PREMIERA

2008.09.02

CANAL+ PREMIUM

NIGDYLANDIA

Neverwas

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zach Riley (Aaron Eckhart) jest synem pisarza T.L. Piersona (Nick Nolte), który zawdzięcza największy wydawniczy sukces kierowanej do dzieci powieści "Nigdylandia". Książka stała się bestsellerem, ale Pierson zapłacił za nią wysoką cenę.

Popadł w uzależnienie od narkotyków, a później w chorobę psychiczną. Ostatnie lata życia spędził w ośrodku psychiatrycznym Milwood Clinic, w którym teraz pracę podejmuje jego syn. Zach za wszelką cenę chce poznać tajemnicę choroby i śmierci ojca. Zwłaszcza, że jego matka (Jessica Lange) obwinia go za tę tragedię. W Milwood Zach poznaje schizofrenika Gabriela (Ian McKellen), pacjenta szpitala i dawnego przyjaciela Piersona. Wkrótce dołącza do nich dziennikarka Maggie Blake (Brittany Murphy), dla której "Nigdylandia" była najważniejszą książką dzieciństwa. We trójkę próbują zrozumieć fenomen powieści i powody, które doprowadziły jej autora do autodestrukcji. Ku ich zaskoczeniu coraz więcej dowodów wskazuje na to, że kraina Nigdylandia nie zrodziła się wyłącznie w wyobraźni T.L. Piersona, ale istnieje naprawdę.

"Nigdylandia" to pełnometrażowy debiut - zarówno reżyserski, jak i scenariuszowy - JOSHUY MICHAELA STERNA, którego najnowszym obrazem jest komedia "Swing Vote" z Kevinem Costnerem w roli głównej. Jak mówił sam Stern "Nigdylandia" była spełnieniem jego dziecięcych marzeń, a w "Swing Vote" zrealizował swoją dorosłą fantazję na temat prezydenckich wyborów. Costner wcielił się tam bowiem w przegranego życiowo człowieka, który na skutek splotu przypadków musi zadecydować o przyszłości Ameryki i całego świata. Od jego głosu w wyborach zależy, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych.

"Nigdylandia" daleka jest od polityki. Stern wchodzi w przestrzeń między światem realnym a fantastycznym, śledzi zawiłości ludzkiej psychiki, odkrywa granice wyobraźni. Główną rolę powierzył Aaronowi Eckhartowi, znanemu widzom z takich filmów, jak "Dziękujemy za palenie" Jasona Reitmana czy "Czarna Dalia" Briana De Palmy. W Piersona, którego tajemnicę starają się odkryć bohaterowie, wcielił się Nick Nolte, laureat Złotego Globu za rolę w "Księciu przypływów". Aktor zagra również w filmie duetu Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali", opowieści o życiu w Rwandzie po masakrze, jakiej Hutu dokonali na Tutsi. W "Nigdylandii", która miała premierę podczas festiwalu w Toronto, zagrała również dwukrotna laureatka Oscara Jessica Lange, oraz Britanny Murphy, aktorka znana z takich filmów, jak "Sin City - miasto grzechu", "8. mila" czy "Dziewczyny z wyższych sfer". Muzykę do filmu skomponował Philip Glass, jeden z najważniejszych przedstawicieli muzycznego minimalizmu, autor wyjątkowych soundtracków do trylogii "Koyaanisqatsi", "Powaqqatsi" i "Naqoyqatsi".

WASZE OPINIE

majsterek

Brakuje mi słów, żeby powiedzieć wam, jak wspaniałym przeżyciem było dla mnie obejrzenie "Neverwas". Stern wyczarował prawdziwą magię, ze zwyczajnej (no może nie do końca) historii stworzył magiczną baśń pierwszorzędnej wielkości. To piękna, ciepła, wzruszająca i mądra opowieść, w której się po prostu zakochałem. Reżyser zaprosił widza, by stojąc jedną nogą "tu i teraz", otworzył się na tyle, by drugą wkroczyć do świata, jaki zazwyczaj porzucamy wraz z dorastaniem. Z radością przyjąłem to zaproszenie i zanurzyłem się całkowicie w świecie Nigdylandii. Nie mam wątpliwości, że do filmu tego jeszcze nie raz i nie dwa powrócę. A wszystko to okraszone wyśmienitą grą McKellena, Nolte, Lange i Eckharta.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zakosztować odrobiny magii.

szewol

Napiszę tak... fabuła filmu ciekawa. Początkowo mnie nudział, ale później się rozkręcił. Gra aktorska zadowalająca.

Kubol1910

FIlmu jeszcze nie widziałem ale chyba będe musiał go obejrzeć ponieważ jak napisał dezeter fajne zakonczenie wiec zabieram sie za szukanie filmu.;) Pozdrawiam!
NIGDYLANDIA
USA, 2005
Zach Riley (Aaron Eckhart) jest synem pisarza T.L. Piersona (Nick Nolte), który zawdzięcza największy wydawniczy sukces kierowanej do dzieci powieści "Nigdylandia". Książka stała się bestsellerem, ale Pierson zapłacił za nią wysoką cenę.
dramat
NIGDYLANDIA
4,0 5 1 11