dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

PREMIERA

2014.12.13

CANAL+ PREMIUM

Niki Lauda. Urodzony zwycięzca

Lauda: 33 Days - Born To Be Wild

Austria, 2014

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dokument sportowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Bohaterem dokumentu jest Niki Lauda, legenda wyścigów Formuły 1, człowiek który spędził 40 sekund zakleszczony w płonącym samochodzie, przeżył i zaledwie 6 tygodni później powrócił na tor.

Dokument opowiada o najbardziej dramatycznym okresie w życiu legendarnego kierowcy F1 Nikiego Laudy, kiedy 1 sierpnia 1976 roku uległ niemal śmiertelnemu wypadkowi na niemieckim torze wyścigowym Nürburgring. Podczas zbliżania się do zakrętu w Ferrari Laudy urwał się drążek. Samochód zjechał z trasy, uderzył w nasyp, oderwał się od podłoża i spadł z powrotem na tor. Pierwszy bolid, jadący z tyłu, zdołał wyminąć Laudę. Drugi, z Brettem Lungerem, uderzył w Ferrari, które stanęło w płomieniach. Lauda doznał poparzeń trzeciego stopnia głowy i nadgarstków, miał kilka złamanych żeber, pęknięty obojczyk i kość policzkową. Jednak większym zagrożeniem były uszkodzenia płuc, spowodowane wdychaniem trujących oparów z gaśnic i gorącego powietrza. Przez cztery dni Lauda był w stanie krytycznym. Gdy tylko doszedł do siebie, zaczął planować powrót na tor. Ćwiczył po 12 godzin dziennie. Powrócił 12 września 1976 roku na Grand Prix Włoch, 33 dni po wyjściu ze szpitala, zaledwie sześć tygodni po wypadku, który niemal przypłacił życiem. Zakwalifikował się na piątej pozycji i dojechał do mety na czwartym miejscu. To był nieprawdopodobny wyczyn.

Jako jeden z największych promotorów bezpieczeństwa jazdy w F1, jeszcze przed wypadkiem Lauda głośno protestował przeciwko wyścigom w Nürburgring, nazwanym przez legendę Formuły 1, Jackie'ego Stewarta "zielonym piekłem". Na meetingu kierowców wiosną 1976 roku wyszedł z propozycją bojkotu tej trasy, ale został przegłosowany.
Dokument Hannesa M. Schallego zawiera niepokazywane wcześniej zdjęcia z kat 70. oraz wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń. W filmie występują przyjaciele i rywale Laudy, tacy jak Hans Jochim Stuck, Jochen Mass, James Hunt, Harald Ertl, Mario Andretti, Sir Jackie Stewart, a także były wieloletni szef Ferrari Daniele Audetto, sąsiedzi Laudy z Austrii, jego była żona Marlene Lauda, osobisty trener rajdowca Willi Dungl oraz brat sportowca Florian Lauda. Ponadto, Nico Rosberg, David Coulthard, Marc Webber, Lewis Hamilton i Fabian Lauda opowiadają o wyzwaniach współczesnych wyścigów i kwestiach związanych z bezpieczeństwem w uprawianiu tego sportu.
Niki Lauda. Urodzony zwycięzca
reżyseria:
Austria, 2014
Bohaterem dokumentu jest Niki Lauda, legenda wyścigów Formuły 1, człowiek który spędził 40 sekund zakleszczony w płonącym samochodzie, przeżył i zaledwie 6 tygodni później powrócił na tor.
dokument sportowy
Niki Lauda. Urodzony zwycięzca
4,2 5 1 6