PREMIERA

2011.06.22

CANAL+ PREMIUM

Noc krótkiego metrażu

gatunek: filmy krótkometrażowe

Ocena filmu

0.00

Opis

Tradycyjnie już, w jedną z najkrótszych nocy w roku, CANAL+ zaprasza na przegląd najciekawszych produkcji krótkometrażowych.

Stacja zaprezentuje około 2,5-godzinny blok filmów animowanych. W ramach rozpoczynającego się o 23:05 wieczoru będzie można zobaczyć 12 pozycji, spośród których kilka zasługuje na szczególna uwagę, w tym m.in.: zdobywcy Oscarów z 2010 i 2011 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Logorama" i "Zagubiona rzecz", a także nagrodzony Złotą Palmą w Cannes w 2010 roku film "Pieski los".

LOGORAMA
(Logorama)
Francja, 2009, 16'
reżyseria: François Alaux, Herve de Crecy, Ludovic Houplain

W świecie zbudowanym z logotypów, gdzie droga układa się w słowo "VAIO", ptaki mają na grzbiecie logo Bentleya, po ulicach chodzą M&M-sy, chipsy Pringles i żelki Haribo, a w zoo mieszka lew z Metro Goldwyn Meyer dochodzi do przestępstwa. Dwóch policjantów próbuje złapać znanego kryminalistę - Ronalda McDonalda. Wywiązuje się strzelanina, a zaraz po niej następuje trzęsienie ziemi, w efekcie czego miasto zostaje zalane przez ropę naftową.
Film nagrodzony m.in. Oscarem 2010 i Cezarem 2011 w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy.

FRENCH ROAST
(French Roast)
Francja, 2009, 8'
reżyseria: Fabrice Joubert

Wytworny biznesmen spędza wolny czas w jednej z paryskich kafejek. Chcąc zapłacić rachunek zdaje sobie sprawę, że zapomniał portfela. By zyskać na czasie kupuje kolejną kawę. A potem jeszcze jedną. I jeszcze jedną...
Film był nominowany do Oskara 2010 w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.

GOŁĄB: IMPOSSIBLE
(Pigeon Impossible)
USA, 2009, 6'
reżyseria: Lucas Martel

"Gołąb: Impossible" to historia Waltera, niedoświadczonego agenta specjalnego. Walter staje w obliczu poważnego i dosyć nietypowego problemu. Do wartej miliony dolarów walizki, w której znajduje się panel kontrolny pocisków nuklearnych wkrada się gołąb. Młody tajniak musi uporać się z nieproszonym gościem.
Produkowany przez 4 lata film otrzymał m.in. nagrodę na międzynarodowym festiwalu w Montrealu.

KOCI FORTEPIAN
(Cat Piano)
Australia, 2009, 8'
reżyseria: Eddie White, Ari Gibson

W jednym z zadymionych, nocnych klubów samotny poeta znajduje swoją muzę. Niespodziewanie, bohaterowie znajdują się w centrum wydarzeń, które zmienią oblicze miasta śpiewających kotów. Pojawiają się pogłoski o tajemniczej postaci porywającej artystów, aby stworzyć melodię, jakiej nikt jeszcze nie słyszał.

PIESKI LOS
(Chienne d'histoire/Barking Island)
Francja, 2010, 15'
reżyseria: Serge Avedikian

Jest rok 1910. Ulice Konstantynopola opanowują bezpańskie psy. Wybrany właśnie rząd, będący pod wielkim wpływem kultury zachodniej, pyta europejskich ekspertów o metody rozwiązania problemu. Ostatecznie, na własną rękę, Turcy podejmują decyzję o deportowaniu psów na opuszczoną wyspę.
Film nagrodzony w 2010 roku Złotą Palmą w Cannes.

ZATRUDNIENIE
(El Empleo)
Argentyna, 2008, 6'
reżyseria: Santiago Grasso

Mężczyzna przygotowuje się do kolejnego dnia pracy w świecie, w którym przedmiotowe traktowanie zdarza się na porządku dziennym.
Film otrzymał nagrody i wyróżnienia na ponad 60-ciu festiwalach, w tym nagrodę główną na festiwalu ANIMA w Cordobie oraz nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Annecy.

ZAGUBIONA RZECZ
(The Lost Thing)
Australia, 2010, 15'
reżyseria: Andrew Ruhemann, Shaun Tan

Podczas zbierania na plaży nakrętek od butelek mały chłopiec znajduje dziwne stworzenie. Uświadamiając sobie, że znaleziona istota jest zagubiona postanawia jej pomóc. Prosząc jednak o radę innych ludzi, spotyka się z brakiem zrozumienia. Pochłonięci codziennymi obowiązkami nie zwracają uwagi na chłopca i jego towarzysza. Film powstał w oparciu o książkę Shauna Tana pod tym samym tytułem.
Zdobywca Oscara w 2011 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

KINEMATOGRAF
Polska, 2009, 12'
reżyseria: Tomasz Bagiński

Francis, skromny miejski urzędnik i wynalazca ma wielki dom, kochającą żonę i dużo wolnego czasu. Niestety ma też obsesję na punkcie swoich prac. Jego najnowszy wynalazek - kinematograf ma zmienić świat. Francis jednak zapomina o bardzo ważnej rzeczy. Marzenia zazwyczaj kosztują za dużo. Skupiony wyłącznie na sobie i pracy, zbyt późno zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji.

DAMA I ŚMIERĆ
(La Dama y la Muerte)
Hiszpania, 2009, 8'
reżyseria: Javier Recio Gracia

Staruszka, pogodzona z tym, że jej życie powoli dobiega końca, oczekuje na nadejście śmierci. Liczy, że wówczas spotka się ze swoim zmarłym mężem. Pewnej nocy jej wola jest bliska spełnieniu, ale sytuację komplikuje walczący o jej życie lekarz.

MILLHAVEN
Polska, 2010, 7'
reżyseria: Bartek Kulas

Inspiracją i osią narracyjną filmu jest psychodeliczna ballada Nicka Cave'a "The Curse of Millhaven" w hipnotyzującym wykonaniu Katarzyny Groniec. Animacja przedstawia makabryczną, momentami nieco surrealistyczną historię piętnastoletniej Loretty, którą szarość życia w prowincjonalnym i bezbarwnym miasteczku Millhaven zainspirowała do morderczego tańca.
Najlepszy film animowany na festiwalu Era Nowe Horyzonty 2010. Nagrodzony także m.in. Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Srebrną Kreską na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie oraz nagrodą specjalną jury na festiwalu Animator w Poznaniu.

COŚ ZOSTAWIONE, COŚ WZIĘTE
(Something Left, Something Taken)
USA, 2010, 10'
reżyseria: Max Porter & Ru Kuwahata

Max i Ru przyjeżdżają na wakacje do San Francisco. W zastępstwie znajomej, z lotniska odbiera ich nieznany mężczyzna, proponujący odwiezienie ich do domu koleżanki. Interesujący się śledztwami kryminalnymi Max i Ru podejrzewają, że wiozący ich kierowca, to słynny morderca Zodiak.
Oficjalna Selekcja na Festiwalu Sundance w 2011 roku.

PANNA NIEZWYKŁA I JEJ KARIERA
(Fröken Märkvärdig & Karriären)
Szwecja, 2010, 29'
reżyseria: Joanna Rubin Dranger

Film oparty jest na powieści obrazkowej pod tym samym tytułem. Jest to utrzymana w czarno-białej kolorystyce i mrocznej stylistyce opowieść o pannie Niezwykłej. Dziewczyna stawia czoła nie tylko męczącym ją demonom, ale także wygórowanym oczekiwaniom rodziców oraz problemom zawodowym.

Noc krótkiego metrażu
Tradycyjnie już, w jedną z najkrótszych nocy w roku, CANAL+ zaprasza na przegląd najciekawszych produkcji krótkometrażowych.
filmy krótkometrażowe
Noc krótkiego metrażu
3,7 5 1 3