PREMIERA

2009.06.24

CANAL+ PREMIUM

NOC KRÓTKIEGO METRAŻU: CO DZIELI, CO ŁĄCZY

gatunek: krótki metraż

Ocena filmu

0.00

Opis

Podobnie jak w poprzednich latach, CANAL+ zaprasza wielbicieli "szortów" na Noc Krótkiego Metrażu. Tym razem stacja zaprezentuje 3-godzinny wybór produkcji wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

Wśród nich pojawią się filmy nominowane do Oscara, BAFTA Film Award i European Film Award oraz nagrodzone Kodak Short Film Award w Cannes czy Kryształowym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

W programie znajduje się 14 tytułów, które łączy wspólny temat: hasło CO DZIELI, CO ŁĄCZY.

Podczas tegorocznej Nocy Krótkiego Metrażu zaprezentowane zostaną tytuły:

1. Koszulka
2. Nowy uczeń
3. Zear
4. Skhizein
5. Nie będzie listów
6. Złoto Ming
7. Zapasy
8. Kawa z Allahem
9. Niewidzialne
10. Take 3
11. Czynnik zgodności
12. Król Pionek
13. Mięczak
14. Wizyta Elvisa


CANAL+ od początku istnienia oferuje swoim widzom ramówkę naszpikowaną pozycjami filmowymi, zróżnicowanymi pod względem formy i treści. Oznacza to, że obok filmów pełnometrażowych, dokumentalnych, czy seriali, nie może zabraknąć krótkiego metrażu.

W ramach Deserów, kilka razy w tygodniu, stacja pokazuje rocznie ponad 1000 minut premierowych filmów krótkometrażowych. Znaleźć tu można różne formy tego gatunku: fabułę, dokument, animację i wideo. Co dwa tygodnie w paśmie SuperDeser prezentowane są najciekawsze pozycje, wybrane spośród wszystkich emitowanych w danym okresie.

Tylko na antenie CANAL+ można zapoznać się z tyloma najnowszymi tytułami, często nagradzanymi Oscarami i Cezarami oraz wyróżnianymi na najbardziej prestiżowych festiwalach (Cannes, Berlin, Annecy, Clermont-Ferrand, Oberhausen, Kraków). Widzowie stacji mogli obejrzeć zarówno debiutanckie produkcje młodych twórców, w tym studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej, jak i dzieła uznanych już autorytetów (bracia Quay, Peter Greenaway i innych). Wielbiciele krótkiego metrażu dzięki CANAL+ mają możliwość poznać kinematografie najdalszych zakątków świata (Australii, Nowej Zelandii, Meksyku) oraz filmy eksperymentalne poszukujące nowych środków wyrazu.

CANAL+ tej nocy zaprasza na filmy:

KOSZULKA
(Tricko) Słowacja, 2006, 10'42" reż. Hossein Martin Fazeli
Mark, pół-Amerykanin, pół-Słowak, ma bardzo zdecydowane poglądy. Podczas podróży na Słowację spotyka Tomasa, z którym, jak się okazuje, ma wiele wspólnego. Przyjacielską atmosferę psuje jednak pewien napis na koszulce.
Film nagrodzony m.in.: na festiwalu w Cape Town, Barcelonie, oraz na Encounters Short Film Festiwal w Watershed.

NOWY UCZEŃ
(New Boy) Irlandia, 2007, 10'52" reż. Steph Green
Czarnoskóry dziewięciolatek, który uciekł do Irlandii z targanego wojną kraju, przeżywa trudności, które zawsze spotykają nowego ucznia w klasie.
Film nominowany był do Oscara 2009 oraz zdobył 10 nagród, m.in.: wyróżnienie na festiwalu w Berlinie, IFTA AWARD, nagroda na festiwalu w Cork, Melbourne, Tribecca, Rhode Island, Seattle.

ZEAR
(Tony Zoreil) Francja, 2007, 19'14" reż. Valentin Potier
Tony ma 28 lat i jest samotny. Po rodzicach odziedziczył ogromne uszy i nadwrażliwość na dźwięk. Chłopak szuka swojej wielkiej miłości, ale kobiety ciągle odtrącają go z powodu jego nietypowego wyglądu. Zatroskani rodzice znajdują dla niego dziewczynę w Kanadzie. Elizabeth też ma duże uszy i interesuje się muzyką. Tony niechętnie zgadza się na spotkanie...
Nagrody na festiwalu w Clermont-Ferrand i Montrealu.

SKHIZEIN
(Skhizein) Francja, 2008, 13'03" reż. Jérémy Clapin
Film o człowieku, który w wyniku uderzenia meteorytu w pobliski budynek, został przesunięty dokładnie o 91 cm w bok od swojego ciała. Próbuje znaleźć sposób jak żyć normalnie w takim położeniu.
Film nominowany do Cezara, nagrodzony Kodak Short Film Award w Cannes, nagrody na festiwalu w Annecy, Palm Springs oraz na Animacor w Cordobie.

NIE BĘDZIE LISTÓW
(No Mail) Australia, 2006, 6'57" reż. Kenn & Simon MacKae
Mieszkańcy małego miasteczka w Australii nie życzą sobie, żeby muzułmański listonosz przywoził im pocztę. Taka postawa oburza pracowników poczty, którzy murem stają za listonoszem. Wkrótce mieszkańcy miasteczka boleśnie odczuwają konsekwencje swojej decyzji.

ZŁOTO MING
(Ming D'Or) Francja, 2006, 13'38" reż. Jennifer Devoldere
16-letnia Ming zakochuje się w przystojniaku, który odwiedza sklep jej ojca. Na przeszkodzie ich miłości stoją różnice kulturowe, dezaprobata ojca Ming, oraz fakt, że chłopak jest kleptomanem, który okrada znajomych dziewczyny.

ZAPASY
(Wrestling) Islandia, 2008, 21'22" reż. Grímur Hákonarson
Historia miłości dwóch zapaśników mieszkających na islandzkiej wsi, przeżywających dramat ukrywania swego związku przed bliskimi, lokalną społecznością i środowiskiem sportowym. Film nagrodzony na Lesbian and Gay Film Festival w Mediolanie.

KAWA Z ALLAHEM
(Coffee & Allah) Nowa Zelandia, 2007, 14' reż. Sima Urale
Film o muzułmańskiej imigrantce mieszkającej samotnie gdzieś na przedmieściach w Nowej Zelandii. Dziewczyna nie zna angielskiego i jest bardzo ostrożna w kontaktach z mieszkańcami, zakładając, że są jej niechętni.
Nagroda na Hawaii International Film Festival.

NIEWIDZIALNE
(Unseen) Holandia, 2007, 10'30" reż. Boris Paval Conen
Niewidoma dziewczyna opowiada o tym, jak "widzi" świat i ludzi. Nie chce dotknąć twarzy ukochanego mężczyzny, ponieważ boi się zniszczyć swoje fantazje na jego temat.

TAKE 3
(Take 3) Nowa Zelandia, 2007, 11'08" reż. Roseanne Liang
Trzy aktorki o azjatyckich korzeniach dzielnie chodzą na castingi. Rywalizują między sobą o role, ale łączą siły, kiedy po raz kolejny padają ofiarą stereotypów. Solidarnie zachowują się z przesadną śmiesznością i wypełniają polecenia reżysera aż do przebrania miary.
Wyróżnienie (Kryształowy Niedźwiedź) na festiwalu w Berlinie.

CZYNNIK ZGODNOŚCI
(Match Factor) Niemcy, 2008, 17'25" reż. Zia Maheen
Ahmed, młody piłkarz z Iraku, przyjeżdża do Berlina, by zagrać w meczu na cele dobroczynne. Kiedy znika z hotelu, wszyscy zakładają, że uciekł i planuje zamach terrorystyczny. Brigitte, młoda policjantka, bierze pod uwagę możliwość, że chłopak po prostu się zgubił.
Film nagrodzony Berlin Today Award w 2008 roku.

KRÓL PIONEK
(King Pawn) Irlandia, 2007, 5'39" reż. Trevor Courtney
Metafora życia niedopasowanej jednostki w represywnym środowisku. Pionek szachowy próbuje ukryć, że na głowie wyrastają mu insygnia ważniejszej figury, ponieważ wtedy zostanie publicznie zniszczony.

MIĘCZAK
(Soft) Wlk. Brytania, 2007, 14' reż. Simon Ellis
Postawa ojca i syna w odpowiedzi na zaczepki znudzonych wyrostków, którzy próbują zabawić się czyimś kosztem. Wbrew wcześniej wpajanym synowi zasadom ojciec unika konfrontacji i biernie znosi niewybredne żarciki chuliganów.
Film nominowany do BAFTA FILM AWARDS i European Film Awards. Otrzymał 15 wyróżnień, m.in.: British Independent Film Award, nagrodę na festivalu w Sundance, Toronto, Genewie, Palm Springs, Mediolanie, Hamburgu, St. Petersburgu.

WIZYTA ELVISA
(När Elvis kom pa besök) Szwecja, 2006, 10'37" reż. Andreas Tibblin
Mieszkający na przedmieściach Sztokholmu Lukas, człowiek o nacjonalistycznych poglądach, zostaje wmanewrowany w opiekę nad kilkuletnim Elvisem, synem imigrantów z Iranu. Lukas stara się zachować dystans do dziecka, ale Elvis ujmuje go swoją niewinnością. Nagroda na festiwalu w Austin, w Teksasie.

WASZE OPINIE

Justyna

Noc filmu krotkiego metrazu jest wspaniala. Dzieki za dobry gust.
Pozdrawiam, Justyna.

Anglik01

Szkoda, że w planie "Nocy" nie zmieścił się szwajcarski film "Na trasie" - znakomity i bardzo "na temat" ("Co dzieli, co łączy"). Polecam wszystkim, którzy go jeszcze nie obejrzeli - nie przegapcie go przy którejś powtórce.

admin

Dziękujemy za czujność, poprawiliśmy pomyłkę.
NOC KRÓTKIEGO METRAŻU: CO DZIELI, CO ŁĄCZY
Podobnie jak w poprzednich latach, CANAL+ zaprasza wielbicieli "szortów" na Noc Krótkiego Metrażu. Tym razem stacja zaprezentuje 3-godzinny wybór produkcji wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.
krótki metraż
NOC KRÓTKIEGO METRAŻU: CO DZIELI, CO ŁĄCZY
5,0 5 1 6