PREMIERA

2008.02.28

CANAL+ PREMIUM

NOCNY WĘDROWIEC

The Night Walker

USA, 1964

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: horror

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Howard Trent (Hayden Rorke), niewidomy inżynier elektronik, podejrzewa żonę Irenę (Barbara Stanwyck) o zdradę. Powodem jego nieufności są dyskusje, które kobieta prowadzi przez sen z tajemniczym mężczyzną.

Howard zaczyna nagrywać te nocne rozmowy na kasetę, którą zamierza przekazać swojemu adwokatowi, Barry'emu Morlandowi (Robert Taylor). Zazdrość z czasem staje się wręcz obsesyjna i doprowadza do coraz częstszych kłótni między małżonkami. Po jednej z nich zdenerwowana Irena opuszcza dom, a Howard czując ulatniający się z jego laboratorium dym postanawia sprawdzić co się dzieje. Po wejściu do laboratorium drzwi zatrzaskują się tuż za nim i następuje eksplozja. Przybyła na miejsce wypadku policja nie jest w stanie stwierdzić przyczyny wybuchu, nie odnajduje również ciała Howarda. W noc po śmierci męża Irena, sama w opustoszałym domu, zaczyna słyszeć dziwne odgłosy: stuk laski niewidomego, skrzypnięcie otwieranych drzwi i następujący po tym wybuch. Przerażona kobieta udaje się do laboratorium. Uchyla drzwi i staje twarzą w twarz z potwornie zniekształconym poparzeniami Howardem.

WILLIAMOWI CASTLE'OWI, królowi horrorów klasy B lat 60. i 70., ulegały od czasu do czasu wielkie gwiazdy Hollywood, przyjmując rolę w jego szokujących ówczesną widownię produkcjach. W "Widziałam, co zrobiłeś" i "Strait-Jacket" Castle miał okazję reżyserować niepokorną Joan Crawford. Na planie "Zajętego ciała" pracował z nominowaną do Oscara za "Wszystko o Ewie" Anne Baxter, a w "Nocnym wędrowcu" główną rolę zagrała Barbara Stanwyck, laureatka 3 nagród Emmy, 2 Złotych Globów, 4 nominacji do Oscara i honorowej statuetki oraz nagrody aktorskiej w Wenecji. Rola Ireny okazała się zresztą ostatnim występem Stanwyck na wielkim ekranie. Przez następne dwadzieścia lat aktorka pojawiała się w filmach telewizyjnych.

Jak większość filmów Castle'a, również "Nocny wędrowiec" miał godną pozazdroszczenia akcję promocyjną. Reżyser, który ponoć swą pierwszą rolę na Broadwayu otrzymał podstępem (przedstawił się jako bratanek Samuela Goldwyna), przeszedł do historii kina z powodu wymyślnych sposobów na przyciągnięcie do kin publiczności. Widzowie przed wejściem na pokaz jego filmów mogli wykupić polisę ubezpieczeniową na wypadek zawału, w kinie często obecna była pielęgniarka, a przed kinem czekała karetka pogotowia. Przy fotelach były często zamontowane pasy bezpieczeństwa, z sufitu zaś spadały na publiczność świecące kościotrupy.

WASZE OPINIE

Olek---

po cholerę opis który zdradza ponad połowę filmu

jakiś

Bla, bla...
NOCNY WĘDROWIEC
reżyseria:
USA, 1964
Howard Trent (Hayden Rorke), niewidomy inżynier elektronik, podejrzewa żonę Irenę (Barbara Stanwyck) o zdradę. Powodem jego nieufności są dyskusje, które kobieta prowadzi przez sen z tajemniczym mężczyzną.
horror
NOCNY WĘDROWIEC
3,1 5 1 9