

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Opuszczony zakład chemiczny na pustkowiu. Mężczyzna w dżinsowej kurtce (James Caviezel) odzyskuje przytomność. Jest w nieznanym sobie miejscu i nie ma pojęcia, skąd się tam wziął.

Odbicie własnej twarzy w lustrze nic mu nie mówi. Dostrzega, że nie jest sam, lecz z czwórką nieznanych mu, nieprzytomnych mężczyzn. Jeden jest przykuty kajdankami, z raną postrzałową (Jeremy Sisto), drugi przywiązany do krzesła (Joe Pantoliano). Dwaj pozostali (Greg Kinnear, Barry Pepper), choć nie skrępowani, mają ślady pobicia. Rozlega się dźwięk telefonu. Mężczyzna odnajduje aparat i dowiaduje się, że ktoś jest w drodze, by zabić zakładników. Wkrótce budzą się pozostali, ale podobnie jak posiadacz dżinsowej kurtki, nie wiedzą, jak znaleźli się w starej fabryce i kim są. Mają mało czasu i jeszcze mniej wskazówek, by dojść, kto jest oprawcą, a kto zakładnikiem oraz, co wydarzyło się zanim stracili pamięć.

"Nie ufaj nikomu. Strzeż się każdego" - głosił plakat reklamujący "Nieznanych". Najmocniejszą stroną filmu jest sam pomysł, niosący w sobie ogromny potencjał, a jednocześnie tak prosty, że filmowcy mogli przez cały niemal czas kręcenia zdjęć nie ruszać się z Desert Center w Kalifornii. Scenariusz wyszedł spod pióra debiutanta Matthew Waynee'ego, dla którego inspiracją był mit o Prometeuszu, uznanym przez Bogów za zdrajcę i przykutym łańcuchami do skały. "Pytania o to, co byś zrobił, budząc się w lochu, skuty, bez pamięci, nie będąc pewnym, czy jesteś wiarołomcą, czy dobroczyńcą (...) i w jaki sposób starałbyś się odzyskać wiedzę, o tym, kim jesteś pojawiały się w mojej głowie, gdy tylko wspominałem losy mitologicznego herosa - tłumaczył Waynee. "Samego Prometeusza symbolizuje bohater grany przez Jeremy'ego Sisto. Odzyskuje przytomność przykuty do poręczy, ranny i stara się przypomnieć sobie, po której jest stronie. W końcu to właśnie ta postać przyczynia się do rozwiązania zagadki".

Oprócz wspomnianego Jeremy'ego Sisto ("Sześć stóp pod ziemią", "Kino w mojej głowie") role główne zagrali ,strong>Greg Kinnear, znany z takich produkcji, jak "Lepiej być nie może" i "Mała Miss" oraz James Caviezel, który zagrał m.in. Jezusa w kontrowersyjnej "Pasji" Mela Gibsona. Towarzyszy im Joe Pantoliano, który zasłynął głównie dzięki kreacji w "Rodzinie Soprano" i Barry Pepper ("Zielona mila", "Szeregowiec Ryan"). Historią z "Nieznanych" zainspirowali się twórcy hinduskiego filmu "Acid factory", jednak przesadzili z wiernością względem pierwowzoru, za co reżyser Simon Brand podał ich do sądu za plagiat.

WASZE OPINIE

arti

Porządne kino sensacyjne. Ciekawy pomysł ale jak już ktoś wyżej napisał za bardzo chciano utrzymać łamigłówkę do końca filmu co spowodowało spory mętlik w pewnym momencie. Aktorstwo na przyzwoitym poziomie ale nikt nie wypadł tu jakoś szczególnie rewelacyjnie. Można obejrzeć

Marko

Zarąbisty film. Jeden z kolejnych po "Budce telefonicznej" który przez cały czas trzyma film w napięciu. Może i środek filmu jest zapełnieniem ale i tak jeden z lepszych. POLECAM.

fafik

dla mnie film ok. łatwo się ogląda, trzyma w napięciu może nie nawiększym, natomiast
polecam bo jest wart polecenia. pomysł na film dobry, ja dodałbym jeszcze więcej
wątków emocjonalnych....
Nieznani
reżyseria:
2006
Opuszczony zakład chemiczny na pustkowiu. Mężczyzna w dżinsowej kurtce (James Caviezel) odzyskuje przytomność. Jest w nieznanym sobie miejscu i nie ma pojęcia, skąd się tam wziął.
thriller USA
Nieznani
4,4 5 1 40