Fox

PREMIERA

2010.09.18

CANAL+ PREMIUM

NOC W MUZEUM 2

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

USA/Kanada, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia/fantasy

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Larry Daley (Ben Stiller) porzucił słabo płatną posadę nocnego stróża w nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej.

Jako właściciel doskonale prosperującej firmy, produkującej pomysłowe przedmioty domowego użytku, wiedzie dostatni żywot biznesmena. Mimo poprawy sytuacji materialnej wcale nie czuje się szczęśliwy. Kiedy w trakcie sentymentalnej wizyty w nowojorskim muzeum dowiaduje się, że zaprzyjaźnione eksponaty zostały uznane za przestarzałe i mają trafić do magazynów Instytutu Smithsona w Waszyngtonie, postanawia działać. Bez zastanowienia wyrusza do stolicy, aby ocalić rzymianina Octaviusa (Steve Coogan), kowboja Jedediaha (Owen Wilson) i innych. Zadanie stara się uprzykrzyć Larry'emu egipski władca Kahmunrah (Hank Azaria), wybudzony z trwającego 3000 lat snu. Łączy siły z Iwanem Groźnym (Christopher Guest), Napoleonem Bonaparte (Alain Chabat) i Alem Capone (Jon Bernthal), by objąć władzę nie tylko nad muzeum, ale i całym światem. Tymczasem z pomocą byłemu stróżowi przychodzą między innymi: generał George Armstrong Custer (Bill Hader), Teddy Roosevelt (Robin Williams) i piękna, choć nieco staroświecka Amelia Earhart (Amy Adams).

Twórcy kontynuacji familijnego przeboju długo zastanawiali się, jak skutecznie zdyskontować sukces pierwowzoru. Wybrnęli z tego dzięki tyleż prostemu, co efektownemu zabiegowi. Postanowili przenieść miejsce akcji filmu z nowojorskiego Muzeum Historii Naturalnej do jeszcze bardziej spektakularnego i obszernego Instytutu Smithsona w Waszyngtonie, największego na świecie kompleksu muzealnego (136 milionów eksponatów), działającego nieprzerwanie od 1846 roku. Ekipie, w której znaleźli się między innymi znani z pierwszej części filmu scenarzyści Thomas Lennon i Robert Ben Garant, pozostało jedynie właściwie wykorzystać nieograniczone możliwości, jakie daje ta zmiana. Jedną z ważniejszych innowacji, której dokonali było znaczne urozmaicenie galerii eksponatów, które ożywają wraz z zamknięciem muzeum. Ponownie pojawili się niemal wszyscy bohaterowie z pierwszego filmu, do których dołączyła plejada nowych. Larry'ego wspierają prawdziwe sławy znane z podręczników historii. Wkrótce po przybyciu do Instytutu wpada mu w oko Amelia Earhart, posługująca się starodawną angielszczyzną pierwsza kobieta, która przeleciała nad Atlantykiem. Wcielająca się w nią dwukrotnie nominowana do Oscara Amy Adams ("Wątpliwość", "Świetlik") z uznaniem wypowiadała się o swojej postaci: "To fantastyczna kobieta, która zainspirowała inne swoją odwagą i niezależnością. Idealnie pasuje do Larry'ego. Pozwala mu pokonywać bariery i przypomina, jak ważne jest życie pełną piersią". W starciu z czarnym charakterem filmu, egipskim faraonem Kahmunrahem, w którego wcielił się czterokrotny laureat Emmy Hank Azaria ("Klatka dla ptaków", "Godzilla", "Nadchodzi Polly"), po stronie Larry'ego stają m.in. prezydent Abraham Lincoln i bohater wojny secesyjnej generał George Custer. Z kolei za faraonem opowiada się legendarny gangster Al Capone, car Iwan Groźny oraz cesarz Napoleon Bonaparte w interpretacji Alaina Chabata, znanego m.in. z "Asteriksa i Obeliksa: Misji Kleopatra". Powrócili także starzy bohaterowie. W miniaturowego kowboja Jedediaha z wystawy w Muzeum Historii Naturalnej ponownie wcielił się Owen Wilson ("Kowboj z Szanghaju", "Zoolander", "Starsky i Hutch"), prywatnie przyjaciel Bena Stillera, z którym spotykał się na planie już dziewięciokrotnie. W sequelu nie mogło zabraknąć idola Larry'ego Teddy'ego Roosevelta. "Wspaniale było znów zagrać Teddy'ego. Nigdy wcześniej nie zagrałem w sequelu, więc ucieszyła mnie możliwość powtórnego wcielenia się w tę samą postać. Zwłaszcza, że mowa o Roosevelcie! To był niesamowity człowiek - nie tylko prezydent, ale i botanik, myśliwy, pisarz, świetny kucharz i, jeśli wierzyć słowom jego żony, niezły całuśnik" - mówił grający słynnego polityka komik Robin Williams.

Twórcy filmu nie ograniczyli się do ożywienia historycznych postaci. Wykorzystali również słynne obrazy i fotografie. "Widzowie zobaczą żywy obraz Edwarda Hoppera, a także słynne zdjęcie Alfreda Eisenstaedta, przedstawiające młodego amerykańskiego marynarza całującego dziewczynę na nowojorskim Times Square po zakończeniu II wojny światowej. Poznają także rodinowskiego Myśliciela, balerinę Degasa i wiele innych dzieł sztuki" - wyjaśniał reżyser SHAWN LEVY ("Nowożeńcy", "Różowa Pantera", "Nocna randka"), prywatnie wielki miłośnik sztuki.

WASZE OPINIE

gbpsary

Druga część dużo gorsza od pierwszej, dla dzieci super, dorośli muszą nieźle się koncentrować żeby nie zasnąć. Polecam oglądać w gronie rodzinnym.

debuger

Gazo, nawet nie do obejrzenia z dziećmi. Szkoda czasu - wieje nudą. Wg. mnie najgorsza "komediowa" rola Sandlera.

GAZO

Jak zwykle druga część jest gorsza.
Moim zdaniem do obejrzenia tylko z dziećmi.
NOC W MUZEUM 2
reżyseria:
USA/Kanada, 2009
Larry Daley (Ben Stiller) porzucił słabo płatną posadę nocnego stróża w nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej.
komedia/fantasy
NOC W MUZEUM 2
2,7 5 1 41