PREMIERA

2010.10.02

CANAL+ PREMIUM

NIGDY NIE MÓW NIGDY

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia obyczajowa

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ama Bilska (Anna Dereszowska) jest perfekcjonistką. Odnosi sukcesy zawodowe jako "łowczyni głów" dla międzynarodowych korporacji, w życiu prywatnym uznaje zaś jedynie przelotne związki z przypadkowymi mężczyznami.

Ceniąca luksus zamożna singielka ukrywa jednak głębokie pragnienie miłości i marzenie o założeniu rodziny, zwłaszcza że kiedyś zrezygnowała już z dziecka. W chwilach słabości Amie służy wsparciem przyjaciółka, niekonwencjonalna artystka Edyta (Edyta Olszówka), żyjąca u boku policjanta Rafała (Robert Więckiewicz). Pewnego dnia w drobiazgowo zaplanowane życie Amy wkrada się nieprzewidziana "komplikacja". Ama łamie jedną z żelaznych zasad i umawia się na randkę z klientem, informatykiem Markiem (Jan Wieczorkowski). Na wizerunku twardej karierowiczki pojawiają się niespodziewane rysy.

Ambicją WOJCIECHA PACYNY, debiutującego za sprawą "Nigdy nie mów nigdy" na wielkim ekranie, było nakręcenie filmu, który łączyłby w sobie walory rozrywkowe z cechami kina autorskiego - coś, z czego słyną indywidualności pokroju Woody'ego Allena czy Pedra Almódovara. Idealnym punktem wyjścia do realizacji tych zamierzeń miał okazać się scenariusz pióra Jerzego Niemczuka ("Lekarz drzew", "Ranczo Wilkowyje", serial "Rodzina zastępcza"), zmodyfikowany następnie przez Iwonę Siemieniuk (seriale "Tylko miłość", "BrzydUla") i Pawła Mossakowskiego ("Miłość na wybiegu", "Wino truskawkowe", "W dół kolorowym wzgórzem"). Pacyna nie ukrywał, że bardzo podobał mu się efekt ich wysiłków, a zwłaszcza wyłaniająca się z tekstu postać głównej bohaterki. "Kobieta na skraju, a raczej na rozstaju dróg. Młoda, piękna, wykształcona, świetnie sytuowana" - wyliczał jej cechy. "I jakiś poważny, skrywany przed sobą i światem defekt nieumiejętności bycia w związku, lęk przed założeniem rodziny. Próba gruntownej zmiany w życiu młodej kobiety była tematem filmu, który chciałem zrobić". Ukazanie owej zmiany stworzyło reżyserowi, pracującemu wcześniej jako asystent m.in. Władysława Pasikowskiego i Filipa Bajona, okazję do ukazania na ekranie najnowszych trendów społecznych. Na przykładzie głównej bohaterki mógł wszak ukazać życie ludzi sukcesu - młodych mieszkańców wielkich miast, bezgranicznie poświęconych karierze zawodowej. Zadanie to wymagało jednak swoistego studium zachowań takich postaci. "Dawałem do czytania scenariusz wielu osobom, głównie kobietom" - przyznawał Pacyna. "Chodziło mi o znalezienie potwierdzenia dla psychologicznego i emocjonalnego świata Amy. Myślę, że w wielu wypadkach następowała silna identyfikacja z jej przeżyciami, decyzjami i emocjonalnymi reakcjami".

Warunkiem powodzenia realizacji filmu był właściwy dobór obsady. "Kluczową sprawą było obsadzenie głównej roli" - nie miał wątpliwości Pacyna. "Niemal w tym samym momencie reżyser castingu Małgosia Adamska i ja wskazaliśmy na Anię Dereszowską. Poza nią udało się namówić do udziału w filmie całą plejadę świetnych aktorów, nawet w epizodach". Nazwiska pojawiające się w obsadzie mówią same za siebie. Poza Dereszowską ("Testosteron", "Lejdis", serial "Klub szalonych dziewic"), na ekranie można zobaczyć Jana Wieczorkowskiego ("Pora mroku", seriale "Tajemnica twierdzy szyfrów", "Teraz albo nigdy!"), Edytę Olszówkę ("Sezon na leszcza", "Ciało", "Lejdis"), Roberta Więckiewicza ("Vinci", "Dom zły") i wiele innych gwiazd rodzimego kina. Za dodatkowy walor filmu należy uznać atrakcyjną ścieżkę dźwiękową. Skomponowanie muzyki ilustracyjnej przypadło w udziale Marcinowi Macukowi, znanemu z grupy Pogodno, a swoje piosenki udostępnili także m.in. Ania Dąbrowska, Gaba Kulka i zespół Łąki Łan. "Nigdy nie mów nigdy" warto polecić nie tylko jako typowo rozrywkową produkcję komediową, ale i ciekawe spojrzenie na rolę kobiet w dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie. "Jak w dobie postępującej emancypacji, dobrego wykształcenia i wzrostu ambicji życiowych kobieta ma pogodzić coraz bardziej absorbującą pracę z prowadzeniem domu, wychowaniem dzieci itd." - zastanawiał się Pacyna. "W tym sensie "Nigdy nie mów nigdy" przedstawia problemy współczesnych Polek czy kobiet w ogóle".

WASZE OPINIE

arti

Kolejny bardzo słaby polski film. Pomysł i tematyka może i ciekawa ale scenariusz, a zwłaszcza wykonanie na żenującym poziomie. Zarówno Wieczorkowski, jak i Dereszowska to po prostu bardzo słabi aktorzy stąd i poziom filmu mizerniutki. Wieczorkowski jest tak totalnie beznamiętny że aż boli. A Dereszowska powinna może zagrać w jakiejś innej produkcji niż tylko ciągle tak samo grać "przebojowe" kobiety i rzucać setki k...w na ekranie bo to z aktorstwem ma niewiele wspólnego. Dziwie się tylko Więckiewiczowi czemu zgodził się zagrać w tym filmie. Nie polecam ani to komedia ani romantyczna ani tym bardziej obyczajowa.

tufta

[quote henry77 napisał(a) 16.10.2010 13:50]
Typowa dla głupich polaczków opowiesc fantasy, gra na poziomie ZERO

KTO TO WOGÓLE OGLADA????????????????????????????
[/quote]
No Ty:-) Film oceniony więc obejrzany.

zn46

Film niezły, super jakość HD, zbyt nachalne reklamy jak to zresztą ostatnio w każdym filmie polskiej produkcji.
NIGDY NIE MÓW NIGDY
reżyseria:
Polska, 2009
Ama Bilska (Anna Dereszowska) jest perfekcjonistką. Odnosi sukcesy zawodowe jako "łowczyni głów" dla międzynarodowych korporacji, w życiu prywatnym uznaje zaś jedynie przelotne związki z przypadkowymi mężczyznami.
komedia obyczajowa
NIGDY NIE MÓW NIGDY
3,5 5 1 39