PREMIERA

2010.06.23

CANAL+ PREMIUM

NOC KRÓTKIEGO METRAŻU: DZIECIAKI

gatunek: filmy krótkometrażowe

Ocena filmu

0.00

Opis

Tradycyjnie, w jedną z najkrótszych nocy w roku, CANAL+ zaprasza na przegląd najciekawszych produkcji krótkometrażowych. 23 czerwca stacja zaprezentuje blisko 3-godzinny wybór filmów, których bohaterami są dzieci i młodzież.

Widzowie, w ramach wieczoru, zobaczą 12 obrazów zainspirowanych wrażliwością młodych ludzi i ich sposobem postrzegania świata. Wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in. nagrodzona Oscarem "Kraina zabawek" (Spielzeugland), "Wiedźma" (Baba), zwycięzca konkursu etiud szkół filmowych (Cinefondation) na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz "Wagah", wyróżniony na festiwalach w Berlinie i Karlowych Warach.

Krótki metraż ma swoje stałe miejsce w ramówce CANAL+ i jest w niej obecny od początku istnienia stacji. Filmy krótkometrażowe są prezentowane w ramach "Deserów", emitowanych kilka razy w tygodniu oraz półgodzinnych "SuperDeserów", pokazywanych dwa razy w miesiącu, w środy ok. 23:00. Do emisji wybierane są hojnie nagradzane na światowych festiwalach tytuły, oraz najciekawsze produkcje obiecujących debiutantów. Stacja pokazuje rocznie około 100 nowych tytułów, wśród których znajdują się zarówno fabuły, dokumenty, jak i animacje. Co roku w czerwcu CANAL+ zaprasza na Noc Krótkiego Metrażu, kilkugodzinny maraton złożony z najlepszych produkcji roku.

EX-E.T.
(Ex-E.T.), Francja, 2008, 8'14"
reżyseria: Benoit Bargeton, Rémy Froment, Nicolas Gracia, Yannick Lasfas

Na pewnej odległej planecie życie płynie według ustalonych i ściśle przestrzeganych reguł. Pewien mały mieszkaniec nie chce się jednak im podporządkować. Animacja otrzymała ponad 20 nagród, m.in. na festiwalu w Annecy oraz na festiwalu IMAGINA w Monako.

CO ZNACZY "DZIEWICA"?
(What's Virgin Mean?), Wlk. Brytania, 2008, 2'19" reżyseria: Michael Davies

Mała dziewczynka zadaje mamie jedno z tych trudnych pytań, których obawiają się wszyscy rodzice. Czy matka podejmie wyzwanie, czy będzie próbowała wykręcić się od odpowiedzi? Film był wyświetlany m.in. na festiwalu w Londynie, Los Angeles, Palm Springs i Seattle.

DOBRE RADY
(Goda Råd), Szwecja, 2008, 14'12"
reżyseria: Andreas Tibblin

10-letni Rasmus ma dosyć swoich rodziców i postanawia uciec z domu. Wcześniej jednak nagrywa na taśmie zestaw dobrych rad dla swojego nienarodzonego jeszcze braciszka. Film był wyświetlany na ponad 30 festiwalach. Nagrodzony m.in. w Chicago i Palm Springs.

KRAINA ZABAWEK
(Spielzeugland), Niemcy, 2007, 13'52"
reżyseria: Jochen Alexander Freydank

Niemcy, rok 1942. Mały Heinrich dowiaduje się o rychłej deportacji żydowskiego kolegi i jego rodziny i chce wiedzieć, dokąd zostaną zabrani. Matka próbuje oszczędzić chłopcu smutnej prawdy, więc wmawia mu, że sąsiedzi jadą do "krainy zabawek". Kłamstwo jednak ma fatalne konsekwencje, bo krótko potem dziecko wymyka się z domu. Czy Marianne zdoła uratować Heinricha? Film nagrodzony Oscarem, otrzymał również 23 inne nagrody, m.in. na festiwalu w New Jersey, Phoenix, Anchorage, Rhode Island i Cleveland.

NA RYBY
(Gone Fishing), Wlk. Brytania, 2008, 12'50"
reżyseria: Chris Jones

Podczas pogrzebu starszy mężczyzna nie może skupić się na uroczystości, bo towarzyszący mu mały chłopiec nalega, by raz jeszcze opowiedział historię Goliata, największego szczupaka jakiego złowił. Film otrzymał 9 nagród, m.in. na festiwalu w Palm Springs, Rhode Island, Beverly Hills i Newport Beach.

WAGAH
(Wagah), Niemcy, 2008, 12'
reżyseria: Supryio Sen

Co wieczór w wiosce Wagah, na granicy indyjsko-pakistańskiej zbierają się tysiące ludzi, by uczestniczyć w uroczystej ceremonii zamknięcia bramy granicznej. W 1947 roku, kiedy Pakistan uzyskał niepodległość, Wagah zostało podzielone - jego zachodnia część należy do Pakistanu, wschodnia - do Indii. Film został nagrodzony m.in. na festiwalach w Berlinie, Hamburgu, Karlowych Warach i Krakowie.

CÓRKI
(Daughters), USA/Chiny, 2009, 9'40"
reżyseria: Chloé Zhao

Czternastoletnia Maple, mieszkająca w pewnej wiosce w Chinach, dowiaduje się, że będzie musiała poślubić starca, bo jej rodziców nie stać na utrzymanie dwóch córek. Dziewczynka rozpaczliwie próbuje znaleźć inne rozwiązanie. Film wyświetlany na ponad 20 festiwalach, m.in. w Clermont-Ferrand i San Francisco.

WIEDŹMA
(Baba), Czechy, 2008, 21'
reżyseria: Zuzana Spidlova występują: Marika Soposká, Eva Pokorná

Film opowiada o relacjach między młodą dziewczyną i jej umierającą babcią, którą musi się opiekować. Realizację "Wiedźmy" poprzedziły gruntowne obserwacje reżyserki poczynione w domach starców i zakładach opieki nad pacjentami przewlekle chorymi. Jak mówi Spidlova, oprócz kontrastu pomiędzy młodością i starością, realizując film chciała dotknąć również tematu egoizmu i poczucia winy. "Wiedźma" zwyciężyła m.in. w konkursie etiud szkół filmowych (Cinefondation) na 62. MFF w Cannes 2009.

RALF
(Ralph), Wlk. Brytania, 2008, 13'04"
reżyseria: Alex Winkler

Piętnastoletni Ralf jest zakochany w Claire. Postanawia pojechać do Marsylii, gdzie dziewczyna spędza wakacje, i wyznać jej miłość. Na miejscu jednak okazuje się, że źle zapisał jej numer telefonu. Film nominowany do BAFTY, nagrodzony na festiwalach w Aspen, Leeds, Oberhausen i Capalbio.

GRUNT POD STOPAMI
(The Ground Beneath), Australia, 2008, 20'18"
reżyseria: Rene Hernandez

Nastoletni Kaden mieszka z ojcem, który stosuje bicie jako główną metodę wychowawczą. Życie w ciągłym strachu sprawia, że w chłopaku narasta agresja. Jednak przyjaźń z Casey, koleżanką ze szkoły, oraz Lewisem, chłopcem z sąsiedztwa, odmienia Kadena i jego spojrzenie na świat. Film otrzymał 11 wyróżnień, w tym nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego oraz nagrody na festiwalach w Melbourne, Clermont-Ferrand i Sydney.

JAMES
(James), Irlandia, 2008, 17'08"
reżyseria: Connor Clements

James jest samotny i zagubiony. Nie ma przyjaciół w szkole, nie może również liczyć na zrozumienie i wsparcie rodziców. Postanawia otworzyć się przed swoim ulubionym nauczycielem. Reakcja pedagoga jest jednak daleka od tego, czego oczekiwał. Film otrzymał m.in. dwie nagrody na festiwalu w Palm Springs.

ALTERNATYWNE ABRAKADABRA
(Istället för abrakadabra), Szwecja, 2008, 22'21"
reżyseria: Patrik Eklun

Ojciec Thomasa chciałby, żeby syn wyprowadził się, znalazł pracę i zaczął wreszcie samodzielne, dorosłe życie. Niestety, największym marzeniem Thomasa jest kariera iluzjonisty. Nominacja do Oscara 2009.
NOC KRÓTKIEGO METRAŻU: DZIECIAKI
Tradycyjnie, w jedną z najkrótszych nocy w roku, CANAL+ zaprasza na przegląd najciekawszych produkcji krótkometrażowych. 23 czerwca stacja zaprezentuje blisko 3-godzinny wybór filmów, których bohaterami są dzieci i młodzież.
filmy krótkometrażowe
NOC KRÓTKIEGO METRAŻU: DZIECIAKI
5,0 5 1 1