PREMIERA

2008.03.29

CANAL+ PREMIUM

Noc w muzeum

Night at the Museum

USA/Wlk. Brytania, 2006

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film familijno-przygodowy

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Larry Daley (Ben Stiller) bardzo chciałby stać się autorytetem dla swojego 10-letniego syna Nicka (Jake Cherry), ale nie wie jak chłopcu zaimponować.

Ciągłe problemy z pracą, mieszkaniem i pieniędzmi robią na Nicku nienajlepsze wrażenie, zwłaszcza w kontraście do efektownej posady maklera giełdowego, którym jest ojczym chłopca. W akcie desperacji Larry postanawia szukać pracy w Muzeum Historii Naturalnej. Zostaje zatrudniony jako nocny stróż, nie spodziewa się jednak, jak trudne będzie to zajęcie. Okazuje się bowiem, że co noc muzealne eksponaty ożywają, a w dodatku nie zawsze są sympatycznie nastawione do ludzi. Larry musi więc radzić sobie z gigantycznym dinozaurem, omal nie zostaje porwany na strzępy przez grupkę Hunów, staje naprzeciw złośliwie obsikujących otoczenie małpek-kapucynek, boryka się także z miniaturowymi kowbojami i starożytnymi Rzymianami. A kiedy zupełnie traci już wiarę, że uda mu się nad tym bałaganem zapanować, spotyka samego Teddy'ego Roosevelta (Robin Williams), który wygłasza przemowy pełne patosu, ale i mądrości. Dzięki tej nietypowej pracy Larry bardzo szybko uczy się odpowiedzialności i wreszcie staje się dla syna wymarzonym ojcem.

Najpierw scenarzyści Thomas Lennon i Robert Ben Garant przeczytali książkę Milana Trenca, znanego chorwackiego rysownika, autora komiksów i powieści dla młodzieży. Postanowili jak najszybciej napisać na jej podstawie scenariusz. "Przypomnieliśmy sobie własne dzieciństwo i to uporczywe marzenie, żeby zostać w muzeum na noc i zobaczyć, co się tam wtedy dzieje!" - tłumaczyli w wywiadzie. Reżyserii podjął się SHAWN LEVY, wyjątkowo zdolny absolwent Yale, a w przeszłości aktor pojawiający się m.in. epizodycznie w serialu "Beverly Hills 90210". Levy do dziś chętnie współpracuje z telewizją, ale znany jest głównie jako twórca popularnych komedii, m.in. "Fałszywej dwunastki" ze Steve'em Martinem, "Nowożeńców" z Ashtonem Kutcherem, "Dużego grubego kłamczucha" z Paulem Giamattim czy zrealizowanej "Różowej pantery" ze Steve'em Martinem, a także m.in. Kevinem Kline'em, Beyoncé i Jeanem Reno.

Aby wizja ożywającego muzeum wypadła na ekranie jak najbardziej przekonująco, zatrudniono cały sztab najlepszych w branży specjalistów. Autorem zdjęć został Guillermo Navarro (laureat Oscara i Złotej Żaby na Camerimage za "Labirynt fauna"), a kostiumy przygotowała Reneé April, która pracowała też m.in. przy "Niebezpiecznym umyśle" i "Źródle". Nad efektami specjalnymi czuwał Jim Rygiel, laureat 3 Oscarów za 3 kolejne części "Władcy pierścienia". Mimo zaangażowania sztabu najlepszych profesjonalistów, praca na planie nie przypominała tradycyjnych, wysokobudżetowych produkcji. "Działaliśmy w sposób całkowicie niekonwencjonalny" - tłumaczył Levy. "Co chwilę zmienialiśmy koncepcję i sztab od efektów specjalnych musiał sobie z tym radzić. Wreszcie przyznali, że był to najbardziej improwizowany film w ich karierze". Rola Larry'ego była od początku przeznaczona dla Bena Stillera, najbardziej rozchwytywanego dziś komika w USA, twórcę popularnego programu "The Ben Stiller Show", reżysera i aktora, który trafił do showbiznesu dzięki 10-minutowej parodii "Koloru pieniędzy" Martina Scorsese, wyemitowanej w programie "Saturday Night Live". Jak wspominał Ben Stiller, który szczególnie chętnie obsadzany jest w rolach sympatycznych nieudaczników, "Noc w muzeum" kazała mu inaczej spojrzeć na jego relację z ojcem, słynnym komikiem Jerrym Stillerem, ale też pozwoliła wrócić do czasów dzieciństwa. "Mieszkałem tuż obok Muzeum Historii Naturalnej i jako dzieciak odczułem magię tego miejsca. To nie były jakieś obrazy na ścianach, ale najwspanialsze rzeczy, jakie kiedykolwiek istniały - lwy, wieloryby, mumie egipskie i dinozaury. Pomysł, że to wszystko ożywa nocą, wydał mi się niewiarygodnie ekscytujący". Z podobną ochotą zaangażował się w projekt weteran amerykańskich komedii Robin Williams, zdobywca 6 Złotych Globów i Oscara za film "Buntownik z wyboru". Choć przez moment nie było pewne, czy wypełniony terminarz Williamsa pozwoli mu wystąpić w "Nocy w muzeum", on sam był pewien, że z tej akurat roli nie może zrezygnować. "Jeśli dostaje się możliwość zagrania Roosevelta, czy można z niej nie skorzystać?" - tłumaczył aktor.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Tyle zmarnowanych pomysłów, scenariusz niezły, ale wykonanie już nie za bardzo. Aż strach pomyśleć, co twórcy przygotowali w sequelu. Premiera już w 2010 r. A jedynka niestety słaba.

DeviXx

Beznadzieja. Nudny, głupi, wogóle nie śmieszny, do tego beznadziejnie zdubbingowany.

matost8

Mnie ten film zirytował. Wyjątkowo nie cierpię takich produkcji. Opowiedziana historia to totalny bezsens. Niby to nie powinno mieć znaczenia, w końcu takie filmy się zdarzają i niektóre są naprawdę dobre. Ale dodając sztywnego Stillera i jakiś taki ogólny infantylny klimacik film okazał się dla mnie nie do przłełknięcia. Może jest dobry dla jakiś rodzinek, które to bawi, ale nie dla mnie...
Noc w muzeum
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2006
Larry Daley (Ben Stiller) bardzo chciałby stać się autorytetem dla swojego 10-letniego syna Nicka (Jake Cherry), ale nie wie jak chłopcu zaimponować.
film familijno-przygodowy
Noc w muzeum
3,8 5 1 46