PREMIERA

2010.02.28

CANAL+ PREMIUM

NOC CEZARÓW

gatunek: rozrywka

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W niedzielę, 28 lutego 2010 o 21:50 CANAL + pokaże relację z tegorocznej gali wręczenia francuskich nagród filmowych Cezarów, które obok Oscarów, Złotych Palm i Złotych Globów, to jedne z najbardziej prestiżowych nagród światowego przemysłu filmowego.

W sobotę, 27 lutego o 21:40 CANAL+ przypomni Świąteczne opowieści , komediodramat w reżyserii Arnauda Desplechina, który w ubiegłym roku został wyróżniony aż 9 nominacjami do Cezara, a statuetka przypadła Jean-Paulowi Roussillonowi za najlepszą drugoplanową rolę męską. Następnie o 00:15 stacja pokaże Tajemnicę w reżyserii Claude'a Millera. Film w 2008 roku otrzymał 11 nominacji do Cezara, w tym za muzykę autorstwa Zbigniewa Preisnera, a statuetkę zdobyła Julie Depardieu za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.

Cezary są jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień przemysłu filmowego. Nagrody Francuskiej Akademii Filmowej (L'Academie des Arts et Techniques du Cinema) są przyznawane filmom, których data premiery przypada na rok poprzedzający ceremonię. Inicjatorem Cezarów był dziennikarz i producent Georges Cravenne, a nazwa nagrody pochodzi od imienia rzeźbiarza Césara Baldacciniego (1921-1998), który zaprojektował statuetkę.

Pierwsza Noc Cezarów odbyła się 3 kwietnia 1976 roku w Palais des Congres w Paryżu, a honory gospodarza uroczystości (President de la Ceremonie) pełnił jeden z największych aktorów francuskiego kina - Jean Gabin, laureat aktorskich nagród w Berlinie i Wenecji, znany również z dość kontrowersyjnych poglądów na temat kobiet-aktorek (uważał, że aktorstwo demoralizuje kobiety). Główną nagrodę otrzymała wówczas "Stara strzelba" Roberta Enrico, nagrodzono też m.in. Romy Schneider za rolę w "Najważniejsze to kochać" Andrzeja Żuławskiego, najlepszym reżyserem został Bertrand Tavernier, twórca kostiumowego dramatu "Niech się zacznie zabawa".

Stworzona w 1975 roku Akademia Filmowa liczy obecnie około 3400 członków. W tajnym głosowaniu wybierają oni kandydatów nominowanych do nagród w licznych kategoriach, takich jak m.in.: film roku (pełno- i krótkometrażowy), debiut roku, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, reżyser, scenarzysta, operator, scenograf, montażysta. Przyznawana jest również nagroda dla najlepszej produkcji zagranicznej, która gościła na francuskich ekranach, nagroda dla najlepszej produkcji z krajów Unii Europejskiej oraz Cezar Honorowy, którym został wyróżniony m.in.: Marlon Brando, Michael Douglas, Sharon Stone, Charles Aznavour i Jean Rochefort. Laureatami nagród francuskiej Akademii byli też Polacy, m.in.: Andrzej Wajda za reżyserię "Dantona", Roman Polański jako reżyser "Tess" i "Pianisty" oraz Paweł Edelman (zdjęcia), Allan Starski (scenografia) i Wojciech Kilar (muzyka) za pracę przy "Pianiście". "Pianista" był zresztą jednym z największych triumfatorów w historii nagrody. Zdobył aż siedem statuetek.

Obecnie nagrody wręczane są zawsze w ostatnią sobotę lutego w Théatre du Châtelet.

WASZE OPINIE

bibiorro

Witam!!!
Jest mi bardzo przykro że taka uroczystość nie jest transmitowana na żywo a tylko pokazujecie skrót. Jesteście stacją francuską a to przecież najważniejsze Francuskie nagrody filmowe przy czym transmisja Oscarów czy Globów jest transmitowana na żywo. A płace abonament i nie mam dostępu do tak ważnego wydarzenia - zawiodłem się bardzo!!!
NOC CEZARÓW
W niedzielę, 28 lutego 2010 o 21:50 CANAL + pokaże relację z tegorocznej gali wręczenia francuskich nagród filmowych Cezarów, które obok Oscarów, Złotych Palm i Złotych Globów, to jedne z najbardziej prestiżowych nagród światowego przemysłu filmowego.
rozrywka
NOC CEZARÓW
4,3 5 1 3