PREMIERA

2014.01.14

CANAL+ PREMIUM

Nocny pociąg do Lizbony

Night Train to Lizbon

Niemcy/Portugalia/Szwajcaria, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja poruszającej powieści Pascala Merciera w reżyserii dwukrotnego zdobywcy canneńskiej Złotej Palmy Bille'ego Augusta.

Pewnego deszczowego poranka w Bernie profesor filologii klasycznej Raimund Gregorius (Jeremy Irons) widzi kobietę, szykującą się do samobójczego skoku z mostu Kirchenfeld. Wkrótce przypadkowo spotkana tajemnicza Portugalka przekonuje go, by przeczytał książkę Amdeu de Prado. Zafascynowany dziełem, Gregorius porzuca dotychczasowe życie i wyrusza w podróż do Lizbony. Chce odkryć losy de Prado (Jack Huston), który był doktorem i poetą żyjącym za czasów dyktatury Antonio de Oliveira Salazara.

Ekranizacja poruszającej powieści Pascala Merciera w reżyserii dwukrotnego zdobywcy canneńskiej Złotej Palmy BILLE'EGO AUGUSTA. W rolach głównych zdobywca Oscara Jeremy Irons, nominowany do dwóch Oscarów Tom Courtenay, nominowana do Oscara Lena Olin, zdobywczyni Cezara Charlotte Rampling oraz gwiazda trylogii "Władca Pierścieni" Christopher Lee.


WASZE OPINIE

pedro

Interesujący film. Wszystko zaczyna się od kobiety i zgubionej książki. Ciekawa fabuła osadzona w trudnych czasach historycznych, gdy nigdy nic nie jest takie samo. Relacje ludzi też pokazywane są z różnych perspektyw i punktów widzenia. Warto zobaczyć.

Blue-Grey

Niezły dramat obyczajowy, wypełniony tym refleksyjnym klimatem, który wyjątkowo lubię, a wysmakowaniem wizualnym i muzycznym nawiązujący do najlepszych tradycji kina. Myślę, że przede wszystkim stawia trzy ważne pytania:
* Czy wszystko co robimy jest jednakowo prawdziwie postrzegane i oceniane przez innych ludzi?
* Dlaczego te spojrzenia i oceny bywają tak różne?
* Czy w ogóle możliwe jest dotarcie do prawdy o drugim człowieku, jeśli nie poznało się go osobiście?
Filmowy profesor Raimund Gregorius - głęboko poruszony pewną w przedziwny sposób znalezioną książką - próbuje poznać jej autora Amadeu de Prado. A kiedy okazuje się to niemożliwe, chce się dowiedzieć, jakim Amadeu był człowiekiem, zaprzyjaźniając się z ludźmi, którzy tego lekarza-poetę znali i kochali.
Oprócz refleksji nad prawdą o międzyludzkich relacjach - ma ten film jeszcze i jedno cenne przesłanie: zawsze warto - nie bacząc na własną kondycję czy wredną ulewę - gdzieś na moście i nie tylko, ratować zdesperowaną kobietę i zawsze warto - słuchając impulsu intuicji czy serca - porzucić całą własną powszedniość i wskoczyć do dalekobieżnego pociągu, niekoniecznie tego jadącego do Lizbony. Nowe spotkania mogą się bowiem okazać najważniejsze.

zalogowany

Bille August już pewnie nie wróci do formy z czasów "Dobrych chęci" i "Pellego Zwycięzcy", co jednak nie znaczy, że przestał być dobrym reżyserem. "Nocny pociąg" to film niemal pokazowo niemodny, ale myślę, że spodoba się tym widzom, którzy mają już dość pogoni za kolejnymi psychopatycznymi mordercami. Zaczyna się od przypadkowo zrodzonej literackiej fascynacji, a potem zostajemy przeniesieni w czasie do Portugalii pod dyktaturą Salazara. Z kolejnych spotkań i rozmów wyłaniają się coraz to nowe elementy historii, w której główne role odgrywają miłość i polityka. A wszystko to na tle pięknej scenerii i dawnej architektury. No i jeszcze ta olśniewająca obsada - niemal historia kina w pigułce. Spokojne, nostalgiczne kino.
Nocny pociąg do Lizbony
reżyseria:
Niemcy/Portugalia/Szwajcaria, 2012
Ekranizacja poruszającej powieści Pascala Merciera w reżyserii dwukrotnego zdobywcy canneńskiej Złotej Palmy Bille'ego Augusta.
thriller
Nocny pociąg do Lizbony
3,5 5 1 24