Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2011.03.28

CANAL+ PREMIUM

Notorious

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nowy Jork, rok 1983. Nastoletni letni Christopher "Biggie" Wallace (Christopher Jordan Wallace) mieszka z matką Volett (Angela Bassett) w jednej z najbiedniejszych części Brooklynu. Chłopiec jest prymusem w szkole katolickiej i interesuje się muzyką rap. W wieku 17 lat (Jamal Woolard) rzuca szkołę i zaczyna handlować narkotykami.

Z czasem pozyskuje szacunek ludzi ulicy. Przyjaźni się z Damionem "D-Roc" Butlerem (Dennis L.A. White) i Lil Cease'em (Marc John Jefferies) oraz piękną Kimberly "Lil Kim" Jones (Naturi Naughton), ale to Jan (Julia Pace Mitchell) rodzi mu córkę. Wallace trafia na 9 miesięcy do więzienia i nagrywa swoje pierwsze demo, które trafia w ręce producenta Seana "Puffy" Combsa (Derek Luke). Wkrótce podpisuje kontrakt z wytwórnią Bad Boy Records i niemal z dnia na dzień zdobywa popularność jako Biggie Smalls. Z czasem zmienia pseudonim na Notorious B.I.G. Jego kariera rozwija się w błyskawicznym tempie, a wykonywane przez niego utwory trafiają na listy przebojów.

Film "Notorious" w reżyserii GEORGE'A TILLMANA JR. ("Przepis na życie", "Siła i honor") opowiada o karierze rapera Christophera Wallace'a, który pozostawił po sobie pełne genialnych rymów nagrania i stał się legendą hip-hopu. "The Notorious B.I.G." zginął 9 marca 1997 roku w Los Angeles. Nieznany sprawca zastrzelił go, gdy artysta opuszczał afterparty po rozdaniu Soul Train Music Awards. Do dziś sprawa jego zabójstwa nie została wyjaśniona. Jednym ze scenarzystów filmu - obok Reggie'ego Rock Bythewooda ("Czarna komedia", "Pokonaj najszybszego") - jest Cheo Hodari Coker - autor książki "Unbelievable: The Life, Death and Afterlife of the Notorious B.I.G.", dziennikarz współpracujący z magazynami "Rolling Stone", "Spin" czy "Vibe", który przeprowadził obszerny wywiad z Wallace'em dzień przed jego śmiercią. Realizując "Notoriousa", twórcy filmu chcieli pokazać nie tylko geniusz muzyczny bohatera, ale również jego osobowość. Z jednej strony bowiem Biggie symbolizuje to, co stereotypowe i najmniej pochlebne w młodych Afroamerykanach, z drugiej był kochającym synem, oddanym ojcem i lojalnym przyjacielem. Był zabawny, otwarty i szczery.

Film niesie też uniwersalne przesłanie o ludziach i ich marzeniach, bo historia Christophera Wallace'a to spełnienie amerykańskiego snu. Wychowywany przez samotną matkę i mieszkający w biednej dzielnicy, Wallace okazał się niezwykle uzdolnionym muzykiem, który odcisnął piętno na światowej kulturze hip-hopu. W głównej roli wystąpił brooklyński raper Jamal Woolard, który przed realizacją przeszedł 4-miesięczny przyspieszony kurs aktorstwa, przybrał na wadze 20 kilogramów i pracował nad głosem, analizując nagrania Notoriousa, aż zaczął mówić barytonem, z którego słynął Biggie. Postać popularnego producenta Seana "Puffy'ego" Combsa zagrał Derek Luke ("Spartan", "Ukryta strategia", "Na pewno, być może"). Matkę Biggie'ego gra nominowana do Oscara laureatka Złotego Globu Angela Bassett ("Miasto słońca", "Krok do sławy", "Cena prawdy"), a w najważniejsze kobiety jego życia wcieliły się Antonique Smith ("Across the Universe") jako Faith Evans i była wokalistka zespołu 3LW, członkini obsady broadwayowskiego "Lakieru do włosów" Naturi Naughton ("Fame") jako Kimberly "Lil Kim" Jones. Po raz drugi w karierze aktorskiej Tupaca Shakura zagrał Anthony Mackie ("Eagle Eye", "The Hurt Locker. W pułapce ognia", "Kwiat pustyni"). W roli nastoletniego Chrisa występuje Christopher Jordan Wallace, syn rapera, który był jeszcze niemowlęciem, gdy zastrzelono jego ojca. Zdjęcia kręcono tam, gdzie narodziła się legenda, czyli na Brooklynie i w Los Angeles. Ich autorem jest Michael Grady ("Robak", "Hotel dla psów", "Łatwa dziewczyna"). Ważne miejsce w filmie zajmuje też muzyka. Na ścieżce dźwiękowej znaleźć można zarówno uliczne bitwy na rymy, jak i zainscenizowane wielkie koncerty. Muzykę skomponował trzykrotnie nominowany do Oscara Danny Elfman ("Chicago", "Wanted - Ścigani", "Alicja w Krainie Czarów").
Notorious
reżyseria:
USA, 2009
Nowy Jork, rok 1983. Nastoletni letni Christopher "Biggie" Wallace (Christopher Jordan Wallace) mieszka z matką Volett (Angela Bassett) w jednej z najbiedniejszych części Brooklynu. Chłopiec jest prymusem w szkole katolickiej i interesuje się muzyką rap. W wieku 17 lat (Jamal Woolard) rzuca szkołę i zaczyna handlować narkotykami.
dramat biograficzny
Notorious
2,9 5 1 8