PREMIERA

2008.07.13

CANAL+ PREMIUM

NORBIT

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zwariowana, pełna zaskakujących gagów komedia o człowieku, z którym życie obeszło się nadzwyczaj okrutnie. W trzech (!) głównych rolach współtwórca scenariusza, Eddie Murphy.

Od pierwszych dni swego istnienia Norbit Albert Rice zdecydowanie nie ma szczęścia. Jako niemowlę zostaje porzucony przez rodziców i trafia do domu dziecka zarządzanego przez pana Wonga (Eddie Murphy). Malec rośnie i zaprzyjaźnia się z Kate Thomas (China Anderson), z którą bierze nawet "ślub" pod drzewem. Jednak dziewczynka wkrótce zostaje adoptowana i mały Norbit znów zostaje sam. Ciężko przeżywa stratę Kate, a jakby tego było mało, staje się ofiarą prześladowań ze strony rówieśników. Z pomocą przychodzi mu silna i wielka jak niedźwiedzica Rasputia Latimore (Lindsey Sims-Lewis), która każe mu zostać jej chłopakiem. Dorosły Norbit (Eddie Murphy) i jego potężna obrończyni (Eddie Murphy) pobierają się. Rasputia jest osobą wielce autorytarną, trudną w pożyciu i nadmiernie wykorzystującą fizyczną przewagę. Maltretuje Norbita, a do tego zdradza go z nauczycielem tańca. Pewnego dnia do miasta powraca ukochana przyjaciółka Norbita z lat dziecięcych, piękna Kate (Thandie Newton), która chce kupić dom dziecka, w którym wspólnie się wychowywali. Życie Rice'a zdaje się nabierać sensu, wracają dawne wspomnienia i uczucie. Niestety okazuje się, że Kate ma niedługo poślubić Deiona Hughesa (Cuba Gooding Jr.). Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy wychodzi na jaw, że trzej bracia Rasputii (Terry Crews, Clifton Powell, Mighty Rasta) również mają plany względem sierocińca pana Wonga. W swoją intrygę wikłają potężną Rasputię, jej zastraszonego męża, a także dwulicowego Deiona.

Bracia Eddie i Charles Murphy wpadli na pomysł "Norbita" dzięki scence znalezionej w internecie. "Zobaczyliśmy faceta i jego żonę okładających się na ulicy i byliśmy w szoku, bo kobieta bez najmniejszego problemu dała sobie radę z mężczyzną" - wspomina Charles. "To rzecz o maltretowanym mężu" - dodaje Eddie, który oprócz współtworzenia scenariusza, zagrał w filmie trzy główne role i był jednym z jego producentów. Gwiazdor ma w kolekcji laurów filmowych m.in. Złoty Glob i nominację do Oscara za drugoplanową rolę w znanym widzom filmie "Dreamgirls". Partnerował mu jako Deion Cuba Gooding Jr., zdobywca Oscara za występ u boku Toma Cruise'a i Renée Zellweger w filmie "Jerry Maguire". Ciekawostką jest fakt, że Gooding Jr. spotkał się wcześniej z Eddiem Murphy na planie "Księcia w Nowym Jorku", jednak wszystkie kwestie z jego udziałem zostały wówczas wycięte. W "Norbicie" mieli w końcu okazję popracować ze sobą dłużej. Za kamerą stanął BRIAN ROBBINS, aktor, scenarzysta i producent, który wyreżyserował m.in. "Egzamin dojrzałości" ze Scarlett Johansson, "Krótka piłka" z Keanu Reevesem i Diane Lane czy zwariowana "Wojna na kotlety".

Niewątpliwym atutem "Norbita" jest charakteryzacja i efekty specjalne, które pozwoliły jednemu czarnoskóremu, szczupłemu mężczyźnie zagrać monstrualną kobietę, skośnookiego starca oraz tytułowego pechowca. Za pracę włożoną w film Rick Baker i Kazuhiro Tsuji zostali nominowani do Oscara w kategorii najlepsza charakteryzacja. "Norbit" jest 14 filmem z udziałem Murphy'ego, który zdobył pierwsze miejsce w amerykańskim box officie. W sumie komedia ta zarobiła blisko 100 milionów dolarów.

WASZE OPINIE

eddy_murphy

film w sumie beznadziejny, moze kilka smiesznych scen. NIESTETY
jednak charakteryzacja - SUPER, chyba wspomagana efektami komputerowymi czy co?
warto obejrzec tylko ze wzgledu na charakteryzacje ediego i jego gre w tych trzech postaciach. cala reszta to dno, a szkoda..

Bartolomeusz

Jeden z najgłupszych filmów 2007 roku. Kurcze, co za człowiek wpadł na taki pomysł ? Nawet Eddie Murphy nie zdołał uratować tego totalnego kretynizmu.Nad fabułą nie ma się co rozpisywać, bo jest tak poroniona, że pod koniec już naprawdę nie wiedziałem o co chodzi. Jedyna rzecz, która była w miarę zabawna to nazwa klubu ze striptizem 'Sutkowisko'. Szkoda natomiast talentu Thandie Newton. Kurcze musiała mieć jakąś hipotekę na głowie, skoro zagrała w takim gniocie.

szewol

Hehehehe. Dobra komedyjka. Dawno się tak nie śmiałem. I w dodatku trzymająca w napięciu, z dobrym zakończeniem. Zgadzam się z "reobrt.s" - zjazd Rasputi jest jednym z lepszych momentów. Jeszcze dorzuciłbym "zabawę" Rosputi w dmuchanym zamku. A... pierdząca ciąża też była dobra!
NORBIT
reżyseria:
USA, 2007
Zwariowana, pełna zaskakujących gagów komedia o człowieku, z którym życie obeszło się nadzwyczaj okrutnie. W trzech (!) głównych rolach współtwórca scenariusza, Eddie Murphy.
komedia romantyczna
NORBIT
3,7 5 1 70