Paramount Pictures

PREMIERA

2004.11.01

CANAL+ PREMIUM

NOC NA MANHATTANIE

Night Falls on Manhattan

USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marzący o wielkiej karierze ambitny prawnik Sean Casey (Andy Garcia), podejmuje pracę w biurze prokuratora okręgowego.

W trakcie wykonywania swoich obowiązków trafia na mocno śmierdzącą sprawę, w którą zamieszany jest jego ojciec, Liam (Ian Holm), pracujący dla nowojorskiej policji. Sean jest rozdarty między chęcią wykorzystania życiowej szansy a lojalnością wobec ojca.

"Noc na Manhattanie" nawiązuje do klasycznych filmów noir z wszystkimi ich atrybutami - cynicznymi przestępcami, amoralnymi stróżami prawa, przekupnymi prawnikami i brakiem prostego podziału postaci na dobre i złe. Nawet diabeł by się nie połapał we wszystkich niuansach i odcieniach szarości, które reprezentują.

Obraz Lumeta powstał na podstawie prozy Roberta Daley'a, nowojorskiego pisarza specjalizującego się w mrocznych historiach rozgrywających się na styku prawa i brudnych interesów. Ich bohaterowie nie są bandytami w dosłownym słowa znaczeniu - to zwykli ludzie, którzy z chęci zysku i słabości charakteru w pewnym momencie życia nie umieli powiedzieć "nie". W chwili, gdy na odwrót jest po prostu za późno, zapadają się w bagnie coraz głębiej i głębiej.

"Nocą na Manhattanie" Lumet triumfalnie wrócił po dłuższej przerwie do kręcenia filmów, udowadniając, że mimo swoich 73 lat utrzymuje dobrą formę. Aktorzy prowadzeni przez mistrza tworzą popisowe kreacje i zróżnicowaną galerię prawniczych i policyjnych typów. Spokój i zrównoważenie Andy'ego Garcii kontrastuje z lisią przebiegłością i elokwencją jego przeciwnika na sali sądowej kreowanego przez Richarda Dreyfussa. Nie zawiódł także wytrawny brytyjski aktor szekspirowski Ian Holm, który umiejętnie tchnął życie w starego glinę, z całym bagażem doświadczeń po 36 latach służby.

Film mistrza dramatu sądowego i kryminalnego SIDNEYA LUMETA ("Dwunastu gniewnych ludzi", "Serpico").
NOC NA MANHATTANIE
reżyseria:
USA, 1997
Marzący o wielkiej karierze ambitny prawnik Sean Casey (Andy Garcia), podejmuje pracę w biurze prokuratora okręgowego.
film sensacyjny
NOC NA MANHATTANIE
3,6 5 1 12