PREMIERA

2011.02.19

CANAL+ PREMIUM

Nowszy model

Rebound

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: komedia romantyczna

Ocena filmu

0.00

Opis

Sandy, przykładna gospodyni, żona i matka dwójki dzieci przypadkowo odkrywa niewierność męża. Po szybkim rozwodzie decyduje się rozpocząć nowe życie.

Razem z synem i córeczką przeprowadza się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczyna wymarzoną pracę w telewizji sportowej. Wkrótce poznaje pracującego w kawiarni 25-letniego Arama (Justin Bartha), podobnie jak Sandy, oszukanego przez byłą partnerkę, która wykorzystała go do zdobycia zielonej karty. Podchodzący do życia na luzie i znacznie młodszy od Sandy chłopak zgadza się pomóc jej jako opiekun do dzieci. Wkrótce zostaje pełnoetatową nianią, dzięki czemu kobieta znajduje wreszcie czas dla siebie. Zaczyna umawiać się na randki, które niestety nie spełniają jej oczekiwań. Atrakcyjna czterdziestolatka początkowo zdaje się nie widzieć, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki. W końcu jednak dostrzega, że najbardziej lubi być w domu z Aramem i grać w Monopol.

Reżyser i autor scenariusza, BART FREUNDLICH, zaczął myśleć nad "Nowszym modelem" już w 2005 roku. Było to w trakcie zdjęć do jego poprzedniego filmu, "Kwestii zaufania", w którym pierwszoplanowa rola przypadła jego żonie Julianne Moore. Twórca wyszedł od wizji głównego bohatera - dwudziestokilkuletniego mężczyzny, który mimo młodego wieku zdążył już dostać od życia w kość. Chcąc złożyć hołd nowojorskiemu pisarzowi o żydowskich korzeniach Aramowi Saroyanowi nadał postaci jego imię. Początkowo wydarzenia miały skupić się na młodym Aramie perfidnie porzuconym przez swą małżonkę, Francuzkę. W ciągu roku koncepcja zmieniała się nie raz, aby ostatecznie oprzeć się na sprawdzonym i oferującym pole do popisu elemencie - grze przeciwieństw i różnic. Los młodziana z szanowanej nowojorskiej rodziny splata się więc z losami zdradzonej czterdziestolatki z przedmieścia, matki dwójki dzieci, która właśnie próbuje zacząć nowe życie w wielkim mieście. Podczas pracy nad "Nowszym modelem" Freundlich szukał inspiracji w filmach Woody'ego Allena oraz w "Absolwencie". "Mój film ma podkreślać wagę związku w życiu każdego człowieka. Nieważne, jakich krzywd doznałeś, czy jak nikłą masz nadzieję na lepszą przyszłość. Ona gdzieś na ciebie czeka. Chodzi tylko o to, by porzucić troski i pozwolić wydarzeniom "zadziać się"". Po kilkunastu miesiącach prac na finalną wersją scenariusza twórca w końcu zdecydował się przekazać go producentowi, z którym zrobił trzy poprzednie filmy. Tim Perell wspominał: "Sądziłem, że nie nakręci drugiej z kolei komedii romantycznej, ale wróci do ostrzejszych gatunków z początków swej kariery. Byłem więc zaskoczony, gdy zacząłem czytać "Nowszy model". Bart jest bardzo dowcipnym człowiekiem, więc zaskoczenie szybko ustąpiło salwom histerycznego śmiechu. Były też momenty refleksji. Bart nadał filmowi dużo ludzkiego ciepła".

Na szczycie listy wymarzonych odtwórczyń roli Sandy od początku widniało nazwisko Catherine Zety-Jones. Laureatka m.in. Oscara i statuetki BAFTA bez problemu odnalazła się w komediowej roli, choć twierdzi, że prywatnie nie potrafi nawet opowiedzieć kawału tak, by go nie spalić. Jako ciepła i nieco zagubiona kobieta wypada zaskakująco wobec wizerunku, do którego widzowie przywykli, dzięki jej rolom m.in. w "Chicago", "Trafficu" czy "Okrucieństwie nie do przyjęcia". "Chciałam znaleźć komedię z elementami błazeństwa, dziwacznych gagów i "Nowszy model" spełnił moje oczekiwania. Przy tym podoba mi się przesłanie, że rozwody i miłosne zawody oraz towarzyszące im emocje nie dotyczą tylko kobiet. W filmie Barta widać, że mężczyźni też przez to przechodzą". Ekranowym partnerem Zety-Jones został Justin Bartha, który w Hollywood zasłynął dzięki rolom Rileya Poole'a w "Skarbie narodów" oraz pana młodego Douga Billingsa w "Kac Vegas". Aktor pracował już z Bartem Freundlichem i Timem Perellem przy ich poprzedniej wspólnej produkcji, "Kwestii zaufania", jednak do roli Arama został wybrany w ostatniej chwili po wielu castingach i dyskusjach z producentami.

WASZE OPINIE

szymon_212

Moim zdaniem ten film to fajna komedia oraz bardzo dobre kino. Moja ocena to 5.

PIOOLE

Bardzo fajny lekki film. Moze z wiadomym zakończeniem ale fajnie się go oglada i przy jego ogladaniu wypoczywa.

gbpsary

Całkiem niezły film. Dobrze, że ukazują historie miłosna dojrzałej kobiety z dużo
młodszym mężczyzną bo przynajmniej nie jest już to to samo co w prawie wszystkich
tego typu filmach. Reszta w tym filmie to oklepany schemat, ale i tak warto zobaczyć,
szczególnie że główną rolę gra Catherine Zeta-Jones.
Nowszy model
reżyseria:
USA, 2009
Sandy, przykładna gospodyni, żona i matka dwójki dzieci przypadkowo odkrywa niewierność męża. Po szybkim rozwodzie decyduje się rozpocząć nowe życie.
komedia romantyczna
Nowszy model
4,1 5 1 14